Wkładki domaciczne (Intrauterine device IUD)

Ginekolog
11 lutego 2017
Nicole

Na ten temat można napisać cały doktorat albo nawet książkę, ale postaram się to podsumować w telegraficznym skrócie, a zarazem przekazać najważniejsze informacje.

Zacznę od końca... Jest to jedna z najlepszych metod antykoncepcji. Ma bardzo dużą skuteczność, przy bardzo małym ryzyku poważnych skutków ubocznych. Jest to najczęściej wybierana metoda antykoncepcji przez kobiety ginekolog (to chyba o czymś świadczy)!

Wkładki dzielimy na IUD z jonami miedzi oraz na IUD z progesteronem.

(IUD - intrauterine device)

Przeciwskazania do założenia wkładki są w obu IUD takie same:

- podejrzenie ciąży (oczywistość);
- choroby nowotworowe narządu rodnego, wątroby lub piersi;
- wada budowy macicy lub mięśniaki modelujące jamę macicy; (mięsniaki które nie zmieniaja jamy macicy mogą być nawet wskazaniem do założenia IUD)
- stan zapalny miednicy mniejszej (nie chodzi o zapalenie pochwy) lub choroba przenoszona drogą płciową w przeciągu 3 miesięcy;
- nieprawidłowy wynik cytologii szyjki macicy (podejrzenie dysplazji);
- uczulenie na skład wkładki;
- odstęp od ciąży (poród lub poronienie) mniejszy niż 6 tygodni.

TYLE – to bardzo mało. Nie ma innej metody antykoncepcji, która ma tak mało przeciwwskazań. Oczywiście poza metodami naturalnymi.

Tak naprawdę jest to metoda, którą można stosować u zdecydowanej większości kobiet. Co więcej jest to mit, że wkładkę można zakładać dopiero po ciąży. Owszem, dużo łatwiej się ją zakłada po ciąży, ale nawet u „nieródek” nie jest to przeciwwskazane.

Jest to idealna metoda dla kobiet karmiących, kobiet po cięciu cesarskim – u których przez okres przynajmniej 9 miesięcy potrzebna jest skuteczna metoda antykoncepcji, kobiet które po postu nie chcą musieć pamiętać i myśleć o antykoncepcji.

Jeżeli chodzi o wskazania to będą one nieco rożne dla wkładki hormonalnej i miedzianej – i wiążą się one z ich działaniami niepożądanymi.

Wkładka miedziana może powodować obfite i bolesne miesiączki (to tak naprawdę jej jedyny ważny efekt uboczny) – dlatego u kobiet z pierwotnie obfitymi i bolesnymi miesiączkami tej wkładki się nie zaleca.

Natomiast wkładka z progesteronem działa wręcz odwrotnie. Miesiączki po niej są bardzo skąpe lub nawet nie występują w ogóle. Sporadycznie mogą się pojawiać niegroźne torbiele proste jajników. IUD z progesteronem jest zalecana u kobiet z nieregularnymi, bolesnymi miesiączkami lub z endometriozą. Wadą IUD z progesteronem jest cena – ok. 600zł plus koszt założenia ok. 300-600zł. IUD miedziana jest tania – koszt poniżej 100zł, plus koszt założenia – i jest metodą antykoncepcji z wyboru w „biedniejszych” krajach.

Wkładki zarówno hormonalne jak i miedziane zakłada się na 3-5 lat. Ale można na krócej – na ile kobieta sobie tylko życzy. Samo założenie „może” być bolesne (statystycznie jest bolesne u ok. 20% kobiet) oraz mogą przez 3 miesiące pojawić się plamienia z dróg rodnych.

Wyjęcie wkładki nie jest bolesne. Płodność wraca od razu w kolejnym cyklu, a 90% kobiet które miały wkładkę zaszły w ciążę w przeciągu 24 miesięcy (czyli statystyki porównywalne do kobiet które nigdy wkładek nie miały).

To tyle w telegraficznym skrócie. Czekam na wasze doświadczenia w komentarzach.