Wstydliwe dolegliwości w ciąży

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

Ciąża to piękny czas – a zaraz opowiem wam o tych niezbyt pięknych stronach ciąży, jaka w tym logika? Zrozumie ją być może tylko mama, która trzyma noworodka na rękach i wpatrując się w niego zakochanym wzrokiem myśli sobie – „a co tam te dolegliwości to wszystko było tego warte.”

W tej serii postów wybrałam dolegliwości, które albo są po prostu wstydliwe bo mogą nam się przydarzyć nieoczekiwanie albo są na tyle wstydliwe, że pacjentki nawet wstydzą się je zgłosić lekarzom. Większość z tych dolegliwości nie jest groźna dla ciąży, jednak znacząco pogarsza nasz komfort życia, więc do każdej dolegliwości załączyłam wskazówki… jak sobie z nimi radzić.

1. Zaparcia
Jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka większość kobiet w ciąży. Już przed ciążą uważa się, że około 30% kobiet ma problemy z zaparciami, w ciąży ten odsetek wzrasta około dwukrotnie. Winę za to ponosi głownie najważniejszy hormon ciążowy czyli progesteron. Powoduje on zwolnienie motoryki jelit oraz obniżenie napięcia mięśniowego mięśni przewodu pokarmowego. Dodatkowo kobiety, które wymiotują są gorzej nawodnione co również nie sprzyja prawidłowej perystaltyce. Perystaltyka to medyczne pojęcie na ruchy jelit.
Zaparcia potrafią być bardzo dokuczliwe i wcale nie są takie obojętne dla naszego zdrowia. Podczas zaparcia produkty przemiany materii dłużej w nas zalegają, trudno mówić, że ma to wpływ toksyczny. Jednak w pewnym stopniu rzeczywiście tak jest, że osoba z zaparciem czuje się „struta”. Zaparcia powodują bóle brzucha, czasami bardzo dotkliwe no ale to co w ciąży jest największym problemem, o którym się mało mówi to to – że zaparcia tak naprawdę mogą być przyczyną całej gamy innych „wstydliwych dolegliwości ciążowych”. To że zaparcia przyczyniają się do wzdęcia i bardzo nieprzyjemnych gazów – pewnie jest oczywiste. Ale czy wiedzieliście, że to właśnie zaparcia są głównym czynnikiem sprawczym powstawania hemoriodów? Być może. Ale pewnie nie wiedzieliście, że zaparcia również zwiększają uczucie odbijania się, mdłości i… mogą być jedną z przyczyn wymiotów.

Kobieta w ciąży powinna wypróżniać się przynajmniej raz na dwa dni. Najbardziej prawidłowym rytm wypróżnień to 1-2 dziennie. Co zrobić aby „naprawić” nasz rytm wypróżnień? Pewnie część z tych zalecań znacie ale może część będzie dla części nowością.

1. Najważniejsze jest prawidłowe nawodnienie organizmu – musisz pić conajmniej 2,5l wody lub niesłodzonych płynów dziennie.
2. Wzbogać dietę w błonnik. Jedz chleb razowy zamiast jasnego. Do jogurtu dodaj łyżkę otrębów. Jedz dużo warzyw. Swietnie działają też suszone owoce- śliwki, morele.
3. Przed śniadaniem wypij szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny.
4. Bądź aktywna – osoby które przebywają głownie w bezruchu, leżą – dużo częściej mają problem z wypróżnieniami niż osoby aktywne fizycznie – wystarczy codzienny spacer.

Jeżeli te wszystkie metody nie pomagają i przez 3 dni nie było wypróżnienia, to jest kilka leków które są bezpieczne w ciąży – warto jednak przed ich wzięciem skonsultować się z waszym lekarzem lub położną.
W ciąży można stosować Laktulozę – jest to syrop, który powoduje, że więcej wody zbiera się w jelitach i zwiększa się przez to ich perystaltyka. Laktuloza nie jest wchłaniana do naszego krwiobiegu i jest uważana za bezpieczny lek na przeczyszczenie w ciąży. Jednak laktulozy trzeba wypić dość sporo – około 3-4 łyżek stołowych – działanie jest zazwyczaj po około 24-48h.
Inną dość bezpieczną opcją są czopki glicerynowe – również się nie wchłaniają ale z mojego doświadczenia raczej pacjentkom w ciąży rzadko pomagają.
Istnieje też kilka leków „na receptę” ale o nich pisać już nie będę bo stosuje się je tylko, jeżeli wszystkie inne metody nie poskutkują.
Muszę wam na koniec przytoczyć anegdotkę ze studiów – pamiętam przecudne (hahaha chciałam napisać przenudne ale słownik zmienił… niech będzie ;)) seminarium z farmakologii na 4 roku – Pani doktor przez półtorej godziny wymieniała jakby znudzona leki przeczyszczające i na sam koniec dodała
„A jak to wszystko nie zadziała to pamiętajcie o buraczkach! Nie znam pacjentka, który by po obiedzie z barszczu czerwonego i dużej porcji buraczków zasmażanych, dalej miał zaparcie”.
– Jak to nie zadziała to proszę o zażalenia pisać do zakładu Farmakologii WUM. 😉
2. Wzdęcia i gazy

Tego tematu nie da się ładnie opisać. Bąki w ciąży śmierdzą bardziej niż … no nie wiem do czego to porównać. Po prostu śmierdzą bardziej – dobra niech będzie bardziej niż bąki waszego partnera. Większość zgranych i kochających się par się z tego śmieje, ale wyobrażam sobie, że o tyle o ile w domu można się z tego śmiać to poza domem może to być naprawdę jedna z najgorszych dolegliwości w ciąży.
Pamiętam pacjentkę, która mi się popłakała w gabinecie, że musi dostać zwolnienie z pracy bo ma takie wzdęcia i gazy, że nie jest w stanie pracować. Była kelnerką i zdarzyło jej się „puścić bąka” zbierając zamówienie od klientów.
Pacjentka akurat miała też inne wskazania do zwolnienia jak się okazało podczas wizyty ale już miałam napisać w karcie „niezdolna do pracy, ze względu na nieprzyjemne gazy” – myślę, że w razie kontroli urzędnicy ZUS zrobili by wielkie oczy. 😉
Przy okazji czasami mnie pytacie, czy zdarza się, że pacjentka „puszcza bąka” podczas badania. Pewnie, że się zdarza w końcu w ciąży wiele kobiet ma wzdęcia a my jeszcze naciskamy im na brzuch chociażby sonda USG. Piszę to tylko dlatego, abyście się tym nie przejmowały, to jest dla lekarza naprawdę dość „normalne”. Szkoda mi zawsze pacjentki, że jest jej głupio, kiedy to tak naprawdę nie jej wina.

Wzdęcia i gazy maja podobny mechanizm powstawania jak zaparcia, wynikają z zwolnionej perystaltyki, która dodatkowo powoduje, że bakterie które produkują te pęcherzyki powietrza mogą po prostu więcej ich produkować.

Gazy i wzdęcia nie są w ogóle niebezpieczne dla ciąży – zazwyczaj ustępują nieco po pierwszym trymestrze. Jak sobie z nimi radzić?

1. Zadbać o rytm wypróżnień – według wskazówek które już podałam.
2. Herbatki ziołowe – wbrew temu co piszą niektóre źródła internetowe, szklanka herbaty z kopru włoskiego, mięta lub rumianek – wcale nie szkodzą ciąży a wręcz mogą pomóc waszemu samopoczuciu.
3. Jeżeli naturalne metody nie pomogą – w ciąży za bezpieczny uważany jest simeticon – jest to substancja która jest zawarta w wielu lekach bez recepty na wzdęcia, nie wchłania się do krwiobiegu i działa miejscowo w jelitach rozluźniając pęcherzyki powietrza.

3. Dziwne zachcianki jedzeniowe
To, że kobiety w ciąży mają zachcianki jedzeniowe, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Prawda jest taka, że nie do końca wiemy dlaczego tak jest. Część zachcianek da się medycznie wytłumaczyć część nie. Kobiety w ciąży zazwyczaj mają ochotę na rzeczy słone np: ogórki kiszone, śledzie, frytki, chipsy. To da się dość dobrze wytłumaczyć – ponieważ sód zawarty w soli jest nam potrzebny do gromadzenia wody w organizmie. Już od początku ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej i spożycie soli poniekąd nam w tym procesie pomaga. Drugą częstą zachcianką ciężarnych są produkty chłodne i mleczne – czytaj LODY. Uważa się, że lody zmniejszają uczucie zgagi, mdłości i wymiotów i być może nawet nie do końca świadomie kobiety dlatego mają potrzebę na te produkty. Za już nieco dziwaczną zachciankę ale tak, która podobno dotyczy około 30% amerykanek w ciąży uważa się spożywanie kostek lodu. To również tłumaczy się tym, że zmniejsza to uczucie nudności i zgagi. Dodatkowo zimne pokarmy, przynajmniej chwilowo dają ulgę od uczucia gorąca które również może ciąży fizjologicznie towarzyszyć.

Zdarza się jednak i to wcale nie aż tak rzadko jak mogło by się wydawać, że kobiety mają bardzo „dziwaczne” pragnienia jedzeniowe – np. chcą jeść tynk ze ścian, ziemię, piasek, papier. Po łacinie to zaburzenie nazywa się PICA a w tłumaczeniu na polski „łaknienie spaczone” – trudno ocenić ile kobiet w ciąży to dotyczy, ale uważa się, że może to dotyczyć wciąż kilku procent kobiet. Przyczyny pica nie są do końca poznane ale za główny czynnik uważa się niedobór jakiegoś mikroelementu – najczęściej żelaza i organizm poszukuje go w równych dziwnych „nie-pokarmach”.
W obecnych czasach, ze względu na dobry stan odżywienia oraz częstą suplementację mikroelementów i witamin u ciężarnych pica zdarza się coraz rzadziej. Jeżeli jednak macie takie dolegliwości nie powinniście się krępować tylko koniecznie zgłoście to swojemu ginekologowi aby mógł poszukać przyczyny i zalecić wam odpowiednią suplementację.
Nie zawsze znajdujemy przyczynę łaknienia spaczone – ale pocieszę was, zawsze to mija po ciąży jak ręką odjął.

 

4. Problemy z trzymaniem moczu
Problemy z trzymaniem moczu dotyczą bardzo bardzo wielu kobiet w ciąży i na wstępie chce zaznaczyć, że wcale nie oznaczają, że ten problem się utrzyma po ciąży. Problem ten może objawiać się na kilka sposobów – przy wysiłku np.noszeniu zakupów lub kichnięciu możecie mimowolnie oddać mocz, możecie po oddaniu moczu przez dłuższą chwilę jeszcze „popuszczać” kropelki, możecie mieć po prostu uczucie jakby cały czas była wilgotna bielizna, albo może być tak, że musicie TERAZ w TEJ SEKUNDZIE iść do łazienki bo nie utrzymacie zwieracza.
Dlaczego tak się dzieje – w ciąży ma na to wpływ kilka niezależnych czynników:

1. Rosnąca macica która uciska pęcherz moczowy,
2. Progesteron – hormon który rozluźnia mięśnie zwieracze pęcherza moczowego,
3. Zwiekszona filtracja krwi przez nerki – zatem zwiększona produkcja moczu,
4. Obciążone przez macicę mięśnie miednicy mniejszej.

Jak sobie z tym radzić – jest jedna najważniejsza zasada – musicie ĆWICZYĆ mięśnie dna miednicy w ciąży. Bardzo rzadko się o tym mówi (niestety) choć widzę, że to się coraz bardziej zmienia. Ćwiczenia mięśni Kegla nie dość, że zmniejszą wasz dyskomfort z ewentualnym trzymaniem moczu w ciąży, to dodatkowo zwiększają szanse na niepowikłany poród naturalny oraz co być może jest najważniejsze ogromnie zmniejsza się ryzyko tego, że w przyszłości będziecie mieć problemy z trzymaniem moczu po menopauzie.
Nie jest prawdą, że poród naturalny jest głównym czynnikiem późniejszego nietrzymania moczu u kobiet – najważniejszym czynnikiem są nasze geny czyli predyspozycje rodzinne a drugim czynnikiem jest właśnie to czy w ciąży i po ciąży trenowałyśmy mięśnie dna miednicy.
Jest teraz bardzo dużo fizjoterapeutów specjalizujących się w dziedzinie tych problemów „uroginekologicznych” – zachęcam was do wizyty u takiej osoby aby skutecznie nauczyć się trenować mięśnie – które zwiększą nasz komfort na całe życie.

Na dziś to tyle – w kolejnych „odcinkach” :

5. Hemoroidy
6. Żylaki sromu
7. Pocenie się
8. Mdłości, wymioty, odbijanie się
9. Rozkojarzenie, zaniki pamięci
10. Zaburzenia nastroju
11. Bóle pachwin i spojenia łonowego
12. Zwiększona wydzielina z pochwy
13. Zmiany zabarwienia skóry i włosów
14. Zmiany popędu seksualnego

100 komentarzy

 1. Najgorsze było ślinienie, noc w noc budziłam się w kałuży własnej śliny- masakra. Na szczęście po porodzie przeszło 😉

 2. Wyczulony zapach, mdłości, rozstępy no i zaparcia to chyba najbardziej mi doskwierało w czasie ciąży. W pierwszej ciąży z tą ostatnią dolegliwością zmagałam się często i straszny dyskomfort przy tym czułam. Jak już byłam z 2 dzieckiem w ciąży to mąż zamontował biobidet w łazience (taka deska myjąca). I ona ma opcję turbo na panelu i często jak miałam zaparcia to jej używałam. Strumień pod dużym ciśnieniem powodował, że tam wszytko się “rozluźniało” i mogłam się załatwić. Moja mama mi śliwki proponowała, ale kiedyś się nimi zatrułam i mam do nich wstręt.

 3. Mnie na zaparcia lekarz jeszcze polecił olej rycynowy najlepiej smakowy, żeby mnie nie odrzucało. Kupiłam cytrynowy, pierwszą łyżkę wypiłam nie do końca świadoma, potem już nie było szans, sam zapach wywoływał mdłości, których w ciąży generalnie nie miałam. Nawet teraz jak mi się przypomina to mi słabo 😉

  • Kurcze, olej rycynowy może działać dość drastycznie i w przeszłości był stosowany jako środek poronny, więc dobrze, że więcej nie próbowałaś.

 4. KlaudiaM

  Ja dla odmiany nie miałam żadnych z tych dolegliwosci. Całą ciąże czułam się świetnie, ale (bo zawsze jest jakieś ale 🙂 ) cały pierwszy trymestr wiecznie byłam śpiąca i to do tego stopnia, że zasypiałam wszędzie. Zasypiałam w pracy przed komputerem, w poczekalni u lekarza, u kolezanki na kawie, zdarzylo mi sie nawet przed przebieralnia w sklepie jak czekałam aż mąż przymierzy spodnie 🙂

 5. Nicole!!!! Jej, tak Ci dziękuję za ten wpis. Myślałam że jestem dziwolągiem jedząc kostki lodu a tu się okazuje że to się zdarza nie tylko mnie. W pierwszej ciąży tak miałam, potem przeszło i teraz w drugiej ciąży znowu ;D

 6. gdy mam stresujace wydarzenie w pracy wtedy wiem ze nawet kilogram śliwek nie pomoze więc siegam po czopki eva/qu by pozyc sie na zawsze zaparc musialabym znaleźć idealna, niestresujaca pracę co chyba jest niemożliwe więc ratuję się czopkami eva/qu

 7. z tym pica to nie tylko w ciąży. pamietam jak bylam w podstawówce to jadlam krede szkolną i uratoway mnie wtedy cukierki pudrowe, bo bardzo tego ‘pudru’ chciałam wtedy.

 8. Poza wymiotami w tej ciąży mam komplet. Urodzę, zapomnę, za 1.5roku wroci plodnosc i bedziemy rozwazac poczęcie kolejnego dziecka?

 9. A kiedy będzie temat o żylakach sromu??? Jestem w III trymestrze i je niestety mam. Boli mnie, szczególnie prawa strona. Lekarz mówi, że po porodzie przejdzie…ale ja się denerwuje, że coś jest nie tak z moim krążeniem…a co z zakrzepami….nie wiem co mam robić żeby się uspokoić…

 10. A co z powiększonym gruczołem Bartholina w ciąży, który nie jest wcale bolesny? Zostawić go w spokoju do porodu czy jednak zgodzić się na zabieg opróżniania jego zawartości?

  • Ja miałam zapalenie tego gruczołu w pierwszej ciazy (zrobił się ropień). Koło 34tyg. czułam straszny ból tam na dole. Pewnej nocy sie nagle obudziłam i myslałam, ze mi wody odeszly. A to ropień sam pękł. Jeżeli nie boli, to może mogłabyś zostawić. Jednak najlepiej spytaj się lekarza o poradę. Niech sprawdzi czy nie masz stanu zapalnego. Pozdrawiam.

 11. Ja nawet nie będąc jeszcze nigdy w ciazy czasem popuszczę przy kichaniu :(((

 12. Jedną z gorszych rzeczy, która niestety została mi po trzech porodach, to nietrzymanie moczu. W ciąży i po nich, mocniejsze kichnięcie powoduje niestety popuszczenie. Bardzo to uciążliwe w codziennym życiu i wciąż wydaje mi się, że unosi się za mną zapach moczu.

 13. Jestem 18 miesiecy po CC. W pologu dopadly mnie tak niemozliwe az zaparcie, ze myslalam, ze umre, przesiadywalam na toalecie a malu plakal bo karmienie… Oczywiscie wyslalam meza do apteki, ale tam pani farmaceutka na wiadomosc, ze karmie piersia powiedziala, ze nic mi dac nie mozna nawer czopka i ze mam duzo pic… No ryczalam jak bobr jak maz wrocil z pustymi rekami… Poczytalam w internecie i na nastepny dzien kupil mi syrop z lactuloza i czopki – pomoglo! Szkoda, ze wtedy jeszcze nie bylo tego artykulu bo jest bardzo pomocny! Pozdrawiam!

 14. Ja w ciazy mialam najwiekszy problem z zachciankami jedzeniowymi, ale na szczescie nie przytylam zbyt duzo. Po porodzie (SN) okropnie bolaly mnie miejsca intymne, ale z tym poradzilam sobie stosujac mucovagin. Teraz jest juz ok, prawie wrocilam do formy 🙂

 15. Czy w ciąży mogę pic siemię lniane? Wspomaga trawienie i na pewno pomogłoby w zaparciach. Pytanie czy nie zaszkodzi w ciąży?

 16. Świetny blog! Uwielbiam twoje teksty, a ten wpis naprawdę mi pomógł. Teraz będę przygotowana i będę wiedzieć co może mnie czekać. 😀 Dziękuję i pozdrawiam!

 17. Jeśli chodzi o samą ciążę to w sumie nie wiem. Ja na takie dolegliwości stosuję gorzknik kanadyjski, nie jestem jednak pewna, czy kobiety w ciąży też mogą. Ale warto dopytać lekarza, bo jest naprawdę skuteczny.

 18. Warto zaznaczać na każdym kroku, że wiele z tych wstydliwych dolegliwości pojawia się już na początku ciąży! Ja cały czas kojarzyłam je z końcem drugiego trymestru, gdy brzuch jest już pokaźny! Dopiero teraz będąc w ciąży wiem, że jednym z pierwszych objawów ciąży może być ucisk na pęcherz i przewód pokarmowy, który z tygodnia na tydzień pracuje coraz wolniej… Tak od niechcenia. O senności już nie wspomnę! A brak miesiączki, silne mdłości i wstręt do zapachów to już mnie nie zaskoczyło…

 19. Ja bym dodała do tego coś jakby uchodzenie powietrza z pochwy, co odbywa się absolutnie bez naszej woli, a brzmi jak … wiadomo co. Gdy przytrafia się w miejscu publicznym to można naprawdę “strzelić buraka”:/

 20. Gdzie znajdę ciąg dalszy o wstydliwych dolegliwościach ciążowych (od 9 do 14) ?
  Nie pojawyly się jeszcze czy to ja szukać nie umiem? Mam wrażenie, że przeczytałam wszystko:)
  pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*