Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ to dokument w formie plastikowej karty, który potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz w Wielkiej Brytanii. Posiadając ten dokument jesteśmy traktowania według zasad obowiązujących w kraju pobytu. Cel pobytu w tym przypadku nie ogranicza się wyłącznie do turystyki – osoby uczące się lub pracujące za granicą również mogą korzystać z EKUZ.
Wizyta u lekarza nie powinna, choć może być dla wielu osób czynnikiem stresującym – samo wejście do obcego systemu ochrony zdrowia lub potencjalna bariera językowa. A właśnie dzięki EKUZ, w razie nagłej choroby lub wypadku, możemy liczyć na niezbędną pomoc medyczną bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów leczenia. Dostęp do konsultacji lekarskiej jest znacznie ułatwiony, co zapewnia niesamowity komfort psychiczny każdemu podróżnikowi. Koszty leczenia nie będą stanowić obciążenia dla wakacyjnego budżetu.
Uzyskanie karty EKUZ jest niezwykle proste i bezpłatne dla tych, którzy posiadają prawa do świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Wystarczy złożyć wniosek w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub wysłać go pocztą, e-mailem, czy poprzez platformę ePUAP. Karta jest wydawana od ręki lub przesyłana na wskazany adres, a jej ważność wynosi zazwyczaj 12 miesięcy, choć może różnić się w zależności od indywidualnych sytuacji, np. seniorzy otrzymują kartę na dłuży czas.
Należy jednak pamiętać, aby złożyć wniosek odpowiednio wcześniej przed planowanym wyjazdem, aby uniknąć potencjalnego stresu związanego z oczekiwaniem na dokument.
Karta EKUZ to niezbędny dokument dla każdego podróżnika niezależnie od ilości obytych wyjazdów. Dzięki niej możemy cieszyć się bezpieczeństwem i spokojem, wiedząc, że w razie potrzeby uzyskamy niezbędną pomoc medyczną. Jej uzyskanie jest darmowe, a sama karta mieści się do portfela oraz może w nim pozostawać „na wszelki wypadek”. Oprócz posiadania karty EKUZ warto przemyśleć wykupienie ubezpieczenia podróżnego, aby wakacje, ze względu na koszty leczenia, nie stały się przykrym wydarzeniem.