Jak zmniejszyć ryzyko “śmierci łóżeczkowej”?

Jak zmniejszyć ryzyko “śmierci łóżeczkowej”?

Jakiś czas temu, pozstanowiłyśmy z Alicją, że jeden z kolejnych artykułów w dziale “Mamaginekolog dla dzieci” będzie na temat “śmierci łóżeczkowej” (bardziej medycznie mówiąc SIDS). W Polsce jest to temat o którym się mało mówi. Większość matek niestety w Polsce popełnia masę błędów, które u większości z was nie będą miały wpływu na zdrowie dziecka, ale niestety u części z waszych dzieci mogą. To o czym w USA, w Holandii czy UK mówi się bardzo głośno – w Polsce jest wciąż mało nagłaśniane. 

Bardzo się obawiam poniższego postu, obawiam się, że wy matki – ciotki, babki i teściowe – będziecie się obwinać za to wszystko co zrobiłyście “źle”. Każda z nas chce dla swojego dziecka, swojego wnuka – jak najlepiej. I jeżeli popełniliście jeden z tych “błędów” – to nie obwiniajcie się- tylko po prostu go naprawicie. 

Nikt z nas nie jest idealny – i myślę, że ze świecą szukać mamy, która spełniłaby wszystkie “zalecenia” tego postu (czyli zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii) – jesteśmy tylko ludźmi. Popełniamy błędy – popełniamy je głownie z niewiedzy. 

Jak posiądziemy wiedzę to je naprawiamy.  Więc jeżeli wasze dzieciątko – śpi inaczej niż zakładają te zalecenia to po prostu postarajcie się nad tym pracować.

 

A teraz głos oddaje już Alicji:

 

Dzisiejszego postu wyjątkowo nie zacznę od zabawnej anegdotki. Dlaczego? Dlatego, że temat dość poważny a jedyne historie, które mi się z nim kojarzą, to te smutne. Natomiast przyznam, że cieszę się, że go napisałam, bo sama dowiedziałam się wielu rzeczy, które nie były dla mnie aż tak oczywiste. Temat ten jest bardzo złożony i porusza bardzo wiele aspektów, mam nadzieję, że i Wy dowiecie się czegoś przydatnego.

Ale najpierw ta nudna część, czyli definicja.

Zespół nagłego zgonu niemowląt (sudden infant death syndrome – SIDS) zwany często zespołem śmierci łóżeczkowej to z definicji zgon niemowlęcia, którego przyczyny nie można wyjaśnić mimo dokładnych poszukiwań, w tym oględzin miejsca zdarzenia, badania autopsyjnego oraz analizy wywiadu medycznego. Wiele dzieci, u których stwierdzono SIDS, znajdywanych jest z głową przykrytą pościelą.
Podobnym zjawiskiem jest nagły nieoczekiwany zgon niemowlęcia (sudden unexpected infant death – SUID, sudden unexpected death of infancy – SUDI) – każdy nagły i nieoczekiwany zgon w okresie niemowlęcym, niezależnie od tego, czy udało się wyjaśnić jego przyczynę (w tym SIDS). Może on być następstwem uduszenia się, zadzierzgnięcia, zakażenia, zatrucia, chorób metabolicznych, arytmii, urazu i innych.

Nie jest to zjawisko częste, szacuje się, że dotyczy 0,03% nowonarodzonych dzieci i najczęściej ma miejsce między 1. a 3. miesiącem życia. Mimo wszystko dla rodziców tego odsetka jest to zdecydowanie za dużo, bowiem tragedia jaką jest śmierć dziecka jest nieporównywalna chyba z niczym. Dlatego część rodziców bardzo boi się SIDS, ale z drugiej strony część jest zupełnie nieświadoma zjawiska.

Skoro nie można ustalić przyczyny takiej śmierci, to czy można jej uniknąć?
Obecnie za najprawdopodobniejszy uważa się 3-czynnikowy model ryzyka wystąpienia nagłego zgonu niemowląt. Sugeruje on, że SIDS może wystąpić u dziecka z osobniczą podatnością (np. genetyczną podatnością, nieprawidłowością pnia mózgu) pod wpływem czynnika wyzwalającego (dym tytoniowy, zatkanie dróg oddechowych) w krytycznym momencie rozwoju (zarówno układu nerwowego jak i krążenia czy oddechowego).
Nie jesteśmy w 100% zagwarantować, że danego dziecka to nie spotka, ale możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia nagłego zgonu niemowlęcia. Co prawda nie przeprowadzono badań z randomizacją (jest to niemożliwe z etycznego punktu widzenia), ale dysponujemy badaniami retrospektywnymi, na podstawie, których udało się określić czynniki ryzyka wystąpienia SIDS. A skoro znamy czynniki ryzyka, to eliminując je możemy to ryzyko zmniejszyć. Oczywiście, na takie czynniki ryzyka jak wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, młody (<20 roku życia) wiek matki czy wiek dziecka w danym momencie wpływu nie mamy. Ale wiele z tych czynników jest modyfikowalnych.

Zalecenia dotyczące zapobiegania nagłym zgonom niemowląt zostały opracowane przez Amerykańską Akademię Pediatrii (AAP) a ich ostatnia wersja pochodzi z 2016 roku. (Jako ciekawostkę, mogę napisać, że pierwsze zalecenia amerykańskie dotyczące układania dziecka do snu na plecach – akcja Back to sleep – zostały opublikowane w 1992 roku i spowodowały zmniejszenie częstości występowania SIDS o 40%! W kolejnych latach prowadzono dalsze badania nad czynnikami ryzyka i już w 2000 roku AAP opublikowała listę tych, których można uniknąć poprzez działania edukacyjne. Zalecenia dotyczące tych zagadnień są aktualizowane co 5 lat.)
W Polsce nie mamy odrębnych wytycznych i obowiązują zalecenia AAP. Co ważne – jako, że mowa o zespole nagłego zgonu NIEMOWLĄT, dotyczą one dzieci do ukończenia 12 m.ż. Oto one:

Zalecenie 1. Niemowlęta należy zawsze układać do snu w pozycji na plecach.

Jest to jedno z pierwszych zaleceń, które wprowadzono i jednocześnie o największym znaczeniu dla zmniejszania ryzyka SIDS. Pozycja na plecach jest zalecana zarówno dla niemowląt donoszonych jak i wcześniaków. Wbrew powszechnej opinii pozycja ta nie zwiększa ryzyka zachłyśnięcia u dzieci z refluksem żołądkowo-przełykowym ze względu na mechanizmy zabezpieczające drogi oddechowe. W wyjątkowych tylko przypadkach (np. u dzieci z poważnymi wadami budowy układu oddechowego) może być wskazane układanie do snu w innej pozycji.
Spanie na brzuchu sprzyja wystąpieniu SIDS, dlatego w tej pozycji dzieci powinny być układane w czasie aktywności oraz pod opieką rodziców. A co jeśli dziecko samo się przekręca na brzuch w trakcie snu? Zalecenia mówią, że jeśli dziecko ma opanowany wyłącznie obrót z pleców na brzuch, rodzice po zauważeniu, że dziecko śpi na brzuchu powinni przekręcić je na plecy. Natomiast nie jest to konieczne u dzieci które sprawnie przekręcają się w obie strony.
Bardzo powszechne układanie na boku również nie jest bezpieczne prawdopodobnie ze względu na większe ryzyko przekręcenia się na brzuch. W ostatnich latach w związku ze zmniejszeniem się liczby dzieci układanych do snu na brzuchu, zwiększył się relatywny odsetek tych układanych na boku wśród dzieci, u których nastąpił nagły zgon. Co więcej, korzystanie ze stabilizatorów pozycji na boku również wiązało się z kilkoma przypadkami SIDS. W latach 1997-2011 w USA korzystaniu z takich stabilizatorów przypisano 13 zgonów niemowląt. Większość z nich została znaleziona w pozycji na brzuchu i twarzą przy stabilizatorze.

Zalecenie 2. Niemowlęta należy układać do snu na twardym podłożu przykrytym dobrze naciągniętym prześcieradłem.

Powierzchnia, na której śpi dziecko jest bardzo istotna. Miękkie podłoże do spania zwiększa ryzyko SIDS 5-krotnie a w połączeniu ze spaniem na brzuchu aż 21-krotnie! Dlatego wybierajmy materacyki i wkłady do wózków, koszy czy kołysek przeznaczone specjalnie dla noworodków i niemowląt. Podłoże nie powinno dostosowywać się do kształtu głowy dziecka ani tworzyć żadnych innych zagłębień. Nieodpowiednimi zatem do spania są kocyki, poduszki czy futerka.
Również kanapy, sofy i fotele nie są bezpiecznym miejscem do spania niemowląt – zwiększają nie tylko ryzyko samego SIDS ale i uduszenia w wyniku uwięźnięcia lub zaklinowania między poduszkami.
Łóżeczko powinno spełniać określone standardy bezpieczeństwa: odległość między szczebelkami łóżka oraz szczebelkami stelaża materaca powinna wynosić <6 cm, boki powinny być sztywne (bez możliwości opuszczania), a materac dobrze dopasowany (bez wolnej przestrzeni między materacem a łóżeczkiem), aby dziecko nie mogło wypaść ani zaklinować się w niebezpiecznej pozycji.
A więc zarówno kosze Mojżesza jak i kołyski są dozwolone pod warunkiem zachowania ww. cech oraz odpowiednich warunków w ich wnętrzu.
Co istotne, dzieci nie powinny spać w urządzeniach do tego nie przeznaczonych takich jak foteliki samochodowe (oczywiście, jeśli dziecko zasypia w trakcie jazdy, to ok, warto jednak w miarę możliwości go doglądać i przypominam, że w foteliku dziecko nigdy nie powinno przebywać bez przerwy dłużej niż 1,5-2 godziny!), wózki, huśtawki, nosidełka czy chusty. Nie znaczy to, że mamy z tych urządzeń nie korzystać! Należy jednak robić to zgodnie z ich przeznaczeniem. Czyli fotelik samochodowy – w samochodzie, wózek, nosidełko czy chusta na spacery. A jeśli dziecko w nich zaśnie, należy się upewnić, że jego głowa nie jest zagłębiona w tkaninie a twarz jest widoczna.
Jeszcze a propos chust, których generalnie jestem zwolenniczką – ważnym jest aby wybierać takie metody wiązania, które są dla dzieci bezpieczne (czyli nie np. tzw. kołyska). Dodam, że w niektórych przypadkach dzieci, u których stwierdzono SIDS w trakcie chustonoszenia rodzice zorientowali się, że dziecko nie żyje po kilku godzinach! A więc jeszcze raz podkreślam, ważne jest aby widzieć buźkę dziecka i do niej zaglądać 🙂

Zalecenie 3. Zaleca się karmienie piersią.

Karmienie piersią uznawane jest za niezależny czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt. U dzieci karmionych piersią przez 2 miesiące ryzyko zmniejsza się już o połowę a im dłuższe tym ochronny wpływ większy. Różne źródła natomiast różnie odnoszą się do stopnia ochronnego wpływu w zależności od karmienia piersią wyłącznego vs. mieszanego. Ale niezależnie od SIDS zaleca się wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy.

Zalecenie 4. Zaleca się, aby niemowlęta przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia (a najlepiej przez 1. rż.) spały w sypialni rodziców, blisko ich łóżka, ale w swoim łóżeczku

Takie postępowanie zmniejsza ryzyko SIDS o 50%. I o tyle o ile spanie w jednym pomieszczeniu nie budzi żadnych wątpliwości to spanie w jednym łóżku już tak. Dlaczego?
W wielu badaniach udowodniono, że spanie niemowlęcia w jednym łóżku z rodzicami, zwłaszcza do 6. miesiąca życia zwiększa ryzyko zgonu niemowlęcia. Ale z drugiej strony w wielu z nich obecne były również inne czynniki ryzyka, takie jak nieodpowiednie podłoże (sofa, miękki materac), palenie papierosów przez rodziców, zażywanie przez nich leków lub spożywanie alkoholu. Jednocześnie podkreślano, że nie-spanie z dzieckiem może mieć zły wpływ na karmienie piersią, które przecież jest czynnikiem ochronnym. Jednoznaczne jest również to, że zaśnięcie matki w trakcie karmienia dziecka w fotelu czy na kanapie jest dużo bardziej niebezpieczne niż zaśnięcie w trakcie karmienia w łóżku. Istnieją również badania, które pokazują, że ryzyko związane ze współspaniem (ang. co-sleeping) nie jest statystycznie większe przy braku innych czynników ryzyka.
Czy można zatem spać z dzieckiem?
Zalecenia AAP jednoznacznie zabraniają wspólnego spania. Zaleca się aby brać dziecko do łóżka na czas karmienia piersią i niezwłocznie po jego zakończeniu odkładać je do własnego łóżeczka. Mi natomiast trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć.
Na pewno nie można spać razem jeśli
• któreś z rodziców spożywało alkohol, jest pod wpływem narkotyków/substancji psychoaktywnych, pali papierosy albo paliło w czasie ciąży, jest bardzo zmęczone
• rodzice śpią na kanapie, miękkim materacu, dmuchanym materacu, łóżku wodnym lub w łóżku znajdują się miękkie przedmioty takie jak poduszki, kołdra czy koce
• dziecko jest wcześniakiem lub urodziło się z niską masą urodzeniową
Dodatkowo jeśli dziecko śpi z rodzicami nigdy nie powinno spać pomiędzy nimi, ale po stronie jednego z rodziców.
A co z łóżeczkami dostawianymi do boku łóżka? Jakkolwiek wydają się bezpieczniejszym rozwiązaniem, dotychczas nie ma badań, które pozwoliłyby na ich zalecanie lub unikanie. Chociaż przyznam, że jako przyszła matka sama planuję zakup takiej dostawki. Zresztą mając łóżko 140 cm i nie wiele szerszą sypialnię chyba nie mam innego wyjścia 🙂

Zalecenie 5. Z miejsca snu dziecka należy usunąć miękkie i luźne przedmioty, aby zmniejszyć ryzyko SIDS, uduszenia, zadzierzgnięcia lub zaklinowania się dziecka

Wszystkie luźne przedmioty, które dziecko może zarzucić sobie na twarz, albo takie, do których dziecko może przylgnąć zwiększają ryzyko nagłego zgonu. Preferowanie jest spanie w śpiworkach lub otulaczach (uwaga na swobodę ruchu nóżek – powinna być ona zachowana dla zdrowia bioderek). W łóżeczku poza dzieckiem, w ewentualnym śpiworku, nie powinno się w zasadzie znajdować nic więcej. Wspomniane już wyżej kołderki, kocyki czy poduszki ale także bardzo popularne ochraniacze szczebelków, maskotki czy kokony zwiększają ryzyko SIDS zwłaszcza u starszych niemowląt, które w czasie snu mogą do nich „dopełznąć” a niestety nie mają jeszcze wykształconego odruchu odpychania czy odsłaniania buzi.
W samych tylko Stanach Zjednoczonych w latach 2006-2012 z powodu zastosowania ochraniaczy do łóżeczka przynajmniej 48 niemowląt zmarło z powodu uduszenia się. I ta liczba nadal wzrasta. Z tego powodu ich użycie zdecydowanie nie jest zalecane, a w niektórych krajach nawet zabroniono ich sprzedaży. Pamiętajcie, że obecnie łóżeczka niemowlęce są tak produkowane, aby nie stwarzać ryzyka zaklinowania się głowy między szczebelkami.
Niestety marketing firm produkujących takie akcesoria jest bardzo silny co wraz z ich urokiem sprawia, że rodzice często decydują się na zakup tych „cudeniek”. Choć za plus należy uznać, że niektórzy producenci kokonów wprowadzili modele, w których po zaśnięciu dziecka, można odpiąć wypychane boki, tak aby ryzyko zgonu ograniczyć. Nie zmienia to faktu, że należy bardzo ostrożnie podchodzić do zakupów i kompletowania wyprawki, bo wbrew pozorom dziecko nie potrzebuje tylu rzeczy ile chcą nam sprzedać ich producenci.

Zalecenie 6. Należy rozważyć podawanie dziecku smoczka do snu.

Smoczki zmniejszają ryzyko SIDS nawet jeśli w trakcie snu wypadną dziecku z ust. Dziecku należy podawać smoczek układając je do snu, natomiast jeśli dziecko go nie akceptuje, nie wciskamy smoka na siłę. Smoczek nie powinien też mieć żadnych tasiemek, sznurków ani łańcuszków nakładanych na szyję czy przyczepianych do ubrania. WAŻNE! U dzieci karmionych piersią możemy proponować smoczek dopiero po stabilizacji karmienia (4-6 tygodniach), u dzieci karmionych mieszanką od urodzenia.

Zalecenie 7. W czasie ciąży i po porodzie należy unikać narażenia na dym tytoniowy.

Palenie w ciąży przez matkę a także dym tytoniowy w środowisku dziecka po urodzeniu są głównymi czynnikami ryzyka SIDS. Należy pamiętać, że nawet jeśli nie pali się bezpośrednio przy dziecku, to jednak osoba paląca wydycha dym tytoniowy jeszcze długo po wypaleniu papierosa. Co ciekawe, niektóre badania wskazują na zwiększenie ryzyka SIDS nawet jeśli ojciec palił w czasie ciąży i rzucił palenie po urodzeniu dziecka.
Także Kochani Rodzice – nie palcie! Szkodzicie nie tylko sobie ale i Waszym dzieciom. Nie chcę już przytaczać innych powikłań palenia przez matki zarówno w ciąży jak i po urodzeniu dziecka, ale jest ich mnóstwo!

Zalecenie 8. W czasie ciąży i po porodzie należy unikać alkoholu i narkotyków

Oba te czynniki zwiększają ryzyko SIDS zwłaszcza, jeśli osoba po ich spożyciu śpi razem z dzieckiem.

Zalecenie 9. Należy unikać przegrzewania i przykrywania głowy niemowląt

Im większa liczba warstw ubrań lub kocyków i wyższa temperatura w pomieszczeniu tym większe ryzyko SIDS. Nie jest natomiast do końca wyjaśnione czy ma to związek z nakrywaniem główki i powtórnym wdychaniem tego samego powietrza, czy samym wzrostem temperatury ciała dziecka. Objawami przegrzewania mogą być pocenie się lub uczucie gorącej skóry u niemowlęcia jednak samo „przegrzewanie” nie ma jednoznacznej definicji, więc trudno ustalić konkretną granicę czy temperaturę. Generalnie zaleca się, aby dziecko miało maksymalnie jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła odczuwająca komfort cieplny w danych warunkach a temperatura pomieszczenia, w którym przebywa dziecko była w granicach 18-21 st. Celsjusza.
Istnieją też badania, które mówią o zmniejszeniu ryzyka nagłego zgonu niemowlęcia przez zastosowanie wentylatorów, jednak były one przeprowadzane w Kalifornii (a więc w innym klimacie) oraz na dość małej grupie dzieci. Nie są więc wystarczające aby rutynowo zalecać wyposażenie dziecięcego pokoju w wentylator, niemniej potwierdzają zasadność unikania przegrzewania dziecka.

Zalecenie 10. Niemowlęta należy szczepić zgodnie z programem szczepień ochronnych.

Nie ma dowodów na to, aby szczepienia zwiększały ryzyko wystąpienia nagłego zgonu niemowląt, są natomiast dostępne dane, które pokazują, iż szczepienia mogą to ryzyko zmniejszać.

Zalecenie 11. Należy unikać urządzeń, których użycie jest niezgodne z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznego snu niemowląt.

Jest wiele urządzeń, których producenci zapewniają, że zmniejszają one ryzyko SIDS – kliny, podpórki opisane wyżej stabilizatory pozycji, materace rozpraszające dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu po przewróceniu się dziecka na brzuch. Tak naprawdę żadne z tych urządzeń nie ma udowodnionego działania zmniejszającego ryzyko, a czasem ich zastosowanie może zwiększać inne czynniki ryzyka lub uśpić czujność rodziców.

Zalecenie 12. Nie należy stosować domowych monitorów oddychania i czynności serca jako strategii zmniejszania ryzyka SIDS.

Nie udowodniono, aby monitory oddechu (zwane czasem materacykami bezdechu) zmniejszały ryzyko SIDS. Nie ma też dowodów na to, aby ich rutynowe stosowanie przed wypisaniem noworodka ze szpitala pozwalało na „wyłapanie” dzieci ze zwiększonym jego ryzykiem. Należy pamiętać, że SIDS to nie to samo co bezdech. A materacyki służą do monitorowania bezdechów właśnie. Dzieci ze zwiększonym ryzykiem bezdechów to odrębny temat.
Wiem, że wiele mam nie wyobraża sobie nie posiadać takiego urządzenia, bo daje im to poczucie bezpieczeństwa. Niestety, może ono być złudne, bo rodzic, który materacyk zakupi może rzadziej (lub wcale) zaglądać do śpiącego niemowlęcia. Znane są też przypadki kiedy alarm włączał się tak często, że po pewnym czasie rodzice go wyciszali lub przestawali reagować.
Dlatego jeśli mimo wszystko decydujesz się na zakup takiego monitora, pamiętaj, że:
• działa on na określonym obszarze, jeśli dziecko się przesunie, może być poza jego zasięgiem
• jeśli alarm monitora włącza się bardzo często a dziecko normalnie przy tym oddycha, możliwe, że urządzenie jest wadliwe i należy rozważyć reklamację
• posiadanie monitora nie jest gwarantem bezpieczeństwa i nie zwalnia rodziców z takiej samej czujności, jaką powinni zachować bez niego.

Zalecenie 13. Zaleca się okresowe układanie wybudzonego dziecka na brzuchu pod nadzorem rodzica.

O dobroczynnym wpływie leżenia na brzuchu pisałam już w artykule o rozwoju dzieci. Sprzyja ono rozwojowi psychomotorycznemu i zwiększa siłę mięśniową obręczy barkowej. Z niektórych danych naukowych wynika też, że ryzyko SIDS w trakcie spania na brzuchu jest jeszcze większe u dzieci, które w ogóle nie są przyzwyczajone do tej pozycji.

Zalecenie 14. Nie ma danych naukowych potwierdzających, że owijanie dziecka zmniejsza ryzyko SIDS

Według niektórych opinii owijanie tułowia i rączek dziecka pieluszką lub kocykiem pomaga w uspokojeniu i zasypianiu. Należy jednak pamiętać, aby owinięte tak dziecko układać zawsze w pozycji na plecach i nie zawijać nóżek, tak aby dzidziuś mógł nimi swobodnie poruszać. Należy jednak zupełnie zrezygnować z owijania w momencie gdy dziecko zaczyna się obracać i staje się na tyle mobilne, że może się w tę pieluszkę czy kocyk zawinąć, gdyż zwiększa to ryzyko zgonu.

Dla chętnych podaję link do oryginalnej wersji zaleceń AAP:
http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2016/10/20/peds.2016-2938
choć przyznam, że wyjaśnienia poszczególnych punktów są też poszerzone o dane z innych źródeł 🙂
Zdaję sobie sprawę, że wiele z Was powie, że ich dziecko miało ochraniacz w łóżeczku, było przykrywane kocykiem, spało na brzuchu i żyje. Oczywiście! W końcu problem dotyczy <1% dzieci. Może miało szczęście? A może te dzieci, którym się to przytrafia szczęścia nie mają… Jedno jest pewne – nikt nie chciałby być w skórze rodzica, który przeżył taką tragedię, więc w mojej opinii jeśli można zmniejszyć jej ryzyko, to czemu tego nie zrobić?

Przypomnę raz jeszcze, że wszystkie te zalecenia, jak i sam problem tyczą się niemowląt, a więc dzieci do ukończenia 12 miesiąca życia. Dzieci starsze wraz z rozwojem psychomotorycznym nabywają umiejętności, które pozwalają im na samodzielne odkrycie buzi, zmianę pozycji czy odsunięcie się od jakiegoś przedmiotu nawet przez sen. Także 3latek spokojnie może korzystać z kołdry a 5cio latek spać z misiem 🙂

Podsumowując – mogłoby się wydawać, że SIDS czyha wszędzie, ale tak naprawdę zalecenia pokazują nam, że najlepsze są najprostsze rozwiązania. Zgadzam się, że nie można żyć w wiecznym strachu i nie spać po nocach sprawdzając co 5 minut, czy wszystko w porządku. Ale z drugiej strony nie należy też ulegać reklamom i atakującemu nas zewsząd marketingowi i ignorować wskazówek co do tego jak uczynić sen dziecka bezpiecznym.

Tekst – Alicja Jaczewska

Na koniec pozwolę sobie na moje podsumowanie, a pewien rachunek sumienia – mnie jako matki.

Od czasów studiów i zajęć z pediatrii wiedziałam, że najbezpieczniejszym “przykryciem” do spania noworodka i niemowlaka jest śpiworek – kupiłam taki Rogerowi. Ale za nic nie chciał w nim spać.

Przez pierwsze trzy miesiące spał w rożku – najpierw w koszu Mojżesza a potem w łóżeczku dostawnym.

Początkowo nie mieliśmy ochraniaczy na łóżeczko. (Ale przyznam się nie dlatego, że wiedziałam, że to jest niezalecane, ale dlatego, że uwielbiam minimalizm wystroju … przyznaje się)

Na pierwszą Wigilię, Roger dostał od jednej babci ochraniacz na łóżeczko a od drugiej baldachim. ( nie wiedziałam, wtedy, że to jest złe – były białe, pasowały mi do wystroju, założyłam) Jednak Roger od początku nie chciał spać w łóżeczku.

Jak miał około 3 miesiące bardzo zgłębiłam temat SIDS – przeczytałam wszelkie rekomendacje i szybko zarówno ochraniacz jak i baldachim zdjęłam. Próbowałam go namówić aby spał w śpiworku – ale nie dało rady. Spał pod kołderką ( a raczej na niej 😉 bo się non stop odkrywał – dobrze, że wyczytałam gdzieś, że wcale nie muszę go przykrywać – że niektóre dzieci są zimolubne i po prostu im lepiej spać “na kołdrze” a nie pod nią).

Tym co wam tu piszę, chce wam pokazać – że ja tak samo jak wy popełniam błędy … razem uczmy się na nich… dla dobra naszych dzieci.

-Nicole

145 komentarzy

 1. Nie ma tu jednej istotnej rzeczy. Zaleca się i na wyspach bardzo tego pilnują a wręcz czasami mogą ze szpitala nie wypuścić aby kocyk dziecka miał dziurki. Jeżeli nakryje się wciąż będzie mogło oddychać.

 2. Witam. Lekarz ortopada nakazal aby nasza mala (2mż) spala tylko na brzuchu.Instynkt matki nie pozwolil mi na ukladanie jej tak w nocy. W dzien spi na brzuszku w pustym, twardym łóżeczku. Pilnuję i dogladam, aby głowę miała na bok i nosek byl dobrze odslonięty. Czy w tym wypadku to bardzo niebezpieczne?

  • Dopóki jej pilnujesz to jest bezpieczna. Mi ortopeda też zalecał, żeby dziecko tak spało, ale tylko w dzień i tylko pod nadzorem dorosłego. Inna sprawa, że moja dzidzia nigdy nie spała w tej pozycji dłużej niż 20 min, więc jak chciałam odpocząć to ją zawijaliśmy w kocyk, ale tak mocno, jak dr Carnap zaleca. Przyznam, że dziecko spało też na bokach dopóki nie przeczytałam o sids. Wtedy pozwalałam jej tak spać w dzień a w nocy na plecach, ale z kocykiem ba nawet z 2 mimo 22 st. w pokoju, bo dziecię inaczej było lodowato zimne, zawsze za to leżało nisko w łóżeczku i kocyk był założony pod plecy, żeby nie było opcji założenia go na głowę. Latem problemu nie było, cienki pajacyk i gotowe, ale zima…

 3. Ja mieszkam w Szwajcarii, tata mojej córeczki jest Włoch wiec wiem jak wyglada sprawa w obu krajach. We Włoszech wiele sie o tym nie mowi i sytuacja wyglada podobnie jak w Polsce: ochraniacze, podusie, misie i inne ozdoby w łóżeczku to standard. Natomiast w Szwajcarii o śmierci łóżeczkowej mówiono mi juz w szpitalu, powtórzyła to samo położna, która przychodziła do domu i nasza pediatra. Zawsze po wizycie u pediatry dostajemy ulotki informacyjne na ostatniej dali nam taka gdzie było tłustym drukiem napisane: don’t shake you baby. Moim zdaniem i o tym powinnyście napisać post-dlaczego nie powinno sie potrząsać niemowlakami, bo o tym sie niewiele mowi a ja sama dowiedziałam sie, ze jest to groźne dopiero z tej ulotki. Niedawno moja znajoma, której siostra pracuje na oddziale pediatrycznym pod Mediolanem powiedziała mi ze Shaken Baby Syndrome to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji maluchów w szpitalu w którym pracuje.

 4. Pani doktor jeśli bezdech prowadzący do śmierci dziecka nie jest zaliczany jako SIDS to dlaczego uduszenie przez np kołderkę jest? Przecież przyczyna jest znana. Jeśli np po szczepieniu wystąpi bezdech w nocy i rodzice nie zauważa i rano znajda martwe dziecko i nie powiążą tego ze szczepieniem to będzie SIDS? Bo jeśli powiażą to już będzie bezdech? Bo jak rozróżnić podczas sekcji co było przyczyną bezdechu który doprowadził do śmierci i czy w ogóle można określić ze dziecko przestało oddychać i to spowodowało zatrzymanie krążenia?

 5. Jestem mamą małego ulewacza. Skończył 5 miesięcy i niestety nadal ulewa do ok 3h po każdym posiłku. Od urodzenia stosujemy monitor oddechu, ten rekomendowany, podobno wykorzystywany w szpitalach. Jest drogi, ale nie żałuję ani jednej złotówki. Synek miał dwa epizody bezdechu, w każdym przypadku monitor się włączył i zdążyliśmy zareagować od razu. Mnie nigdy nie zawiódł. Co do rekomendowanej pozycji spania noworodka i ulewającego niemowlaka, to każdy pracownik służby zdrowia, z ktorym mieliśmy do czynienia, propagował spanie na boku, naprzemiennie. Położne w szpitalu także w podstawowej wyprawce wymagały rożka lub otulacza, zawsze odkłady noworodki do pozycji na bok. Niespójne są te wszystkie zalecenia, jednak z doświadczenia wiem, by ufać młodym lekarzom. Nigdy nie zawiodłam sie na umiejętnościach, zaangażowaniu, doszkalaniu się, kulturze osobistej, podejściu młodych lekarzy. Nigdy nie miałam do czynienia z młodym pediatrą, ale z młodymi ginekologami już tak, inne pokolenie, inny świat, a nawet (o zgrozo) inna wiedza. Łóżeczko “saute”, uwaga i czujność, pozycja na plecach, nie przegrzewać, jednak monitor u mnie się sprawdził, co nie jest równoznaczne z tym, że u innych też się sprawdzi 😉

 6. Aleksandra

  Czy są jakieś zalecenia odnośnie obecności zwierząt? Bardzo się martwię, że nasz kot będzie wchodził do łóżeczka dziecka.

 7. ni dr Alicjo czy jeżeli mam łóżeczko z zabudowanym krótszym bokami to jest ok czy lepsze jest takie całe w szczeblach? A jeżeli kocyk jest przywiązany rogami do szczebelek(na dole lozeczka) wymierzona na wysokość do ramion dziecka to jest to bezpieczne rozwiązanie ? Bardzo super artykuł, dziękuję. Od razu wyrzucilam pieluszke bo kladlam pod główkę dziecka żeby tak szybko prześcieradła nie zabrudzil oraz ochraniacz miałam założony tylko za główka i tez zajęłam. A teraz poważnie zastanawiam się nad śpiworek. Mam nadzieje na odp. Pozdrawiam i życzę zdrówka dla Pani dr i Pani maleństwa 😍

 8. Ja czytałam o SIDS jak byłam w ciąży, a spiworek dla synka dostałam w prezencie od mojej Cioci, dla której dzieci śpiworki szyla moja babcia 22 lata temu! 😀 Wtedy w sklepach takich rzeczy nie było, a mamy też chciały dla swoich dzieci jak najlepiej

 9. Proszę dopiszcie jeszcze podpunkt o wietrzeniu i wentylowaniu pokoju

 10. A co z podnoszeniem jednej strony łóżeczka na książkach lub specjalnych podkładkach na nóżki itp…
  Podobno jest to lepsza metoda niż poduszka-klin
  I czy to faktycznie działa?

  • Póki dziecko się nie przekręca to jak najbardziej – stosowaliśmy jak brzdąc miał katar ale tylko wtedy. U nas koło 3 miesiąca dziecko potrafiło się już obracać w każdym możliwym kierunku i mimo odkładania na plecy już po chwili było na brzuszku a chwile później na boku i z powrotem na brzuszku. Z tymże nasz brzdąc jest nieprzykrywalny 5 s pod czymkolwiek i już bez. Teraz ma 13 miesięcy i śpi bez przykrycia i z gołymi stopami

 11. moja corka od poczatku tez nie lubila byc niczym przykryta wiec spala w samych body. (urodzila sie pod koniec czerwca 2016) i tak jej zostalo do dzis. Musi byc chlodno w pokoju i musi miec gole stopy. Mnie osobiscie tez sie spi lepiej w wywietrzonym pokoju i w niskiej temperaturze. Co do ubierania o wartwe więcej: moja mama mowila mi od dawna dawna jeszcze jak bylam nastolatka ze dzieci kazano ubierac o jedna warstwe mniej i ja tak robie i poki co (wczoraj skonczyla 18m) ani razu nie zachorowala – ani kaszlu ani kataru ani temperatury. Jest ubierana lekko, czapke nosi jak jest wiatr ale szczerze to jest walka by ta czapke miala chociaż 10 min na glowie. I niestety ani te zawiazywane ani zakladanie na nie komina by trudniej bylo zdjac u nas sie nie sprawdza. Czasem cieplejszy kaptur przejdzie ale to tez tylko na chwile.

  Fajnie by bylo bo masz duzo czytelnikow by rozwinac w ogole tematy o : ubieraniu dzieci i o przewozeniu w fotelikach samochodowych.(tak wiem ze sa strony internetowe jak fotelik info czy tylem.pl gdzie o tym mowia) ale nadal bardzo duzo osob albo to zlewa albo nie dociera do nich jak wazne jest prawidlowe przewozenie dziecka w foteliku jak np. by nie jechalo w sliskiej kurtce. albo dlaczego wazne by jechalo jak najdluzej tylem do kierunku jazdy.

  Ja pracowalam w smyku na dzialne niemowlęcym i mialam szkolenia z tego. I ja i moi znajomi z pracy informowaliśmy kazdego rodzica o tym jak prawidlowo przewozic dzieci ale duzo rodzicow na sile przychodzilo i juz natychmiast chcieli przewozic 6/8m!!!!! dziecko przodem bo dziecku lub im!!! nie wygodnie. I swoim znajomym mowie to ciągle i ciagle i zawsze jak pytaja czy juz moga mowie stanowczo nie i daja konkretne argumenty. Ale ciezko tym wszystkim to wytlumaczyc. Powinno sie o tym glosniej mowic. Ja swoja corke przesadzilam dopiero w wieku 15m do fotelika przodem do kierunku jazdy ze wzgledu na brak możliwości zamontowania fotelika tylem do 4 roku zycia.
  W 2015 w styczniu miala wejsc w zycie ustawa jak w krajach skandynawskich ze dzieci do 4rz sa przewożone tylko tylem do kierunku ale wiem ze chyba chodzi jeszcze w naszym kraju o to ze nie kazdy ma nowy samochod i nie kazdego stac by wymienić na samochod z isofixem i t-tetherem..

  mam nadzieje ze uda sie moze jakis z tych tematow rozwinac!

  pozdrawiamy z Lilka i zyczymy szczesliwego nowego roku!! :))

 12. nie wiem czy przeoczylam, ale zaleca sie pozycje na plecach i w spiworku

 13. Ja z pytaniem nie do końca w temacie, ale tak się zastanawiam bo jestem w trakcie kompletowania wyprawki. Jeśli śpiworek jest najlepszy do spania to czy ten bez rękawków czy z nimi? 😊
  Super artykuł, bardzo przydatny!

 14. Witam wszystkich!
  Chciałabym poznać opinie o poduszce stabilizacyjnej dla malucha?

 15. Mój syn ma 3 miesiące. Ochraniacz na łóżeczko stosujemy, ale nie dlatego, że jest ładny czy ma chronić dziecko przed szczeblami, a dlatego, że mamy dość małe pole manewru jeśli chodzi o lokalizację łóżeczka w sypialni i musi stać przy drzwiach, skąd czasem zalatuje zimne powietrze. Ochraniacz zasłania właśnie stronę łóżeczka od drzwi i chłodnej ściany. Na szczęście ustawienie jest w ten sposób, że ochraniacz jest od strony nóżek Małego i główka jest odkryta w każdy możliwy sposób, ma dobry dostęp do powietrza, a jego łóżeczko dzieli od naszego łóżka tylko szafka nocna o szerokości 30cm 🙂
  Po porodzie przy wypisie ze szpitala Pani Położna, a zresztą później Pani Położna Środowiskowa również, mówiły nam o SIDS, że najważniejsze żeby dziecko nie spało długo samo! Jednakże PP Środowiskowa zaleciła nam spanie Małego na poduszce, ale w taki sposób, żeby poduszka kończyła się tam, gdzie zaczyna pampers, żeby miał równo. Poduszka jest bardzo płaska.
  Wydaje mi się, że powoli w Polsce mówi się o SIDS coraz częściej.

 16. Praktycznie wszystkie wskazówki są przeze mnie wykonywane, a o tym mówiła mi trochę babcia, trochę mama, ciocia, siostra, itd. Grunt to sobie pomagać i słuchać. Obecnie ludzie się odcinają bo nie chcą by ktoś im dziecko wychowywał, a tak ogólnie to “Ja wiem lepiej”… pozdrawiam

 17. Dzięki, twój blog powinien być obowiązkową pozycją każdego młodego rodzica.

 18. Podczas zajęć w szkole rodzenia (na Starynkiewicza) położna twierdziła, że kładzenie dziecka na pleckach grozi u niego zachłyśnięciem ulewającym się pokarmem. I w związku z tym należy kłaść malca do spania na boku i jeszcze podkładać coś z tyłu, żeby się nie przekręcił sam na plecki. To komu wierzyć? 🙁

 19. Witam,
  Moje dziecko przyszło na świat w dramatycznych okolicznościach (ciężka zamartwica, zespół aspiracji smolki, pphn) Spędziła blisko 3 tygodnie pod respiratorem. Po tym czasie prawie 2 tygodnie spędziłam z nią w szpitalu (zalecenie po użyciu tlenku azotu w leczeniu) i nie było opcji, żeby dziecko zasnęlo w innej pozycji niż na brzuchu. W szpitalu mieliśmy szereg kosultacji, M.in. z neurologiem, która uspokoiła mnie, żebym nie martwiła się, ze dziecko spi na brzuchu. Według niej dla mojej córki naturalna pozycja to ta na brzuchu, swobodnie przekręcała głowę w tej pozycji. Przez pierwsze dwa lata Anastazja spała wyłącznie na brzuchu. Teraz od kilku miesięcy moze spać na plecach, ale i tak brzuch dominuje.

 20. Gdzieś na fb trafiłam na Pani profil i tak od kilku godzin Czytam wpis za wpisem i nie mogę się oderwać chociaż jest już prawie 3 w nocy ! Wszystko co Pani opisuje jest tak ciekawe-prawdziwe , że noc bd zarwana . Sama jestem mamą 2 ch dziewczynek (młodsza ma 1,5r a starsza w tym roku kończy 9 lat ) po dwóch cc.
  Gdzieś wyczytałam , że “lekarze nie chcą wykonywać cc ” i robią “łaskę” gdy pacjentka upiera się , że inaczej rodzić nie chce. Albo , że czekają na ostatnią chwile bo może się “uda” . Kurczę ludzie ogarnijcie się ! To , że lekarz nie chce zrobić wam cc nie oznacza , że mu się nie chce czy coś …. ! To jest operacja jak by nie patrzeć troszkę bardziej ryzykowna jak normalny poród siłami natury …. to że podczas zabiegu nic nie czujecie , nie oznacza że później tez tak będzie . To Że nie nacieli Wam krocza nie oznacza , że sex będzie identyczny a Wy idealnie “ciasne” …. cholera ! Rozcięli Wam brzuchy , nie bd mogły swobodnie “pierdnąć” czy też kaszlnąć . odczujecie taki ból że Chyba te 15h normalnego porodu to nic . Może nie mam porównania ale cóż po 2 ch cc wiem co to ból … co to rana i stara blizna która okazuje się tak “zepsuta ” że kwalifikuje się do usunięcia…. jeszcze chciałam odnieść się do tego , że cc załatwia się za kasę która wręczana jest pod stołem … No to po co sami latacie z kopertami i uczycie dziadostwa? Nie jestem zwolenniczka porodów SN ale dobrze się zastanówcie zanim umówcie termin cc (No chyba że to konieczność) .
  Wszystko jest dla ludzi nauczmy się tylko , z tego korzystać .

  Dziękuję Pani za ten blog oraz każdy wpis.
  Uświadamiajmy się nawzajem ! to co Pani robi jest bardzo potrzebne , jest Pani świetna matką oraz lekarzem . Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*