40. tydzień ciąży

To już teoretyczny termin porodu. Powinnaś być już gotowa. Bądź uważna na ruchy płodu i zalecenia od swojego ginekologa. W przypadku niepokojących objawów zgłoś się do szpitala, w którym planujesz rodzić.

40. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 51 cm i waży 3600 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do dyni zwyczajnej.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?

40. tydzień ciąży – rozwój dziecka

To już teoretyczny termin porodu, jednak pamiętaj, że połowa kobiet urodzi przed tym terminem a połowa po nim. W przypadku pierwszego porodu lub np. jeśli oczekujesz chłopca jest większa szansa, że urodzisz po terminie wyznaczonego porodu, natomiast u wieloródek można oczekiwać porodu przed tym terminem.

Twoje dziecko obniża się już w kanale rodnym, naciska dość mocno główką m.in. na pęcherz moczowy.

Pamiętaj o kontrolowaniu ruchów płodu i zaleceniach od swojego ginekologa. W przypadku niepokojących objawów zgłoś się do szpitala, w którym planujesz rodzić.

40. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Kończy się już 9-miesięczny okres wyczekiwania na poród.

Dolegliwości ciążowe w terminie porodu są głównie związane z nieregularnymi skurczami macicy, naciskiem główki na pęcherz moczowy oraz bólami kręgosłupa. Ruchy malucha mogą być odczuwane dużo słabiej, brzuch staje się napięty i twardszy niż dotąd, mogą pojawić się plamienia i nadmierna ilość śluzu.

40. tydzień ciąży – badania

W terminie porodu, czyli w skończonym 40. tygodniu ciąży, w przypadku gdy Twoja ciąża jest ciążą fizjologiczna powinnaś zgłosić się na badanie kardiotokograficzne, czyli KTG. Jest ono wykonywane zazwyczaj w przychodniach przyszpitalnych lub na izbach przyjęć szpitali położniczych. Polega ono na monitorowaniu czynności serca płodu oraz napięcia mięśnia macicy przez minimum 20 min.

Najlepiej przyjść na takie badanie po posiłku oraz po wizycie w toalecie, ponieważ będziesz musiała ten czas przeleżeć. Często wykonywane jest także badanie USG określające wagę płodu, ilość wód owodniowych oraz położenie łożyska. Po badaniu zostaniesz poinformowana kiedy powinnaś zgłosić się na następne badanie i jakie będzie dalsze postępowanie.