Loading...

Kategoria główna

MGnews

To tutaj znajdziesz odpowiedzi naszych ekspertów na wszystkie  pytania dotyczące zdrowia (i nie tylko) Twojego i Twojej rodziny, zrelaksujesz się oglądając nasze memy, przeczytasz ilustrowaną encyklopedią malucha a także poszerzysz wiedzę o najnowsze informacje z zakresu medycyny.

Podaj dalej

Wszystkie

Alicja Jaczewska

MGnews

27 stycznia 2022

1 min.

Drgawki a dreszcze – czy umiesz je odróżnić?

Te dwa słowa często przez pacjentów używane są zamiennie. A tak naprawdę związane są z nimi zupełnie inne objawy dodatkowe. W naszym cyklu „(Nie)porozumienie” publikujemy najczęstsze błędy językowe pacjentów. A więc czym różnią się drgawki od dreszczy?

Alicja Jaczewska

27 stycznia 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

G jak gorączka

Pierwsza gorączka dziecka to dla rodziców trudny test – nic dziwnego, że większość z nas panikuje. Czy tak naprawdę jest się czym martwić? W ogóle od jakiej temperatury możemy mówić o gorączce i kiedy powinniśmy dziecku podać leki przeciwgorączkowe?

26 stycznia 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

Afera taśmowa, czyli czas na zapasy papieru toaletowego

Lepiej zrób zapasy papieru toaletowego (i to spore) już teraz, zanim piekło rozpęta się na dobre. Pamiętaj też, aby obserwować dziecko – najważniejsze jest by nie dopuścić do odwodnienia! Jeśli zauważysz suche śluzówki, małą ilość moczu, apatię i płacz bez łez – zgłoś się do lekarza.

25 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

Używasz termometru bezdotykowego? Na pewno robisz to źle

Kupiłaś najnowszy model termometru bezdotykowego. Masz (wreszcie) wątpliwą przyjemność przetestować go pierwszy raz. Ale co zrobić, gdy gdzie go nie przyłożysz, cały czas pokazuje inną temperaturę? Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać tego sprzętu.

25 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nie bój się! Po zawale możesz „to” z nim robić!

Kiedyś Wasze życie seksualne kwitło. Aż wszystko się zmieniło – większość mężczyźn po przebytym zawale serca boi się powrotu do aktywności seksualnej, więc wspólną decyzją rezygnujecie ze współżycia. Czy słusznie? Warto o tym porozmawiać z kardiologiem i zrobić np. próbę wysiłkową.

25 stycznia 2022

3 min.

Alicja Jaczewska

Zacięta walka jesienno-zimowego sezonu

Zanim zaczniesz skandować imię ulubionego zawodnika, zastanów się, po której tak naprawdę chciałabyś znaleźć się stronie w przypadku realnego zagrożenia. Jest jeden sprawdzony sposób, który pozwoli Ci go uniknąć.

25 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Serce szyte na miarę, czyli niezwykły pomysł naukowców

Wizyta u kardiologa może niedługo wyglądać jak scena rodem z „Matrix’a”. Naukowcy wpadli na niezwykły pomysł stworzenia czegoś, czego jeszcze świat medycyny (i nie tylko) nie widział. Czy jesteś na to gotowa?

25 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

Jak nie zostać wampirem?

Blade i anemiczne dziecko – za te objawy zawsze wini się niedobory żelaza. Ale zanim zaczniesz leczyć malucha za pomocą farmaceutyków i diety, najpierw poddaj je odpowiedniej diagnostyce. Jakie badania powinnaś wykonać?

24 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Syndrom białego fartucha – co to takiego?

Brzmi niezwykle tajemniczo, prawda? A to o wiele częstsze zjawisko niż mogłabyś się spodziewać. Głównie wiąże się ze stresem i może zaburzać realne wyniki badań. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

21 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

To ona jest odpowiedzialna za pogrom w przedszkolach!

Masz w domu przedszkolaka? Bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później i Tobie przyjdzie się spotkać z HFMD. Choroba objawia się zmianami skórnymi w postaci grudek i pęcherzyków. Dowiedz się więcej o jej objawach i sprawdź, jak ją leczyć.

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy papierosy elektroniczne są zdrowsze od tradycyjnych?

Moda na elektroniczne papierosy trwa w najlepsze. I co najbardziej przerażające – ogromną popularnością cieszą się wśród młodzieży! Czy można uznać je za bezpieczne i zdrowsze od tych tradycyjnych? Nasz ekspert odpowiada na wszystkie Wasze wątpliwości.

21 stycznia 2022

3 min.

Alicja Jaczewska

K jak kaszka na noc

Pewnie słyszałaś to już od babci, mamy, cioci i koleżanki: „Daj dziecku na noc zamiast piersi pożądną porcję kaszki albo mleka modyfikowanego (a najlepiej obie rzeczy razem) a prześpi bez pobudek całą noc”. Tylko… Czy to na pewno prawda?

21 stycznia 2022

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nieodpowiedzialność w czasach pandemii

Pandemia COVID-19 najpierw wzbudziła w społeczeństwie ogromny popłoch – dopiero z czasem pojawiła się bezmyślność. O takim braku rozsądku piszemy dzisiaj. I jako przestrogę dodamy – pomyśl, zanim z objawami COVID-19 wybierzesz się do przychodni lub szpitala. Ktoś może to przypłacić życiem.

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Trend, który jest zdradziecki dla kobiet po 60. r.ż.

Według statystyk aż u 30% – 50% kobiet nadciśnienie rozwinie się przed ukończeniem 60. roku życia. Do niecharakterystycznych objawów należą: bóle głowy, zaburzenia snu, uczucie gorąca i potliwość.

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy starsza osoba zawsze mówi prawdę?

W tej jednej, niezwykle istotnej kwestii nie możesz dać się oszukać. Dopilnuj babcię, dziadka czy innego bliskiego Ci seniora, aby stosował się do lekarskich zaleceń, a w razie potrzeby wytłumacz, dlaczego to takie ważne.

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Pozorna izolacja, czyli jak roznosimy wirusy

Jedna z pacjentek podczas teleporady poprosiła o wystawienie skierowania na test PCR COVID-19. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdy nie fakt, że przy okazji zupełnie nieświadomie narażała zdrowie innych pacjentów i personel przychodni…

17 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy to „tylko” grypa?

W Polsce przyjęło się zamiennie używać słów „grypa” i „przeziębienie”. A grypa to nie przelewki! Nie wolno bagatelizować jej objawów, bo może nieść ze sobą bardzo groźne powikłania. Jak więc odróżnić ją od typowego przeziębienia?

14 stycznia 2022

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Antybiotyki to nie groszki

Antybiotyków nie stosujemy w lekkich infekcjach wirusowych – na nie one po prostu nie działają. Zaskoczona? Co więcej, nie powinnaś nigdy korzystać z antybiotyków, które zostały Ci z poprzedniej infekcji – możesz wyrządzić tym więcej szkód niż pożytku!

14 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Bakterie, które mogą zaatakować każdego

Osobami szczególnie zagrożonymi tą chorobą są m.in.: osoby po 60. roku życia, chorzy z niewydolnością serca i chorzy na cukrzycę oraz nowotwory a także palacze – czynni i bierni. A taką osobę w rodzinie ma chyba każdy z nas. Jak można jej pomóc?

13 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

Normy, wyniki morfologii krwi – co zrobić, by nie dać się zwariować?

Trzymasz w ręku wyniki morfologii krwi Twojego dziecka. Co teraz? Na pewno o interpretację nie pytaj dr Googla – to najczęściej zły doradca. Z kompletem badań wybierz się do lekarza, który odczyta wynik biorąc pod uwagę indywidualny stan dziecka.

12 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

B jak bawarka na laktację

Bawarka od wieków uznawana jest za dobroczynny eliksir, z którego powinna korzystać każda mama karmiaca. Ma pozytywnie wpływać na ilość pokarmu, a więc powinno się ją pić przynajmniej raz dziennie. Ale czy w tych starodawnych sposobach naszych babć jest choć trochę prawdy?

5 stycznia 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

Napój, który uratował 3000 osób

Wyobraźcie to sobie. Lekarz w obozie dla uchodźców w Bangladeszu, epidemia cholery i kroplówki, które do tej pory ratowały pacjentów – kończą się. Na szczęście lekarz wpada na genialny pomysł – miesza ze sobą tylko trzy, ogólnodostępne składniki i znów może zacząć leczyć.

1 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

M jak miód

Miód od zarania dziejów uchodzi za przeciwbakteryjny i przeciwzapalny eliksir. Podawały go również nasze babki swoim dzieciom, twierdząc, że razem z syropem z cebuli nie ma nic lepszego na przeziębienie. A jaka jest prawda?

1 stycznia 2022

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Kiedy cukrzyca nie jest cukrzycą

Jeśli miałaś rozpoznaną cukrzycę ciążową, po porodzie powinnaś ponownie poddać się testowi doustnego obciążania glukozą. Jedna z pacjentek niezbyt odpowiedzialnie podeszła do tego badania i wynik był… zafałszowany. Sprawdź, jakiego błędu lepiej nie popełniać.

1 stycznia 2022

3 min.

Redakcja

Tajemnice transplantacji

Przeszczep i przeszczepienie – te dwa słowa sprawiają wielką trudność nawet pacjentom po transplantacji. W naszym cyklu „(Nie)porozumienie” publikujemy najczęstsze błędy językowe pacjentów. Czym więc jest przeszczep a czym przeszczepienie?

30 grudnia 2021

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy ta bitwa jest już wygrana?

Nadchodzi prawdziwa rewolucja! Te tajemniczo brzmiące leki mogą zmienić życie wielu chorych. Ich działanie polega na wchłanianiu glukozy w nerkach i dzięki temu aż 90% glukozy jest wydalane i nie wchłania się zwrotnie (przez co stężenie cukru we krwi jest mniejsze). Zapytaj o nie swojego lekarza.

18 grudnia 2021

2 min.

Alicja Jaczewska

K jak katar

O nie, właśnie usłyszałaś delikatną zmianę w głosie Twojego dziecka po powrocie z przedszkola. Już wiesz, że jutro pojawi się katar… Czy wiesz jak go leczyć? O czym świadczy kolor wydzieliny z nosa? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

17 grudnia 2021

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Bomba z opóźnionym zapłonem

Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek, że wszczęto śledztwo w sprawie seryjnego zabójcy, który sieje spustoszenie w całym kraju. Jego działania są skuteczne i precyzyjne. Namierza ofiary i bez bólu, po cichu je eliminuje.

5 grudnia 2021

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Bohater nocnych koszmarów Polaków

„Badaj cholesterol”, „A jaki masz cholesterol?”, „W Twoim wieku cholesterol to podstawa!”. Kto z nas nie słyszał tego pytania? Jeśli masz problem z cholesterolem to mamy dobrą wiadomość – na horyzoncie pojawił się nowy lek, który może zrewolucjonizować leczenie hipercholesterolemii.

4 grudnia 2021

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Seks i serce – koktajl mołotowa?

Nasi mężczyźni (Twój na pewno też) nie potrafią rozmawiać o seksie w gabinecie lekarskim. A powinni. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zaburzenia erekcji u mężczyzn wpływają na zwiększenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z ich powodu.

3 grudnia 2021

3 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy płeć to przepustka do wieczności?

Przedwczesna menopauza, zespół policystycznych jajników stany nadciśnieniowe związane z ciążą – co jeszcze zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u kobiet? Zobacz naszą grafikę i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

20 stycznia 2021

1 min.

Redakcja

Czy każdy mężczyzna ma prostatę?

To pytanie zadaje sobie więcej mężczyzn (i kobiet też) niż myślicie. W naszym cyklu „(Nie)porozumiemie” wyjaśniamy znaczenie trudnych i tych mniej trudnych, ale które sprawiają kłopoty, słów. A odpowiedź na to pytanie, może być dla niektórych naprawdę zaskakująca…

18 stycznia 2021

1 min.

Alicja Jaczewska

G jak gorączka

26 stycznia 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

Afera taśmowa, czyli czas na zapasy papieru toaletowego

25 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

Używasz termometru bezdotykowego? Na pewno robisz to źle

25 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nie bój się! Po zawale możesz „to” z nim robić!

25 stycznia 2022

3 min.

Alicja Jaczewska

Zacięta walka jesienno-zimowego sezonu

25 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Serce szyte na miarę, czyli niezwykły pomysł naukowców

25 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

Jak nie zostać wampirem?

24 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Syndrom białego fartucha – co to takiego?

21 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

To ona jest odpowiedzialna za pogrom w przedszkolach!

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy papierosy elektroniczne są zdrowsze od tradycyjnych?

21 stycznia 2022

3 min.

Alicja Jaczewska

K jak kaszka na noc

21 stycznia 2022

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nieodpowiedzialność w czasach pandemii

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Trend, który jest zdradziecki dla kobiet po 60. r.ż.

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy starsza osoba zawsze mówi prawdę?

21 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Pozorna izolacja, czyli jak roznosimy wirusy

17 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy to „tylko” grypa?

14 stycznia 2022

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Antybiotyki to nie groszki

14 stycznia 2022

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Bakterie, które mogą zaatakować każdego

13 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

Normy, wyniki morfologii krwi – co zrobić, by nie dać się zwariować?

12 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

B jak bawarka na laktację

5 stycznia 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

Napój, który uratował 3000 osób

1 stycznia 2022

2 min.

Alicja Jaczewska

M jak miód

1 stycznia 2022

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Kiedy cukrzyca nie jest cukrzycą

1 stycznia 2022

3 min.

Redakcja

Tajemnice transplantacji

30 grudnia 2021

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy ta bitwa jest już wygrana?

18 grudnia 2021

2 min.

Alicja Jaczewska

K jak katar

17 grudnia 2021

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Bomba z opóźnionym zapłonem

5 grudnia 2021

1 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Bohater nocnych koszmarów Polaków

4 grudnia 2021

2 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Seks i serce – koktajl mołotowa?

3 grudnia 2021

3 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Czy płeć to przepustka do wieczności?

20 stycznia 2021

1 min.

Redakcja

Czy każdy mężczyzna ma prostatę?

18 stycznia 2021

1 min.

Częste tagi

drgawkigorączkalekiRadomir radzibiegunkawymiotydzieckotermometrchoroby sercasekszawałgrypaEKGnowoczesna technologiasztuczna inteligencjaanemiabadanie lekarskienadciśnienie tętniczestreshigienaprofilaktykawiruspalenie papierosówsenCOVID-19menopauzahistorie z gabinetuantybiotykinfekcja bakteryjnainfekcja wirusowapneumokokimorfologialaktacjadomowe sposobykaszelcukrzycacukrzyca ciążowaprzeszczeptransplantacjakatarcholesterolstatynysercezaburzenia erekcjiprostata

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Marokańska 4H, 03-977 Warszawa. KRS 0000897803, NIP 5252678750, BDO 000108449
© 2022 Roger Publishing Wójciccy sp.j.