Kategoria główna
To tutaj znajdziesz odpowiedzi naszych ekspertów na wszystkie pytania dotyczące zdrowia (i nie tylko) Twojego i Twojej rodziny, zrelaksujesz się oglądając nasze memy, przeczytasz ilustrowaną encyklopedią malucha a także poszerzysz wiedzę o najnowsze informacje z zakresu medycyny.
Podaj dalej
Alicja Jaczewska
1 lipca 2022
„Nie jedz lodów, bo będzie cię bolało gardło!” – Która z nas tego nie słyszała będąc dzieckiem? Czy kiedykolwiek zastanawiałyście się na tym czy to prawda?
Alicja Jaczewska
1 lipca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
„Zastąp biały cukier brązowym, a kilogramy same zaczną spadać” – powiedziała jedna koleżanka do drugiej. Czy w tej radzie jest choć ziarno prawdy?
30 czerwca 2022
Dorota Święch
Indeks glikemiczny pokazuje wzrost stężenia glukozy we krwi po zjedzeniu produktu spożywczego zawierającego 50 g przyswajalnych węglowodanów. Czy wszystkie produkty z niskim indeksem glikemicznym są korzystne dla naszego zdrowia?
28 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Zwolenników korzystania z kuchenek mikrofalowych jest tyle samo co przeciwników. Ci drudzy uważają, że podgrzewanie w niej jedzenia powoduje, że staje się ono rakotwórcze. Czy mają rację?
27 czerwca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Do tego, że zbilansowana i zróżnicowana dieta jest ważna dla zdrowia i rozwoju dziecka, pewnie nie trzeba Cię przekonywać, ale czy zastanawiałaś się jaki może być jej wpływ na jego sen?
21 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Która z nas tego nie słyszała? Od mamy, babci albo ciotki. Tylko, czy to powiedzenie ma jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości?
20 czerwca 2022
Alicja Jaczewska
Czy trampolina jest zdrowa, czy jest bezpieczna, kiedy nasze dziecko może z niej korzystać i czy w ogóle powinno? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule.
15 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Z pewnością spora część z Was słyszała o tym, że piwo ma cudowne właściwości, które pozytywnie wpływają na nerki. Sprawdźmy czy to prawda.
14 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Cieknący katar, podrażnione gardło, boląca głowa, mięśnie, brak siły i wysoka temperatura. Tak zwykle wyglądają pierwsze dni przeziębienia, czyli infekcji wirusowej, którą możemy mieć kilka razy w roku. Większość pacjentów na wówczas sięga po domowe sposoby i duże dawki witaminy C. Ale czy to ma sens?
10 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Czy wiesz, że stosowanie okularów przeciwsłonecznych jest tak samo ważne, jak stosowanie kremów z filtrem SPF na skórę?
9 czerwca 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Czy dozwolona jest lampka wina w trakcie karmienia piersią? Czy jeśli kobieta karmiąca wypiła piwo, a następnie nakarmiła piersią dziecko to stanie mu się krzywda? Takie pytania pojawiają się bardzo często, a odpowiedzi są sprzeczne.
8 czerwca 2022
Redakcja
Wiele z Was wypatrywało z niecierpliwością kolejnej książki Roger Publishing. Śpieszymy z informacją, że dziś rusza premiera „#instaserialu o wietrzeniu narodowym”. Koniecznie poznajcie jej szczegóły!
6 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Wiele laboratoriów oferuje usługę „badania kleszcza”, aby określić czy był zakażony czy nie. Czy warto oddać go do zbadania?
6 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Wśród pacjentów z cukrzycą kobiety są tak samo narażone na zaburzenia seksualne, jak mężczyźni, ale ich problemy w tej sferze życia są często pomijane.
3 czerwca 2022
Alicja Jaczewska
Wózki zakryte pieluchą to plaga. Plaga, która szerzy się z każdym ciepłym dniem i staje się nie do opanowania. Prawdopodobnie większość rodziców robi to w dobrej wierze, ale warto pamiętać, że tak naprawdę stwarza to ogromne niebezpieczeństwo.
30 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Kleszcza należy usunąć za pomocą specjalnych haczyków lub lasso. Można do tego wykorzystać również pęsetę.
30 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Ugryzł Cię kleszcz i boisz się boreliozy? Sezon w pełni i wiele pacjentów z podobnymi przypadkami zgłasza się do lekarza. Nasz ekspert podpowiada kiedy występują wskazania do podania antybiotyku.
27 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Jeśli temat szybkiego bicia serca nie jest Ci obcy, i często czujesz, że serce zaraz wyskoczy Ci z klatki piersiowej koniecznie przeczytaj o POTS!
23 maja 2022
Dorota Święch
Pewnie kojarzycie różne reklamy produktów kosmetycznych 2w1, albo rozwiązania, które dzięki dodatkowym efektom ubocznym działają „cuda” w naszym organizmie.
23 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Zmieniona mowa, asymetria czucia, drętwienie połowy ciała to tylko niektóre z objawów udaru. Nie wolno ich lekceważyć! Tylko do 4,5 godziny od ich wystąpienia można zastosować leczenie, które daje szansę na uniknięcie zgonu lub trwałego inwalidztwa.
20 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Według naukowców z NYU College of Dentistry wapowanie (czyli inhalowanie) i e-papierosy zmieniają skład bakterii (mikrobiom) jamy ustnej i mogą odgrywać rolę w rozwoju chorób dziąseł.
17 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Stan przedcukrzycowy to żółta kartka dla organizmu. To sygnał, że masz coś natychmiast zmienić, nie czekaj, bo za chwilę będzie już za późno!
16 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
O tym, że pozycja snu z wezgłowiem uniesionym wyżej ma znaczenie w łagodzeniu objawów refluksu wiemy od dawna. Ale okazuje się, że bok, na którym śpimy też wpływa na objawy choroby.
16 maja 2022
Redakcja
Niech ten krótki tekst doda Wam skrzydeł i sprawi, że te wakacje będą wyjątkowe i o wiele szczęśliwsze i bardziej beztroskie niż do tej pory.
13 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Czy wiesz, że cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba na świecie, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku? Niestety liczba chorych na całym świecie sukcesywnie rośnie.
12 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Chińscy naukowcy przeprowadzili badania, na podstawie których stwierdzili, że skład bakteryjny jelit mężczyzn z problemami z potencją różnił się od składu jelit mężczyzn tych bez problemów.
10 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
W Internecie możecie przeczytać, że “w kuckach” wypróżnia się ponad miliard ludzi na świecie! Czy to znaczy, że dziura w podłodze jest lepsza od pięknego, białego, porcelanowego i wygodnego tronu? Okazuje się, że tak!
9 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Jednym ze słynnych domowych sposobów na jęczmień na oku jest pocieranie go złotą obrączką. Okazuje się, że ten stary babciny sposób bardziej szkodzi niż pomaga. Jak przynieść sobie ulgę? Produktem z lodówki!
9 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Najnowsze badania mówią, że chudnąć można w najprostszy z możliwych sposobów.
6 maja 2022
Redakcja
Zbliża się termin wizyty na zdjęcie gipsu u dziecka, a Ty zastanawiasz się, jak się na to przygotować i jak dokładnie wytłumaczyć swojemu dziecku, że nie ma się czego obawiać.
5 maja 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Budowa anatomiczna kobiety oraz przemiany hormonalne zachodzące w jej organizmie w trakcie ciąży sprzyjają infekcjom intymnym. Co oznacza kolor wydzieliny z pochwy?
4 maja 2022
Dorota Święch
Arystoteles mawiał, że „Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. No właśnie, skoro nawyki są tak wszechobecne w naszym życiu, to czy zastanawialiście się, ile potrzeba czasu, by na stałe zadomowiły się w naszej codzienności?
2 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Oliwa z oliwek, królowa śródziemnomorskiej kuchni, pyszny dodatek do sałatek, serów, sosów, makronów. Czy rzeczywiście jest tak zdrowa, by zastąpić nią nasze pyszne masełko?
28 kwietnia 2022
Redakcja
Z kim, jeśli właśnie nie z Wami, mamy dzielić się naszymi wspomnieniami, sukcesami, pomysłami, zmianami, planami?! Idzie nowe, ale najpierw dajcie się zaprosić do małej podróży do przeszłości…
27 kwietnia 2022
Redakcja
23. kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji przygotowaliśmy tekst, w którym znajdziecie odpowiedź na pytania od kiedy i jak zacząć czytać dzieciom, a także opis naszej wydawniczej perełki dla najmłodszych.
22 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Czosnek, kolendra, imbir, papryczka chili. Przepis na wegetariańskie PHO? Nie! To przyprawy, które mają właściwości prozdrowotne, a wykorzystywanie ich w kuchni może przyczynić się do poprawy Waszego samopoczucia.
20 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Do czynników, które mają wpływ na domowe lub 24-godzinne zapisy ciśnienia należą m.in. pozycja przy badaniu i rozmiar mankietu do ciśnieniomierza.
14 kwietnia 2022
Redakcja
Są sytuacje, w których brakuje słów i jednocześnie takie, gdzie nawet mimo dobrych i szczerych intencji słowa mogą ranić osobę, która doświadczyła poronienia. Jak okazywać wtedy wsparcie, czułość i akceptację? Gdzie szukać pomocy i zrozumienia?
13 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis opracowali laser o ultrakrótkich impulsach, który może zabijać bakterie wielolekooporne i ich zarodniki i to bez uszkadzania ludzkich komórek.
12 kwietnia 2022
Alicja Jaczewska
Jest to związane z budową ucha i górnych dróg oddechowych. Ale zacznijmy od podstaw: co to jest to ucho środkowe?
12 kwietnia 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Wykazano, że stwierdzenie niektórych nieprawidłowości płodu w obrębie układu moczowego, serca, mózgu oraz innych narządów wykrywane w USG prenatalnym, może sygnalizować zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD, autism spectrum disorder).
7 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Do czynników rozwoju żylnej choroby zakrzepowej należą między innymi unieruchomienie, duże urazy, antykoncepcja hormonalna, połóg, długodystansowy lot samolotem. A czy jest możliwe, by na tej liście znalazło się oglądanie telewizji?!
7 kwietnia 2022
Alicja Jaczewska
Atopowego zapalenia skóry nie da się leczyć bez zastosowania emolientów. Jak je aplikować, aby miały szansę zadziałać i przynieść ulgę suchej skórze dziecka?
7 kwietnia 2022
Dorota Święch
Też poddałaś się modzie na liczenie kroków? Bardzo dobrze! Okazuje się bowiem, że pozwala to zadbać nie tylko o Twoją sylwetkę, ale również o Twoje zdrowie! Sprawdź, ile kroków powinnaś robić.
7 kwietnia 2022
Redakcja
Zastanawiałyście się kiedyś, czy dbanie o zdrowie fizyczne może wpływać również na naszą kondycję psychiczną? I odwrotnie, czy dbanie o dobrostan psychiczny wpływa na fizyczne aspekty naszego zdrowia?
4 kwietnia 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
U chłopców autyzm rozpoznawany jest cztery razy częściej niż u dziewczynek. Nie do końca wiadomo, skąd bierze się ta różnica.
30 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Ile ciekawych rzeczy widać w stolcu! Jego wygląd, uformowanie, konsystencja mogą wiele powiedzieć o szybkości przechodzenia kału przez jelito, czyli o pasażu, o tym czy jesteśmy odwodnieni, czy kał nie zalega w odbytnicy zbyt długo.
25 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Uwielbiamy ją za smak i za to, że pobudza i rozbudza jak mało co! No dobrze, ale czy zastanawiałyście się kiedyś, czy picie kawy ma zdrowotne korzyści?
21 marca 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca szczepienie kobiet przed planowaną ciążą, a na niektóre choroby także w trakcie trwania ciąży.
21 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Nowoczesna technologia umożliwia coraz dokładniejsze monitorowanie naszej aktywności. Na celowniku urządzeń elektronicznych znalazł się także nasz sen. Za pomocą specjalnych aplikacji na smartwatche możliwe jest podglądanie, jak dokładnie przebiega nasz nocny odpoczynek.
18 marca 2022
Redakcja
Mamy dwoją się i troją, aby zapewnić maluszkowi przytulne miejsce do wypoczynku. Ale uwaga! W przypadku spania we własnym łóżeczku – zasady są proste – obowiązuje minimalizm!
18 marca 2022
Alicja Jaczewska
Spływająca po tylnej ścianie gardła krew może być przyczyną zachłyśnięcia, albo dolegliwości związanych z jej połykaniem. Jaką pozycję powinna przyjąć osoba, której leci krew z nosa?
15 marca 2022
Alicja Jaczewska
Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka problem z wypróżnianiem, zgłoś się do lekarza. Bagatelizowanie problemu tylko wydłuża jego wyeliminowanie. I to nierzadko dwukrotnie!
14 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Niemal połowa świeżo upieczonych mam nie śpi po porodzie tyle godzin, ile powinna. Na szczęście, istnieją przynajmniej cztery – niedrogie i łatwo dostępne sposoby, które mogą jakość i długość tego snu poprawić. Jakie?
9 marca 2022
Redakcja
Obecnie robimy wszystko co w naszej mocy, by wesprzeć zgłoszenia, które otrzymaliśmy. Na ten moment zapotrzebowanie na przesyłki pomocowe jest ogromne, dlatego prosimy o Wasze zrozumienie i wyrozumiałość.
8 marca 2022
Redakcja
Od poniedziałku 28 lutego do naszego magazynu przyjeżdza tysiące przygotowanych przez Was paczek. Za każdą z nich dziękujemy! Uaktualniliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy.
8 marca 2022
Redakcja
Przygotowaliśmy krótki przewodnik po profilaktycznych badaniach dla kobiet podzielony według wieku.
8 marca 2022
Alicja Jaczewska
Rozpoznanie zakażenia układu moczowego u niemowlaka nie zawsze jest oczywiste. To w końcu choroba, której nie widać „na zewnątrz”. Jeśli maluch gorączkuje bez innej przyczyny, konieczne jest pobranie moczu na posiew. Jak zrobić to poprawnie?
7 marca 2022
Alicja Jaczewska
Większość ostrych zapaleń ucha środkowego, przynajmniej w początkowej fazie, jest wirusowa – przez pierwsze doby często wystarczy tzw. czujne wyczekiwanie. Na czym polega?
7 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Około 30% kobiet zgłasza silny, typowy ból w klatce piersiowej. Natomiast cała reszta zgłasza nietypowe dla zawału serca objawy, które naprawdę wymagają dużej czujności lekarza, by pokierować diagnostykę w kierunku zawału.
7 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Jeśli miałaś rozpoznaną cukrzycę ciążową, po porodzie powinnaś ponownie poddać się testowi doustnego obciążania glukozą. Jedna z pacjentek niezbyt odpowiedzialnie podeszła do tego badania i wynik był… zafałszowany. Sprawdź, jakiego błędu lepiej nie popełniać.
7 marca 2022
Alicja Jaczewska
Kolki niemowlęce to koszmar nie tylko dla malucha ale również dla rodziców. Płacz, bezsenność i zmęczenie – to nie pomaga w opiece nad noworodkiem. Czy powszechnie stosowane napary z kopru włoskiego słusznie uważane są za najlepsze rozwiązanie na kolki? Obalamy mity!
2 marca 2022
Redakcja
Zespół Roger Publishing i Fundacji Ernesta ponownie jednoczy siły, by stworzyć zorganizowane i logistycznie warunki do wspólnego pomagania innym.
26 lutego 2022
Redakcja
Infekcja intymna to jeden z najczęstszych problemów, z którym zgłaszamy się do ginekologa. Przy opisaniu dolegliwości, które jej towarzyszą, niektóre z nas mają nie lada kłopot…
25 lutego 2022
Alicja Jaczewska
Twój maluch gorączkuje, ale nie ma kataru, nie kaszle i nie skarży się na żaden ból? Wykonaj badanie moczu, aby wykluczyć zakażenie układu moczowego.
25 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Na przebieg infekcji (łagodny, ciężki lub bardzo ciężki, wymagający hospitalizacji) największy wpływ ma wariant wirusa i nasz status szczepienia. Od kontaktu z osobą zarażoną do rozwinięcia objawów zazwyczaj mija 5 dni.
25 lutego 2022
Alicja Jaczewska
Zaparcie czynnościowe jest skutkiem powtarzalnego powstrzymywania oddania stolca. Występuje u 3% dzieci poniżej 1. roku życia i u 10% dzieci w 2. roku życia. Czy wiedziałaś, że jednym z typowych objawów zaparcia u dzieci jest… biegunka?
24 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Tajemniczo brzmiący zespół Takotsubo dotyczy głównie kobiet w wieku okołomenopauzalnym i mimo już kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od czasu jego opisania, przyczyna jego powstawiania nadal pozostaje niewyjaśniona.
14 lutego 2022
Redakcja
Czy dzieci mogą jeść grzyby? Wiele mam zadaje sobie to pytanie, a internet w tym wypadku nie pomaga, bo pełen jest sprzecznych informacji.
10 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Uderzenia gorąca, poty, kołatanie serca, brak sił. Jakie masz pierwsze skojarzenie słysząc takie objawy? Młodsze kobiety pewnie pomyślą najpierw o infekcji, te bardziej doświadczone o “koleżance” menopauzie. A czy któraś z Was wzięła pod uwagę zawał serca?
9 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Czy wiesz, że odpowiednie przygotowanie się do badań krwi może istotnie wpłynąć na jego wyniki? Ten jeden nieprzemyślany ruch pacjentki sprawił, że test obciążenia glukozą będzie musiała powtórzyć. Zobacz, na co uważać, jeśli i Ciebie czeka takie badanie.
8 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Long-COVID to syndrom pocovidowy, który utrzymuje się do kilkunastu miesięcy po infekcji. Według definicji WHO do najczęstszych objawów należą: zmęczene, duszność i kaszel, zaburzenia snu oraz zaburzenia poznawcze.
8 lutego 2022
Martyna Szopa-Krupińska
Czy wiedziałaś, że prawie 4000 kobiet w Polsce rocznie dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy? Za 70% przypadków odpowiadają najbardziej onkogenne typy wirusa HPV. Niezwykle ważne jest więc, abyś regularnie, najlepiej co 1-3 lata, wykonywała cytologię i test DNA HPV.
8 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Prawidłowe wartości saturacji to 95-100%. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe płuc, granice norm są nieco niższe. Pamiętaj, aby przed pomiarem usiąść i odpocząć przez kilka minut oraz ogrzać dłonie. Jakie pomiary mogą być powodem do niepokoju?
7 lutego 2022
Redakcja
Nowotwory złośliwe, zaraz po chorobach sercowo-naczyniowych, stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. W Światowy Dzień Walki z Rakiem przypominamy Wam, jak ważna jest profilaktyka i czujność onkologiczna.
4 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Najczęstsze choroby, które występują u pacjentów z ciężkim przebiegiem infekcji to m.in.: choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, przewlekła niewydolność serca, miażdżyca naczyń.
3 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Jak zapobiegać wystąpieniu nadciśnienia tętniczego po menopauzie? Należy zdrowo się odżywiać, ograniczyć ilość soli w diecie, wprowadzić regularny wysiłek fizyczny, zrzucić zbędne kilogramy i porzucić nałogi.
1 lutego 2022
Alicja Jaczewska
Lepiej zrób zapasy papieru toaletowego (i to spore) już teraz, zanim piekło rozpęta się na dobre. Pamiętaj też, aby obserwować dziecko – najważniejsze jest by nie dopuścić do odwodnienia! Jeśli zauważysz suche śluzówki, małą ilość moczu, apatię i płacz bez łez – zgłoś się do lekarza.
28 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Te dwa słowa często przez pacjentów używane są zamiennie. A tak naprawdę związane są z nimi zupełnie inne objawy dodatkowe. W naszym cyklu „(Nie)porozumienie” publikujemy najczęstsze błędy językowe pacjentów. A więc czym różnią się drgawki od dreszczy?
27 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Pierwsza gorączka dziecka to dla rodziców trudny test – nic dziwnego, że większość z nas panikuje. Czy tak naprawdę jest się czym martwić? W ogóle od jakiej temperatury możemy mówić o gorączce i kiedy powinniśmy dziecku podać leki przeciwgorączkowe?
26 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Kupiłaś najnowszy model termometru bezdotykowego. Masz (wreszcie) wątpliwą przyjemność przetestować go pierwszy raz. Ale co zrobić, gdy gdzie go nie przyłożysz, cały czas pokazuje inną temperaturę? Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać tego sprzętu.
25 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Kiedyś Wasze życie seksualne kwitło. Aż wszystko się zmieniło – większość mężczyźn po przebytym zawale serca boi się powrotu do aktywności seksualnej, więc wspólną decyzją rezygnujecie ze współżycia. Czy słusznie? Warto o tym porozmawiać z kardiologiem i zrobić np. próbę wysiłkową.
25 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Zanim zaczniesz skandować imię ulubionego zawodnika, zastanów się, po której tak naprawdę chciałabyś znaleźć się stronie w przypadku realnego zagrożenia. Jest jeden sprawdzony sposób, który pozwoli Ci go uniknąć.
25 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Wizyta u kardiologa może niedługo wyglądać jak scena rodem z „Matrix’a”. Naukowcy wpadli na niezwykły pomysł stworzenia czegoś, czego jeszcze świat medycyny (i nie tylko) nie widział. Czy jesteś na to gotowa?
25 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Blade i anemiczne dziecko – za te objawy mogą odpowiadać niedobory żelaza. Ale zanim zaczniesz leczyć malucha za pomocą farmaceutyków i diety, najpierw poddaj je odpowiedniej diagnostyce. Jakie badania powinnaś wykonać?
24 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Brzmi niezwykle tajemniczo, prawda? A to o wiele częstsze zjawisko niż mogłabyś się spodziewać. Głównie wiąże się ze stresem i może zaburzać realne wyniki badań. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
21 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Masz w domu przedszkolaka? Bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później i Tobie przyjdzie się spotkać z HFMD. Choroba objawia się zmianami skórnymi w postaci grudek i pęcherzyków. Dowiedz się więcej o jej objawach i sprawdź, jak ją leczyć.
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Moda na elektroniczne papierosy trwa w najlepsze. I co najbardziej przerażające – ogromną popularnością cieszą się wśród młodzieży! Czy można uznać je za bezpieczne i zdrowsze od tych tradycyjnych? Nasz ekspert odpowiada na wszystkie Wasze wątpliwości.
21 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Pewnie słyszałaś to już od babci, mamy, cioci i koleżanki: „Daj dziecku na noc zamiast piersi pożądną porcję kaszki albo mleka modyfikowanego (a najlepiej obie rzeczy razem) a prześpi bez pobudek całą noc”. Tylko… Czy to na pewno prawda?
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Pandemia COVID-19 najpierw wzbudziła w społeczeństwie ogromny popłoch – dopiero z czasem pojawiła się bezmyślność. O takim braku rozsądku piszemy dzisiaj. I jako przestrogę dodamy – pomyśl, zanim z objawami COVID-19 wybierzesz się do przychodni lub szpitala. Ktoś może to przypłacić życiem.
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Według statystyk aż u 30% – 50% kobiet nadciśnienie rozwinie się przed ukończeniem 60. roku życia. Do niecharakterystycznych objawów należą: bóle głowy, zaburzenia snu, uczucie gorąca i potliwość.
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
W tej jednej, niezwykle istotnej kwestii nie możesz dać się oszukać. Dopilnuj babcię, dziadka czy innego bliskiego Ci seniora, aby stosował się do lekarskich zaleceń, a w razie potrzeby wytłumacz, dlaczego to takie ważne.
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Jedna z pacjentek podczas teleporady poprosiła o wystawienie skierowania na test PCR COVID-19. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdy nie fakt, że przy okazji zupełnie nieświadomie narażała zdrowie innych pacjentów i personel przychodni…
17 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
W Polsce przyjęło się zamiennie używać słów „grypa” i „przeziębienie”. A grypa to nie przelewki! Nie wolno bagatelizować jej objawów, bo może nieść ze sobą bardzo groźne powikłania. Jak więc odróżnić ją od typowego przeziębienia?
14 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Antybiotyków nie stosujemy w lekkich infekcjach wirusowych – na nie one po prostu nie działają. Zaskoczona? Co więcej, nie powinnaś nigdy korzystać z antybiotyków, które zostały Ci z poprzedniej infekcji – możesz wyrządzić tym więcej szkód niż pożytku!
14 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Osobami szczególnie zagrożonymi tą chorobą są m.in.: osoby po 60. roku życia, chorzy z niewydolnością serca i chorzy na cukrzycę oraz nowotwory a także palacze – czynni i bierni. A taką osobę w rodzinie ma chyba każdy z nas. Jak można jej pomóc?
13 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Trzymasz w ręku wyniki morfologii krwi Twojego dziecka. Co teraz? Na pewno o interpretację nie pytaj dr Googla – to najczęściej zły doradca. Z kompletem badań wybierz się do lekarza, który odczyta wynik biorąc pod uwagę indywidualny stan dziecka.
12 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Bawarka od wieków uznawana jest za dobroczynny eliksir, z którego powinna korzystać każda mama karmiaca. Ma pozytywnie wpływać na ilość pokarmu, a więc powinno się ją pić przynajmniej raz dziennie. Ale czy w tych starodawnych sposobach naszych babć jest choć trochę prawdy?
5 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Wyobraźcie to sobie. Lekarz w obozie dla uchodźców w Bangladeszu, epidemia cholery i kroplówki, które do tej pory ratowały pacjentów – kończą się. Na szczęście lekarz wpada na genialny pomysł – miesza ze sobą tylko trzy, ogólnodostępne składniki i znów może zacząć leczyć.
1 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
Miód od zarania dziejów uchodzi za przeciwbakteryjny i przeciwzapalny eliksir. Podawały go również nasze babki swoim dzieciom, twierdząc, że razem z syropem z cebuli nie ma nic lepszego na przeziębienie. A jaka jest prawda?
1 stycznia 2022
Redakcja
Przeszczep i przeszczepienie – te dwa słowa sprawiają wielką trudność nawet pacjentom po transplantacji. W naszym cyklu „(Nie)porozumienie” publikujemy najczęstsze błędy językowe pacjentów. Czym więc jest przeszczep a czym przeszczepienie?
30 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
Nadchodzi prawdziwa rewolucja! Te tajemniczo brzmiące leki mogą zmienić życie wielu chorych. Ich działanie polega na wchłanianiu glukozy w nerkach i dzięki temu aż 90% glukozy jest wydalane i nie wchłania się zwrotnie (przez co stężenie cukru we krwi jest mniejsze). Zapytaj o nie swojego lekarza.
18 grudnia 2021
Alicja Jaczewska
O nie, właśnie usłyszałaś delikatną zmianę w głosie Twojego dziecka po powrocie z przedszkola. Już wiesz, że jutro pojawi się katar… Czy wiesz jak go leczyć? O czym świadczy kolor wydzieliny z nosa? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
17 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
Prokuratura Krajowa poinformowała w poniedziałek, że wszczęto śledztwo w sprawie seryjnego zabójcy, który sieje spustoszenie w całym kraju. Jego działania są skuteczne i precyzyjne. Namierza ofiary i bez bólu, po cichu je eliminuje.
5 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
„Badaj cholesterol”, „A jaki masz cholesterol?”, „W Twoim wieku cholesterol to podstawa!”. Kto z nas nie słyszał tego pytania? Jeśli masz problem z cholesterolem to mamy dobrą wiadomość – na horyzoncie pojawił się nowy lek, który może zrewolucjonizować leczenie hipercholesterolemii.
4 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
Nasi mężczyźni (Twój na pewno też) nie potrafią rozmawiać o seksie w gabinecie lekarskim. A powinni. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zaburzenia erekcji u mężczyzn wpływają na zwiększenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z ich powodu.
3 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
Przedwczesna menopauza, zespół policystycznych jajników stany nadciśnieniowe związane z ciążą – co jeszcze zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych u kobiet? Zobacz naszą grafikę i sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.
20 stycznia 2021
Redakcja
To pytanie zadaje sobie więcej mężczyzn (i kobiet też) niż myślicie. W naszym cyklu „(Nie)porozumiemie” wyjaśniamy znaczenie trudnych i tych mniej trudnych, ale które sprawiają kłopoty, słów. A odpowiedź na to pytanie, może być dla niektórych naprawdę zaskakująca…
18 stycznia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
30 czerwca 2022
Dorota Święch
28 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
27 czerwca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
21 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
20 czerwca 2022
Alicja Jaczewska
15 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
14 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
10 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
9 czerwca 2022
Martyna Szopa-Krupińska
8 czerwca 2022
Redakcja
6 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
6 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
3 czerwca 2022
Alicja Jaczewska
30 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
30 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
27 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
23 maja 2022
Dorota Święch
23 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
20 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
17 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
16 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
16 maja 2022
Redakcja
13 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
12 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
10 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
9 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
9 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
6 maja 2022
Redakcja
5 maja 2022
Martyna Szopa-Krupińska
4 maja 2022
Dorota Święch
2 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
28 kwietnia 2022
Redakcja
27 kwietnia 2022
Redakcja
22 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
20 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
14 kwietnia 2022
Redakcja
13 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
12 kwietnia 2022
Alicja Jaczewska
12 kwietnia 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
7 kwietnia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
7 kwietnia 2022
Alicja Jaczewska
7 kwietnia 2022
Dorota Święch
7 kwietnia 2022
Redakcja
4 kwietnia 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
30 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
25 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
21 marca 2022
Martyna Szopa-Krupińska
21 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
18 marca 2022
Redakcja
18 marca 2022
Alicja Jaczewska
15 marca 2022
Alicja Jaczewska
14 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
9 marca 2022
Redakcja
8 marca 2022
Redakcja
8 marca 2022
Redakcja
8 marca 2022
Alicja Jaczewska
7 marca 2022
Alicja Jaczewska
7 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
7 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
7 marca 2022
Alicja Jaczewska
2 marca 2022
Redakcja
26 lutego 2022
Redakcja
25 lutego 2022
Alicja Jaczewska
25 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
25 lutego 2022
Alicja Jaczewska
24 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
14 lutego 2022
Redakcja
10 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
9 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
8 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
8 lutego 2022
Martyna Szopa-Krupińska
8 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
7 lutego 2022
Redakcja
4 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
3 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
1 lutego 2022
Alicja Jaczewska
28 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
27 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
26 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
25 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
25 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
25 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
25 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
24 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
21 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
21 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
21 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
17 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
14 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
14 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
13 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
12 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
5 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
1 stycznia 2022
Alicja Jaczewska
1 stycznia 2022
Redakcja
30 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
18 grudnia 2021
Alicja Jaczewska
17 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
5 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
4 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
3 grudnia 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
20 stycznia 2021
Redakcja
18 stycznia 2021
30 czerwca 2022
10 stycznia 2022
29 października 2017
16 lutego 2022