Loading...

Kategoria główna

CIĄŻA I PORÓD

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ciąży i porodzie. Jakie badania wykonać, co spakować do torby do porodu, co powinno się znaleźć w wyprawce i jak przygotować się do pobytu w szpitalu.

Podaj dalej

WszystkieBADANIA W CIĄŻYCHOROBY W CIĄŻYCIĄŻA PODSTAWYPIĘKNA W CIĄŻYPOŁÓGPORÓD - PODSTAWYPORONIENIEWYPRAWKAŻYWIENIE W CIĄŻY
CIĄŻA PODSTAWY

Redakcja

CIĄŻA I PORÓD

15 listopada 2022

2 min.

Od gabinetu lekarskiego, przez pobranie krwi, po wyniki badań – wizyta w laboratorium Genomed

Dziś mamy przyjemność zaprosić Cię do kampanii edukacyjnej – „Badania prenatalne krok po kroku”. Zaczynamy od fascynującej wycieczki po laboratorium.

Redakcja

Redakcja

15 listopada 2022

2 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Jak obliczyć termin porodu?

Bardzo istotne jest dokładne i prawidłowe wyznaczenie terminu porodu na początku ciąży, ponieważ ma to ogromny wpływ na późniejsze prowadzenie ciąży – dzięki temu Twój lekarz prowadzący może weryfikować czy wzrastanie i rozwój płodu pozostają w normie. 

3 listopada 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Suplementy w ciąży – co powinna przyjmować kobieta ciężarna?

Suplementacja w ciąży powinna być ukierunkowana i dostosowana do potrzeb danej kobiety, jej chorób przewlekłych, ogólnego stanu zdrowia, masy ciała i stylu życia. Zatem jakie witaminy i suplementy przyjmować w ciąży?

24 października 2022

6 min.

Ewa Drozdowicz-Jastrzębska

Sen po porodzie – kiedy mówimy o bezsenności i jak sobie z nią radzić?

Okres poporodowy jest czasem, w którym rodzice przystosowują się do nowej roli i nowych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Nieprzewidywalny wzorzec snu noworodka, potrzeba częstego karmienia i sprawowania całodobowej opieki prowadzi do wystąpienia niedoboru snu u matek. 

16 lutego 2022

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

8 porad o ciąży i macierzyństwie, które słyszała każda z nas

„Wyśpij się w ciąży, potem będzie tylko gorzej, na pewno będziesz mieć chłopca bo piękniejesz…” Z jakimi jeszcze zbędnymi poradami o ciąży i macierzyństwie się spotkałyście?

12 stycznia 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży

Infekcja COVID-19 w ciąży może być bardzo groźna nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, abyś się zaszczepiła. Kiedy? Najlepszym okresem na szczepienie przeciw COVID-19 jest II trymestr.

10 stycznia 2022

6 min.

Redakcja

Dlaczego tak trudno oddycha się w ciąży?

Już w I trymestrze ciąży możesz odczuwać trudności z mówieniem i łapaniem powietrza, a także szybciej się męczyć? To normalne. Jakie natomiast problemy z oddychaniem powinny Cię zaniepokoić?

27 listopada 2019

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwszeństwo kobiet w ciąży – dlaczego to takie ważne?

Nie wstydź się pokazać, że jesteś w ciąży nawet, gdy jeszcze jej nie widać. Korzystaj zawsze jeśli ktoś przepuszcza Cię w kolejce lub jeśli zwalnia miejsce siedzące. To bardzo ważne dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

9 sierpnia 2019

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Różnice w krążeniu płodowym, czyli dlaczego serce płodu wygląda trochę inaczej?

Układ krążenia płodu jest zbudowane inaczej niż Twoje serce, osoby która oddycha. Jeżeli masz wadę wrodzoną serca w rodzinie lub masz inne czynniki ryzyka wystąpienia wad serca u płodu, np. cukrzycę przedciążową, to koniecznie udaj się na konsultacje do specjalisty od echa serca płodu.

5 sierpnia 2019

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cała prawda o zwolnieniach lekarskich w ciąży

Czy wolno pracować na zwolnieniu lekarskim? Czy można wyjechać na urlop? W jakich sytuacjach ZUS może cofnąć zasiłek chorobowy?

4 maja 2019

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wiek kobiety a ciąża, ile jest w tym związku zależności?

W dzisiejszych czasach ciąża po 35. roku życia jest już zupełną normą. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko powikłań, a płodność maleje. Jaki jest więc idealny czas na urodzenie dziecka?

1 marca 2019

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Szczepienia ochronne w ciąży – dlaczego budzą tyle kontrowersji?

Grypa w ciąży może być naprawdę niebezpieczna – zaobserwowano znaczny wzrost poronień, porodów martwych i przedwczesnych u matek, które w czasie ciąży zachorowały na grypę. Najlepszą profilaktyką są szczepienia ochronne – w przypadku grypy tuż przed sezonem infekcyjnym.

4 lutego 2019

10 min.

Alicja Jaczewska

Najpopularniejsze mity na temat macierzyństwa. Też je słyszałaś?

Noworodek tylko je i śpi, a Ty w tym czasie masz całe mnóstwo czasu dla siebie. Karmienie piersią to też łatwizna – chcesz i karmisz albo nie chcesz i nie karmisz. Z jakimi jeszcze mitami o macierzyństwie się spotkałyście?

8 sierpnia 2018

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?

Ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu po 28. tygodniu ciąży wzrasta u pacjentek, które zasypiają w pozycji na plecach, natomiast zasypianie na prawym i na lewym boku jest tak samo bezpieczne.

13 lipca 2018

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy u kobiet w wieku rozrodczym i w ciąży – jaką dawkę i ile czasu przyjmować?

W nowych polskich rekomendacjach bardzo dużo się zmieniło w zakresie suplementacji kwasu foliowego przez kobiety w ciąży. Sprawdź, jaką dawkę powinnaś przyjmować.

19 maja 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Toksoplazmoza w ciąży – czy zwierzęta w domu są zagrożeniem?

Istnieje przekonanie, że kot jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o możliwość zakażenia się toksoplazmozą. A tak naprawdę jest cały szereg bardziej niebezpiecznych wrogów…

16 kwietnia 2018

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Co można a czego nie można w ciąży?

Zdecydowałam się na ten tekst, ponieważ wiem, jak wiele kobiet czuje się zagubionych i nie wiedzą co mogą, a czego nie mogą w ciąży – od momentu kiedy zobaczą te (wyczekane lub niespodziewane) dwie kreski.

18 grudnia 2017

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Profilaktyka kwasem acetylosalicylowym w ciąży

Istnieje takie powiedzenie: „w medycynie jak w kinie, wszystko się zdarzyć może”. Fakty medyczne, które przez długi czas wydają nam się absolutnie oczywiste – potrafią się nagle zmienić i to o tzw. 180 stopni. Opowiem Wam o takim wydarzeniu z ostatnich lat.

29 października 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak TO robić, żeby TO zrobić, czyli jak zajść w ciążę?

Kalendarz dni płodnych wyrzuć do kosza – największe szanse na zajście w ciążę ma para, która współżyje – co 2, góra 3 dni – przez cały cykl, a nie kurczowo trzyma się wyliczonej owulacji.

7 sierpnia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować się do ciąży?

Planujesz ciążę? Poza regularnym przyjmowaniem kwasu foliowego, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. W naszym artykule znajdziesz podpowiedzi, co jeszcze dobrze jest suplementować i jakie badania wykonać, aby zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

4 sierpnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak ubierać się w ciąży?

Co nosić w ciąży, aby czuć się wygodnie i modnie? Czy w ciąży można nosić szpilki? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

14 maja 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

„Mamusiu, na rączki!” Czy w ciąży można nosić starsze dziecko?

Jesteś w ciąży, a Twoje starsze dziecko wykazuje coraz częstszą ochotę na przytulanie i noszenie na rękach? Przeczytaj, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne.

25 kwietnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pływanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Jesteś w ciąży. Są wakacje – chcesz popływać, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania – czy basen sprzyja infekcjom i czy woda w basenie w jakikolwiek sposób szkodzi dziecku.

29 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Hipotetyczna Hania

Czynniki zewnętrzne nie powinny zagrozić zarodkowi w pierwszych 14. dniach rozwoju. A jeżeli zaszkodzą to zaszkodzą tak, że zarodek nie przetrwa. Kobieta normalnie dostanie miesiączkę i nawet nie będzie podejrzewała, że mogła być w ciąży.

14 marca 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

7 najpopularniejszych ciążowych mitów i zabobonów

Jednym z najbardziej znanych zabobonów o ciąży jest to, że kobiety noszące chłopców ładnieją, a kobiety noszące dziewczynki brzydną. Znacie jeszcze jakieś?

13 marca 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Leżenie w ciąży czy odpoczywanie, oto jest pytanie!

Leżenie w ciąży nie pomaga, leżenie szkodzi i prowadzi do wielu powikłań zarówno po stronie mamy jak i noworodka.

8 marca 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Test ciążowy z moczu – kiedy zrobić i jak czytać wynik?

Test ciążowy z moczu to jeden z największych przełomów ginekologii ostatnich 100 lat. Jeżeli pokazuje dwie kreski oznacza to, że jesteś w ciąży. Ale jeżeli test wyjdzie ujemny, sprawa nie jest tak oczywista.

1 marca 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ile trwa ciąża? Jak obliczyć wiek ciąży?

Potocznie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy. To spore uproszczenie, które (szczególnie lekarzom), niewiele mówi. Dokładnie, donoszona ciąża trwa 280 dni, czyli 40. tygodni. Jak prawidłowo liczyć wiek ciąży?

22 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Metody oceny wzrastania płodu

Każda kobieta jest inna i każdy płód jest inny. Czy duży brzuch może więc oznaczać duże dziecko, a mały brzuch, że urodzisz małe dziecko?

12 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

Według teorii Dr Shettles’a płeć dziecka da się zaplanować. Współżycie w dni poprzedzające owulację ma zwiększyć szanse na dziewczynkę, a współżycie w dniu owulacji ma zwiększyć szanse na chłopca. Wierzycie w to?

6 lutego 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwsze objawy ciąży – 7 najczęstszych objawów wczesnej ciąży

Zauważyłaś, że bywasz rozdrażniona, bolą Cię piersi a wizyty w łazience są zdecydowanie częstsze niż do tej pory? Przeczytaj o najpopularniejszych pierwszych objawach ciąży.

2 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak powstają bliźnięta?

Jeżeli wasza mama, babcia czy ciocia miała bliźnięta dwujajowe, to macie większe szanse na urodzenie bliźniaków. Ciążą bliźniacza to jednak ogromne wyzwanie – nie tylko ze względu na ryzyko powikłań.

30 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Najbardziej niewiarygodna teoria rozpoznawania płci we wczesnej ciąży, o jakiej słyszałam…

Według autora tej teorii – sprawdza się w ponad 97%. Na czym polega? W badaniu USG lekarz ma ocenić, czy łożysko jest po prawej czy po lewej stronie od pęcherzyka ciążowego w macicy. I to już w 6. tygodniu ciąży!

29 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać, ale o tym na końcu.

6 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy czy jego zmetylowana forma? Co przyjmować w ciąży?

Firmy farmaceutyczne alarmują, że lepszym rozwiązaniem dla kobiet są zmetylowane formy kwasu foliowego, towarzystwa naukowe wciąż zalecają przyjmowanie kwasu foliowego.

15 listopada 2016

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Chłopiec czy dziewczynka? Jak rozpoznać płeć dziecka

Chłopiec czy dziewczynka? To chyba pierwsze pytanie jakie zadaje sobie przyszła mama. Istnieje tylko jeden sposób, aby poznać płeć dziecka przed urodzeniem.

3 listopada 2016

1 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Jak obliczyć termin porodu?

3 listopada 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Suplementy w ciąży – co powinna przyjmować kobieta ciężarna?

24 października 2022

6 min.

Ewa Drozdowicz-Jastrzębska

Sen po porodzie – kiedy mówimy o bezsenności i jak sobie z nią radzić?

16 lutego 2022

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

8 porad o ciąży i macierzyństwie, które słyszała każda z nas

12 stycznia 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży

10 stycznia 2022

6 min.

Redakcja

Dlaczego tak trudno oddycha się w ciąży?

27 listopada 2019

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwszeństwo kobiet w ciąży – dlaczego to takie ważne?

9 sierpnia 2019

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Różnice w krążeniu płodowym, czyli dlaczego serce płodu wygląda trochę inaczej?

5 sierpnia 2019

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cała prawda o zwolnieniach lekarskich w ciąży

4 maja 2019

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wiek kobiety a ciąża, ile jest w tym związku zależności?

1 marca 2019

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Szczepienia ochronne w ciąży – dlaczego budzą tyle kontrowersji?

4 lutego 2019

10 min.

Alicja Jaczewska

Najpopularniejsze mity na temat macierzyństwa. Też je słyszałaś?

8 sierpnia 2018

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?

13 lipca 2018

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy u kobiet w wieku rozrodczym i w ciąży – jaką dawkę i ile czasu przyjmować?

19 maja 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Toksoplazmoza w ciąży – czy zwierzęta w domu są zagrożeniem?

16 kwietnia 2018

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Co można a czego nie można w ciąży?

18 grudnia 2017

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Profilaktyka kwasem acetylosalicylowym w ciąży

29 października 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak TO robić, żeby TO zrobić, czyli jak zajść w ciążę?

7 sierpnia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować się do ciąży?

4 sierpnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak ubierać się w ciąży?

14 maja 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

„Mamusiu, na rączki!” Czy w ciąży można nosić starsze dziecko?

25 kwietnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pływanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

29 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Hipotetyczna Hania

14 marca 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

7 najpopularniejszych ciążowych mitów i zabobonów

13 marca 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Leżenie w ciąży czy odpoczywanie, oto jest pytanie!

8 marca 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Test ciążowy z moczu – kiedy zrobić i jak czytać wynik?

1 marca 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ile trwa ciąża? Jak obliczyć wiek ciąży?

22 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Metody oceny wzrastania płodu

12 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

6 lutego 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwsze objawy ciąży – 7 najczęstszych objawów wczesnej ciąży

2 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak powstają bliźnięta?

30 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Najbardziej niewiarygodna teoria rozpoznawania płci we wczesnej ciąży, o jakiej słyszałam…

29 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

6 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy czy jego zmetylowana forma? Co przyjmować w ciąży?

15 listopada 2016

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Chłopiec czy dziewczynka? Jak rozpoznać płeć dziecka

3 listopada 2016

1 min.

Częste tagi

badania prenatalneNIPTporódciążasuplementacjasencięcie cesarskiedomowe sposobyCOVID-19koronawirusszczepieniaoddychaniepłucaprogesteronfizjologia ciążyprawa kobietECHOkrewserceukład krwionośnyZUSzwolnienie lekarskiepłodnośćwada genetycznawada wrodzonagrypakrztusiecprofilaktykaszczepionkikarmienie piersiąmacierzyństwośmierć wewnątrzmacicznakwas foliowyplanowanie ciążytoksoplazmozaalkoholkawapalenie papierosówkwas acetylosalicylowystan przedrzucawkowydni płodneowulacjaseksstarania o ciążębadania w ciążytarczycabieliznarajstopybasenpłećtest ciążowyból brzuchanudnościpiersibliźnięta

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0000950016, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2022 Roger Publishing Wójciccy Spółka komandytowa