Loading...

Kategoria główna

CIĄŻA I PORÓD

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o ciąży i porodzie. Jakie badania wykonać, co spakować do torby do porodu, co powinno się znaleźć w wyprawce i jak przygotować się do pobytu w szpitalu.

Podaj dalej

WszystkieBADANIA W CIĄŻYCHOROBY W CIĄŻYCIĄŻA PODSTAWYPIĘKNA W CIĄŻYPOŁÓGPORÓD - PODSTAWYPORONIENIEWYPRAWKAŻYWIENIE W CIĄŻY
Wszystkie

Redakcja

BADANIA W CIĄŻY

12 grudnia 2022

7 min.

Niepokojący wynik NIPT i co dalej?

Jaki jest zakres ryzyka wad genetycznych, przy którym proponujemy testy NIPT? Sprawdź jak wygląda konsultacja wyniku i co warto o nim wiedzieć.

Redakcja

Redakcja

12 grudnia 2022

7 min.

Redakcja

Fakty i mity o testach NIPT

Po co je robić? Czego oczekiwać? Czy są bezpieczne? Jakich informacji dostarczają? Wokół tematu testów NIPT narosło wiele mitów, czas się z nimi rozprawić.

28 listopada 2022

5 min.

Redakcja

Testy NIPT w medycynie matczyno-płodowej – dlaczego są tak wyjątkowe?

Czy wiedziałyście, że Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym zaczęto wykonywać testy NIPT? Teraz w naszym kraju jest dostępnych około 10 różnych testów!

21 listopada 2022

9 min.

Redakcja

Od gabinetu lekarskiego, przez pobranie krwi, po wyniki badań – wizyta w laboratorium Genomed

Dziś mamy przyjemność zaprosić Cię do kampanii edukacyjnej – „Badania prenatalne krok po kroku”. Zaczynamy od fascynującej wycieczki po laboratorium.

15 listopada 2022

2 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Jak obliczyć termin porodu?

Bardzo istotne jest dokładne i prawidłowe wyznaczenie terminu porodu na początku ciąży, ponieważ ma to ogromny wpływ na późniejsze prowadzenie ciąży – dzięki temu Twój lekarz prowadzący może weryfikować czy wzrastanie i rozwój płodu pozostają w normie. 

3 listopada 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Suplementy w ciąży – co powinna przyjmować kobieta ciężarna?

Suplementacja w ciąży powinna być ukierunkowana i dostosowana do potrzeb danej kobiety, jej chorób przewlekłych, ogólnego stanu zdrowia, masy ciała i stylu życia. Zatem jakie witaminy i suplementy przyjmować w ciąży?

24 października 2022

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

NIPT – czyli badania wolnego płodowego DNA z krwi matki

Test NIPT nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla ciąży. To po prostu zwykłe pobranie krwi jak na morfologię. Czym różnią się od siebie wszelkie dostępne badania wolnego płodowego DNA na rynku?

27 września 2022

8 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Poród VBAC – poród drogami natury po cięciu cesarskim

VBAC (Vaginal Birth After Cesarean Delivery) czyli poród drogami natury po cięciu cesarskim jest jak najbardziej możliwy. Sama próba podjęcia takiego porodu jest określana jako TOLAC (Trial Of Labour After Cesarean Section).

16 września 2022

5 min.

Redakcja

Badania w ciąży – dokładny kalendarz badań tydzień po tygodniu

Systematyczne badania pozwalają monitorować przebieg ciąży, ale czy wiesz kiedy i jakie dokładnie badania należy wykonać? Skorzystaj z przygotowanych przez nas informacji i sprawdź kalendarz badań kontrolnych w ciąży.

10 marca 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Trzecia dawka szczepienia przeciw COVID-19 w ciąży – czy i kiedy ją przyjąć?

Dostajemy od Was mnóstwo podobnych wiadomości: „Przyjęłam już 2 dawki szczepienia przeciw COVID-19 (drugą pół roku temu). Niedawno się dowiedziałam, że jestem w ciąży. Szczepić się 3. dawką czy nie? Jeśli tak, to kiedy?” Odpowiadamy!

17 lutego 2022

4 min.

Ewa Drozdowicz-Jastrzębska

Sen po porodzie – kiedy mówimy o bezsenności i jak sobie z nią radzić?

Okres poporodowy jest czasem, w którym rodzice przystosowują się do nowej roli i nowych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Nieprzewidywalny wzorzec snu noworodka, potrzeba częstego karmienia i sprawowania całodobowej opieki prowadzi do wystąpienia niedoboru snu u matek. 

16 lutego 2022

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Połóg – ile trwa, co wolno a czego nie i jakie mogą wystąpić powikłania?

Połóg to jeden z najgorszych koszmarów kobiety. Walka o utrzymanie laktacji, kilkutygodniowe krwawienie z dróg rodnych, „baby blues”, czyli smutek poporodowy to nie jedyne trudności, którym kobieta musi stawić czoła.

12 lutego 2022

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czy USG jest bezpieczne w ciąży? Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości

Temat, który wraca jak bumerang i o którym na pewno słyszała każda przyszła mama. Jak naprawdę jest z tym USG w ciąży – jest szkodliwe i może uszkodzić płód?

9 lutego 2022

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poronienie – przyczyny, statystyki i postępowanie

Według badań ponad 60% osób wierzy, że poronienie może nastąpić po podniesieniu ciężkiego przedmiotu. Ponad 70% wierzy, że przyczynia się do tego stres. To nieprawda. Co więc może być przyczyną poronienia?

8 lutego 2022

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poród przedwczesny – definicja, objawy i czynniki wypływające

Poród przedwczesny to taki, kiedy kobieta rodzi przed skończonym 37. tygodniem ciąży, ale po skończonym 22 tygodniu. U ponad 90% kobiet nie wiemy, która z przyczyn porodu przedwczesnego była tą wybraną.

28 stycznia 2022

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cukrzyca ciążowa – diagnoza, przyczyny, objawy i dieta

Nie ma stopniowania cukrzycy ciążowej na „ciężką” czy „lekką”. Niezależnie od tego czy Wasza wartość jest przekroczona o 1mg/dl czy o 30 mg/dl choroba zostaje rozpoznana i najpierw jest leczona dietą i aktywnością fizyczną.

13 stycznia 2022

20 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

8 porad o ciąży i macierzyństwie, które słyszała każda z nas

„Wyśpij się w ciąży, potem będzie tylko gorzej, na pewno będziesz mieć chłopca bo piękniejesz…” Z jakimi jeszcze zbędnymi poradami o ciąży i macierzyństwie się spotkałyście?

12 stycznia 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży

Infekcja COVID-19 w ciąży może być bardzo groźna nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, abyś się zaszczepiła. Kiedy? Najlepszym okresem na szczepienie przeciw COVID-19 jest II trymestr.

10 stycznia 2022

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jajka w ciąży – czy można je jeść?

Jajka to bomba witaminowo-odżywcza – o tym wie każda z nas. W ciąży zaleca się spożywanie przynajmniej 3-4 jajek na tydzień. Ale czy w ciąży wolno ci jeść jajka na miękko? Co z jajkiem w koszulce? Z majonezem? Czy na te 9 miesięcy powinnaś zrezygnować z ulubionego tiramisu i tatara?

14 marca 2021

7 min.

Redakcja

Trądzik w ciąży – przyczyny powstawania i bezpieczne metody leczenia

Za trądzik w ciąży najczęściej odpowiedzialne są hormony. Jak go skutecznie i bezpiecznie leczyć?

11 stycznia 2021

6 min.

Redakcja

Piękna w ciąży cz. 4 – schorzenia i zmiany skórne

Na zmiany skórne i związany z tym świąd narzeka niemal 40% ciężarnych. Najczęściej związany jest z efektem rozciągania skóry, szczególnie na brzuchu. Ale nie tylko. Może być zwiastunem choroby np. cukrzycy lub zakażenia wirusami wątrobowymi.

18 grudnia 2020

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak „wrócić do formy” po porodzie?

Po porodzie obowiązkowo musimy zadbać o swoje ciało. Ale nie dla wyglądu a dla zdrowia! Przeczytaj, jakie ćwiczenia możesz zaczać wykonywać jeszcze w szpitalu – po porodzie siłami natury i po cesarskim cięciu.

17 września 2020

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Choroby tarczycy a ryzyko poronienia

Czy czynność tarczycy ma wpływ na powodzenie ciąży? Czy wysokie TSH zwiększa ryzyko poronienia? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania.

27 kwietnia 2020

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Alergia w ciąży – czy alergie sezonowe możemy leczyć?

Leki na alergie sezonowe w ciąży mają kategorię B wg FDA, czyli uważane są jako bezpieczne w tym okresie. Wiele z tych leków jest dostępnych bez recepty. Ale uwaga! Nie można ich stosować na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem!

24 kwietnia 2020

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Piękna w ciąży cz. 3 – skóra

Skóra w ciąży potrafi być szorsta i sucha. Narażona jest również na rozstępy i przebarwienia. Jakie kosmetyki i zabiegi można stosować w ciąży?

1 marca 2020

8 min.

Redakcja

Dlaczego tak trudno oddycha się w ciąży?

Już w I trymestrze ciąży możesz odczuwać trudności z mówieniem i łapaniem powietrza, a także szybciej się męczyć? To normalne. Jakie natomiast problemy z oddychaniem powinny Cię zaniepokoić?

27 listopada 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Jaki nebulizator wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Nebulizator to produkt pierwszej potrzeby – mamy przedszkolaków coś o tym wiedzą. Nebulizacja działa wspomagająco zarówno w przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych jak i w leczeniu chorób przewlekłych układu oddechowego. Jak wybrać nebulizator dopasowany do swoich (dziecka) potrzeb?

27 września 2019

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwszeństwo kobiet w ciąży – dlaczego to takie ważne?

Nie wstydź się pokazać, że jesteś w ciąży nawet, gdy jeszcze jej nie widać. Korzystaj zawsze jeśli ktoś przepuszcza Cię w kolejce lub jeśli zwalnia miejsce siedzące. To bardzo ważne dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

9 sierpnia 2019

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Różnice w krążeniu płodowym, czyli dlaczego serce płodu wygląda trochę inaczej?

Układ krążenia płodu jest zbudowane inaczej niż Twoje serce, osoby która oddycha. Jeżeli masz wadę wrodzoną serca w rodzinie lub masz inne czynniki ryzyka wystąpienia wad serca u płodu, np. cukrzycę przedciążową, to koniecznie udaj się na konsultacje do specjalisty od echa serca płodu.

5 sierpnia 2019

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować się do badań w ciąży?

Badania w ciąży to jedna wielka, niemal niekończąca się lista – dla wielu kobiet szalenie stresująca. Odczarowujemy wszystkie mity z nimi związane i podpowiadamy jak przygotować się do każdego z nich.

29 lipca 2019

17 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cała prawda o zwolnieniach lekarskich w ciąży

Czy wolno pracować na zwolnieniu lekarskim? Czy można wyjechać na urlop? W jakich sytuacjach ZUS może cofnąć zasiłek chorobowy?

4 maja 2019

11 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Choroby tarczycy w ciąży – czy są groźne? Jak wpływają na dziecko?

Podczas ciąży rośnie zużycie jodu, a także produkowanych jest więcej hormonów tarczycy (sam gruczoł też się powiększa – tarczyca w trakcie ciąży może się powiększyć aż o 40%)! Oznaczenie TSH powinno być wykonane w 4-8 tygodniu ciąży, czyli w trakcie pierwszej wizyty położniczej.

6 marca 2019

19 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wiek kobiety a ciąża, ile jest w tym związku zależności?

W dzisiejszych czasach ciąża po 35. roku życia jest już zupełną normą. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko powikłań, a płodność maleje. Jaki jest więc idealny czas na urodzenie dziecka?

1 marca 2019

5 min.

Alicja Jaczewska

Wyprawka dla dziecka według Alicji – dopracowana dzięki doświadczeniu

Kolejny artykuł z cyklu „Wyprawka dla dziecka”. O tym, bez czego nie wyobrażała sobie funkcjonowania, co warto ale nie trzeba mieć i co zdecydowanie można sobie odpuścić pisze dla Was Alicja Jaczewska, lekarz pediatra.

14 lutego 2019

16 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Wyprawka dla dziecka według Karoliny – podpowiedzi must have!

Przed Wami trzecia część naszego cyklu o wyprawce dla dziecka. Co jeszcze warto dopisać do listy?

7 lutego 2019

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Szczepienia ochronne w ciąży – dlaczego budzą tyle kontrowersji?

Grypa w ciąży może być naprawdę niebezpieczna – zaobserwowano znaczny wzrost poronień, porodów martwych i przedwczesnych u matek, które w czasie ciąży zachorowały na grypę. Najlepszą profilaktyką są szczepienia ochronne – w przypadku grypy tuż przed sezonem infekcyjnym.

4 lutego 2019

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wyprawka dla noworodka według Nicoli – lista niezbędników

Pierwszy artykuł z cyklu „Wyprawka dla noworodka”. Zaczynamy od niezbędnika Nicoli – co warto kupić i z czego (prawdopodobnie) będziesz korzystała niemal codziennie. Na wyprawkowej liście znalazło się również kilka gadżetów, których zakup możesz sobie darować i których nie polecamy.

31 stycznia 2019

19 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nadciśnienie tętnicze w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi jedną z głównych przyczyn śmiertelności matek i nienarodzonych dzieci. To łagodne i średnie (łagodne i średnie) nie daje żadnych objawów. Gdy zaczyna gwałtownie rosnąć, mogą pojawić się silne bóle głowy i brzucha, zaburzenia widzenia i nudności.

20 listopada 2018

14 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Problemy kardiologiczne w ciąży – diagnoza i leczenie arytmii

Jeżeli przyśpieszone bicie serca niepokoi przyszłą mamę, jest „nierówne”, bardzo szybkie, towarzyszą mu zawroty głowy, duszność, mroczki przed  oczami, to takie dolegliwości zawsze powinna skonsultować z lekarzem.

17 sierpnia 2018

13 min.

Alicja Jaczewska

Najpopularniejsze mity na temat macierzyństwa. Też je słyszałaś?

Noworodek tylko je i śpi, a Ty w tym czasie masz całe mnóstwo czasu dla siebie. Karmienie piersią to też łatwizna – chcesz i karmisz albo nie chcesz i nie karmisz. Z jakimi jeszcze mitami o macierzyństwie się spotkałyście?

8 sierpnia 2018

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Piękna w ciąży cz. 2 – depilacja

Czy w ciąży można poddać się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia? Czy istnieje bezpieczny krem do depilacji? A może przez ten szczególny okres 9 miesięcy powinno się używać wyłącznie golarki? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

31 lipca 2018

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?

Ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu po 28. tygodniu ciąży wzrasta u pacjentek, które zasypiają w pozycji na plecach, natomiast zasypianie na prawym i na lewym boku jest tak samo bezpieczne.

13 lipca 2018

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

USG III trymestru (28-32 tyg.) – co warto o nim wiedzieć?

Najważniejszym pomiarem w USG III trymestru jest pomiar przewidywanej masy płodu. Najbardziej niebezpieczną diagnozą jest hipotrofia płodu.

6 lipca 2018

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Piękna w ciąży cz. 1 – włosy

Jesteś w ciąży i marzysz o odświeżeniu koloru włosów, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

14 czerwca 2018

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy u kobiet w wieku rozrodczym i w ciąży – jaką dawkę i ile czasu przyjmować?

W nowych polskich rekomendacjach bardzo dużo się zmieniło w zakresie suplementacji kwasu foliowego przez kobiety w ciąży. Sprawdź, jaką dawkę powinnaś przyjmować.

19 maja 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Amniopunkcja – kiedy się ją wykonuje?

Amniopunkcję powinna rozważyć każda kobieta, u której badanie przesiewowe USG oraz test biochemiczny (papp-a) wykaże ryzyko większe niż 1:300 lub gdy są widoczne nieprawidłowości w obrazie USG u płodu. Jakie jest ryzyko poronienia ryzyko w przypadku potencjalnie zupełnie zdrowej ciąży?

29 kwietnia 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Toksoplazmoza w ciąży – czy zwierzęta w domu są zagrożeniem?

Istnieje przekonanie, że kot jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o możliwość zakażenia się toksoplazmozą. A tak naprawdę jest cały szereg bardziej niebezpiecznych wrogów…

16 kwietnia 2018

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poród naturalny a cesarskie cięcie – zalety, wady, możliwe powikłania

Są kobiety, które boją się porodu naturalnego i marzą, by urodzić przez cesarskie cięcie. Są takie, dla których cesarskie cięcie to nie poród. Prawda jest taka, że po jednym i drugim mogą wystąpić powikłania. Jakie wady i zalety mają poród naturalny i przez CC?

11 marca 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Otyłość w ciąży – jakie generuje wyzwania i zagrożenia?

Niestety otyłość jest czynnikiem ryzyka prawie wszystkich powikłań ciążowych. Dotyczy to m.in. poronienia, porodu przedwczesnego, cukrzycy ciążowej czy wad wrodzonych. Kobieta z otyłością (powyżej BMI 30) nie powinna przytyć w ciąży. Zaleca się nawet obniżenie masy ciała.

21 lutego 2018

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ciąża ektopowa, czyli co warto wiedzieć o ciąży pozamacicznej

Ciąża ektopowa to ciąża, z której nie będzie dziecka. Dlaczego? Ponieważ komórka jajowa, zagnieździła się nie tam, gdzie trzeba. I niestety, nie da się jej „przemieścić” do macicy.

7 stycznia 2018

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wigilia w ciąży, czyli wigilijne potrawy dla ciężarnych, mam karmiących i niemowląt

Czy wszystkie wigilijne dania może jeść kobieta w ciąży i karmiąca piersią?

23 grudnia 2017

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Co można a czego nie można w ciąży?

Zdecydowałam się na ten tekst, ponieważ wiem, jak wiele kobiet czuje się zagubionych i nie wiedzą co mogą, a czego nie mogą w ciąży – od momentu kiedy zobaczą te (wyczekane lub niespodziewane) dwie kreski.

18 grudnia 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować ciało do porodu? Wszystko, co powinnaś wiedzieć

Czy przed porodem należy ogolić okolice intymne? Czy jeśli masz planowany poród siłami natury to przed przyjazdem do szpitala powinnaś wykonać lewatywę?

19 listopada 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ciąża u wegetarianek i weganek

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska, nie tylko jest zupełnie bezpieczna w ciąży, ale według wielu badań nawet zdrowsza niż ta bazująca na mięsnych produktach. Zaskoczona?

7 listopada 2017

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Co oznacza podwyższona przezierność karkowa (NT)?

Podczas USG I trymestru okazało się, że Twoje dziecko ma podwyższoną przezierność karkową? To nie wyrok! Większość z Was urodzi zdrowe dziecko. Trzeba będzie jednak wykonać dodatkowe badania m.in. dokładne USG połówkowe czy echo serca płodu około 20. tygodnia ciąży.

3 listopada 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Rozstępy w ciąży, czy da się im zaradzić?

Problem rozstępów w ciąży dotyczy ponad połowy kobiet. Co więcej, okazuje się, że niewiele jesteśmy w stanie zrobić, aby ich uniknąć? Czy kremy nam w tym pomogą?

1 listopada 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Profilaktyka kwasem acetylosalicylowym w ciąży

Istnieje takie powiedzenie: „w medycynie jak w kinie, wszystko się zdarzyć może”. Fakty medyczne, które przez długi czas wydają nam się absolutnie oczywiste – potrafią się nagle zmienić i to o tzw. 180 stopni. Opowiem Wam o takim wydarzeniu z ostatnich lat.

29 października 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Gadżety dla kobiet w ciąży – czy na pewno wszystkie są potrzebne?

W tym artykule pod lupę bierzemy kilka gadżetów dedykowanych kobietom w ciąży i odpowiadamy na pytanie – czy na pewno są one niezbędne w domowych warunkach?

17 października 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Nowotwory w ciąży – diagnostyka i leczenie

Około 1:1000 kobiet w ciąży zachoruje na nowotwór. Nie musi on jednak oznaczać konieczności zakończenia ciąży – większość kobiet, które mają nowotwór rozpoznany w ciąży rodzi zdrowe dzieci.

8 października 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cesarskie cięcie – fakty i mity

Przyznam się Wam do czegoś, do czego pewnie przyznawać się jako lekarz specjalizujący się w ginekologii i położnictwie – nigdy nie powinnam. Po zajęciach na sali porodowej na studiach – powiedziałam, że jak kiedyś będę w ciąży, to urodzę tylko i wyłącznie cesarskim cięciem.

28 września 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych

Najczęściej odpłynięcie płynu owodniowego następuje „samoistnie”. Za przyczynę odejścia wód płodowych przedwcześnie, czyli przed skończonym 34. tygodniem ciąży, w większości przypadków uważa się przedostanie się bakterii do wnętrza jamy macicy.

17 września 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Badania prenatalne – dlaczego każda kobieta w ciąży powinna je wykonać?

Badania prenatalne w Polsce kojarzą się z przerwaniem ciąży. No, bo po co je wykonywać, jak nie po to, aby w razie czego ciążę „usunąć”? NIc bardziej mylnego. Tak naprawdę, badania prenatalne nieinwazyjne powinna wykonać każda ciężarna.

10 września 2017

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jestem kobietą po stracie

„W 13. tygodniu przyjechałam na izbę przyjęć mojego szpitala – roniąc. Nikt, w tym ja, nie wierzył, że utrzymam ciążę do rana. Nie mogłam uwierzyć, że ponownie mnie to spotyka, przecież kilka miesięcy temu też poroniłam”.

28 sierpnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak TO robić, żeby TO zrobić, czyli jak zajść w ciążę?

Kalendarz dni płodnych wyrzuć do kosza – największe szanse na zajście w ciążę ma para, która współżyje – co 2, góra 3 dni – przez cały cykl, a nie kurczowo trzyma się wyliczonej owulacji.

7 sierpnia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować się do ciąży?

Planujesz ciążę? Poza regularnym przyjmowaniem kwasu foliowego, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać. W naszym artykule znajdziesz podpowiedzi, co jeszcze dobrze jest suplementować i jakie badania wykonać, aby zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

4 sierpnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Paznokcie do porodu – temat, który powraca jak bumerang

Czy do porodu możesz mieć wykonany kolorowy manicure klasycznymi lakierami? Co z hybrydą? Czy jest zakazana?

7 lipca 2017

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

6 bezpiecznych sposobów, które mogą przyśpieszyć rozpoczęcie porodu

Poród, który rozpocznie się naturalnie jest porodem „lepszym” niż poród indukowany lekami. Ale istnieje też kilka alternatywnych sposobów na przyśpieszenie porodu, które mogą zadziałać i możesz przetestować je na sobie.

30 czerwca 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Mdłości i pocenie się w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Mdłości i nadmierne pocenie się to jedne z najczęstszych ciążowych dolegliwości. Jak sobie radzić z nimi domowymi sposobami?

24 czerwca 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Żylaki sromu i odbytu w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Czy żylaki odbytu i żylaki sromu są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego?

24 maja 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Zaparcia, nietrzymanie moczu i wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Tym razem poruszamy krępujące tematy zaparć, wzdęć i gazów w ciąży, problemu nietrzymania moczu oraz dziwnych zachcianek jedzeniowych.

17 maja 2017

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak ubierać się w ciąży?

Co nosić w ciąży, aby czuć się wygodnie i modnie? Czy w ciąży można nosić szpilki? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

14 maja 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Położenie miednicowe – czy to powód do zmartwienia?

Co zrobić, jeżeli podczas USG III trymestru nasze dziecko leży ułożone miednicowo? Po pierwsze – nie stawajcie na głowie (w cudzysłowie i przenośni) – to naprawdę nie pomoże.

28 kwietnia 2017

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

„Mamusiu, na rączki!” Czy w ciąży można nosić starsze dziecko?

Jesteś w ciąży, a Twoje starsze dziecko wykazuje coraz częstszą ochotę na przytulanie i noszenie na rękach? Przeczytaj, czy dźwiganie w ciąży jest bezpieczne.

25 kwietnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Najczęstsze nieprawidłowości w USG połówkowym

Zmiany u rozwijającego się dziecka są niezwykle dynamiczne – jednego dnia są, innego już może ich nie być. Oto kilka najczęstszych, „łagodnych” zmian w USG – które mogą, ale nie muszą – świadczyć o chorobie i upośledzeniu u dziecka.

13 kwietnia 2017

15 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pływanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Jesteś w ciąży. Są wakacje – chcesz popływać, ale nie wiesz czy to bezpieczne? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania – czy basen sprzyja infekcjom i czy woda w basenie w jakikolwiek sposób szkodzi dziecku.

29 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wskazania do cięcia cesarskiego – co jest, a co nie jest wskazaniem do zabiegu?

Wskazaniem do cięcia cesarskiego nie jest: prośba pacjentki, konflik serologiczny, niedoczynność tarczycy czy otyłość. Planowym wskazaniem jest natomiast nieprawidłowe ułożenie płodu, wady anatomiczne miednicy i łożysko przodujące.

28 marca 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Łożysko przodujące a łożysko na przedniej ścianie – jaka jest różnica?

To, czy łożysko jest przodujące, lekarz może stwierdzić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Przy łożysku przodującym nie powinno się uprawiać sportu, wysiłku fizycznego i nie powinno się współżyć.

23 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

USG połówkowe ciąży – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Kiedy zgłosić się na badanie USG połówkowe? Jakie choroby/wady płodu można wykryć dzięki temu badaniu? Czy USG połówkowe jest w stanie zapewnić, że dziecko urodzi się zdrowe?

21 marca 2017

12 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Hipotetyczna Hania

Czynniki zewnętrzne nie powinny zagrozić zarodkowi w pierwszych 14. dniach rozwoju. A jeżeli zaszkodzą to zaszkodzą tak, że zarodek nie przetrwa. Kobieta normalnie dostanie miesiączkę i nawet nie będzie podejrzewała, że mogła być w ciąży.

14 marca 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

7 najpopularniejszych ciążowych mitów i zabobonów

Jednym z najbardziej znanych zabobonów o ciąży jest to, że kobiety noszące chłopców ładnieją, a kobiety noszące dziewczynki brzydną. Znacie jeszcze jakieś?

13 marca 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Leżenie w ciąży czy odpoczywanie, oto jest pytanie!

Leżenie w ciąży nie pomaga, leżenie szkodzi i prowadzi do wielu powikłań zarówno po stronie mamy jak i noworodka.

8 marca 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Test ciążowy z moczu – kiedy zrobić i jak czytać wynik?

Test ciążowy z moczu to jeden z największych przełomów ginekologii ostatnich 100 lat. Jeżeli pokazuje dwie kreski oznacza to, że jesteś w ciąży. Ale jeżeli test wyjdzie ujemny, sprawa nie jest tak oczywista.

1 marca 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ile trwa ciąża? Jak obliczyć wiek ciąży?

Potocznie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy. To spore uproszczenie, które (szczególnie lekarzom), niewiele mówi. Dokładnie, donoszona ciąża trwa 280 dni, czyli 40. tygodni. Jak prawidłowo liczyć wiek ciąży?

22 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Krwawienie w I trymestrze – czy oznacza poronienie?

O ile plamienie nie jest przyczyną do pilnej wizyty na izbie przyjęć, to krwawienie we wczesnej ciąży jest takim wskazaniem. Lekarz musi przede wszystkim wykluczyć ciążę pozamaciczną, która jest zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia matki.

17 lutego 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Metody oceny wzrastania płodu

Każda kobieta jest inna i każdy płód jest inny. Czy duży brzuch może więc oznaczać duże dziecko, a mały brzuch, że urodzisz małe dziecko?

12 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

USG wczesnej ciąży – jak je interpretować?

USG wczesnej ciąży wykonane przezpochwowo warto zrobić chociażby po to, aby dokładnie określić jej wiek. Jest całkowicie bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciąży. W którym tygodniu najlepiej jest wybrać się na to badanie?

9 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

GBS w ciąży – badanie na obecność paciorkowców

Badanie w kierunku GBS powinno być wykonane u każdej kobiety w ciąży, pomiędzy 35-37. tygodniem. Nie jest bolesne i kosztuje ok. 50-100 zł.

8 lutego 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

Według teorii Dr Shettles’a płeć dziecka da się zaplanować. Współżycie w dni poprzedzające owulację ma zwiększyć szanse na dziewczynkę, a współżycie w dniu owulacji ma zwiększyć szanse na chłopca. Wierzycie w to?

6 lutego 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kompedium wiedzy o płynie owodniowym

Popijanie płynu owodniowego przez dziecko jest konieczne do rozwoju płuc, układu pokarmowego oraz układu moczowego. Co więcej, zapobiega nadmiernemu zbieraniu się płynu owodniowego w ciężarnej macicy. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?

4 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwsze objawy ciąży – 7 najczęstszych objawów wczesnej ciąży

Zauważyłaś, że bywasz rozdrażniona, bolą Cię piersi a wizyty w łazience są zdecydowanie częstsze niż do tej pory? Przeczytaj o najpopularniejszych pierwszych objawach ciąży.

2 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

Cholestaza ciążowa zazwyczaj objawia się żółtaczką i świądem. Jej powikłania mogą być bardzo poważne. Na szczęście, tylko jedna na około 150-200 kobiet będzie miała rozpoznaną cholestazę ciężarnych.

31 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak powstają bliźnięta?

Jeżeli wasza mama, babcia czy ciocia miała bliźnięta dwujajowe, to macie większe szanse na urodzenie bliźniaków. Ciążą bliźniacza to jednak ogromne wyzwanie – nie tylko ze względu na ryzyko powikłań.

30 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Najbardziej niewiarygodna teoria rozpoznawania płci we wczesnej ciąży, o jakiej słyszałam…

Według autora tej teorii – sprawdza się w ponad 97%. Na czym polega? W badaniu USG lekarz ma ocenić, czy łożysko jest po prawej czy po lewej stronie od pęcherzyka ciążowego w macicy. I to już w 6. tygodniu ciąży!

29 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Przeziębienie w ciąży – jak i czym je leczyć?

Istnieje cały szereg leków bezpiecznych w ciąży, które pomogą w walce z przeziębieniem. Jeśli to zwykła wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych to na początku sięgnij po paracetamol.

25 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak wygląda cięcie cesarskie krok po kroku?

Znieczulenie, cewnikowanie i samo cięcie – po dokładnym odkażeniu dolnej połowy brzucha oraz spojenia łonowego, lekarz wykonuje poprzeczne nacięcie długości około 15 cm. Następnie robi nacięcie w dolnym odcinku macicy. I teraz najtrudniejszy moment – wyciągnięcie dziecięcej główki.

18 stycznia 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Hipotrofia płodu – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Aby stwierdzić hipotrofię płodu, należy przede wszystkim prawidłowo obliczyć wiek ciążowy. Najdokładniejszym pomiarem wieku ciąży jest CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa (od pupy do czubka głowy), w I trymestrze!

16 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poród – jak wygląda krok po kroku?

„Najpierw powinna urodzić się największa cześć nowego osobnika – głowa. Czyli część, która jest twarda i nie może być przeciśnięta przez kanał rodny jak miękkie narządy. Musi idealnie się wpasować – niczym klucz do dziurki od klucza”.

11 stycznia 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Historia pewnego badania USG

„Spojrzała się na mnie zniedowierzaniem, zlustrowała najpierw moje buty potem dresy a na koniec bluzę, na której właśnie zauważyłam wielką plamę na środku mojego ciążowego brzucha. Dodatkowo byłam bez makijażu i w kucyku – wyglądałam pewnie na 18-latkę po wpadce.”

9 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać, ale o tym na końcu.

6 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak rozpoczyna się poród? Jak odróżnić skurcze porodowe?

Poród może rozpocząć sie odejściem wód płodowych, ale to rzadkość. Sceny jak w komedii romantycznej dotyczą tylko 10% kobiet. Poród zdecydowanie częściej rozpoczyna się skurczami. Jak odróżnić te porodowe od tych „przepowiadających” i kiedy jechać do szpitala?

5 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Opryszczka w ciąży – czy jest groźna?

Groźna może być tak zwana pierwotna infekcja – czyli „pierwsza opryszczka w życiu”. Co więcej, martwić powinna Cię jedynie opryszczka genitalna a nie wargowa. O wiele większym zagrożeniem jest opryszczka rodzica, gdy dziecko już pojawi się na świecie.

22 grudnia 2016

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Manicure hybrydowy w ciąży

Manicure hybrydowy ma całe rzesze fanek. I nic dziwnego, pięknie wygląda i jest niesamowicie trwały. Czy można go bezpiecznie nosić również w ciąży i być pewną, że nie wypływa on negatywnie na płód?

21 grudnia 2016

2 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Co to jest konflikt serologiczny? Profilaktyka i diagnozowanie

W Polsce profilaktyka konfliktu serologicznego jest zalecana i refundowana. Każda ciężarna z grupą krwi Rh ujemną, po uprzednim sprawdzeniu przeciwciał powinna otrzymać immunoglobulinę między 28. a 30. tygodniem ciąży.

18 grudnia 2016

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Nadciśnienie tętnicze w ciąży – podstawy

Nadciśnienie tętnicze w ciąży mogą wiązać się z hipotrofią płodu oraz ryzykiem wcześniactwa, jeżeli ciążę trzeba by było szybciej rozwiązać by ratować matkę.

5 grudnia 2016

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Badania prenatalne w I trymestrze (USG, test PAPP-A, NIPT)

USG razem z testem PAPP-A powinno być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badania prenatalne w I trymestrze możesz poszerzyć o testy NIPT. Dlaczego warto je wykonać?

4 grudnia 2016

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kobieta w ciąży i karmiąca w SPA – z czego może korzystać a z czego nie powinna?

Co wolno a czego nie w SPA w czasie ciąży i okresie karmienia piersią? Czy można korzystać z basenu, sauny i masaży? Co z zabiegami upiększającymi i nawilżającymi?

18 listopada 2016

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czym różni się szczegółowe USG ciąży od zwykłego USG ciąży?

Zwykłe USG to takie, podczas którego nie ocenia się anatomii płodu tylko sprawdza czy ciąża jest żywa i może je wykonać każdy ginekolog. Natomiast USG szczegółowe może wykonać tylko lekarz ze specjalnym certyfikatem.

18 listopada 2016

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy czy jego zmetylowana forma? Co przyjmować w ciąży?

Firmy farmaceutyczne alarmują, że lepszym rozwiązaniem dla kobiet są zmetylowane formy kwasu foliowego, towarzystwa naukowe wciąż zalecają przyjmowanie kwasu foliowego.

15 listopada 2016

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Torba do porodu – co spakować do szpitala?

Pakowanie torby do porodu to, dla większości przyszłych mam, ogromne wyzwanie. Przed Wami lista niezbędnych (i tych nieobowiązkowych, ale często bardzo przydatnych) rzeczy, które warto mieć ze sobą w szpitalu – dla mamy i dla maleństwa.

3 listopada 2016

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

6 czynników, które wpływają na obraz USG w ciąży

„Pani Doktor, a czemu ja nie mam tak ładnych zdjęć z USG jak moja koleżanka, która była u Pani miesiąc temu? Przecież to ten sam sprzęt.” Przeczytaj o czynnikach, które wpływają na jakość obrazu USG. Niektóre Cię zaskoczą!

3 listopada 2016

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Chłopiec czy dziewczynka? Jak rozpoznać płeć dziecka

Chłopiec czy dziewczynka? To chyba pierwsze pytanie jakie zadaje sobie przyszła mama. Istnieje tylko jeden sposób, aby poznać płeć dziecka przed urodzeniem.

3 listopada 2016

1 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Dlaczego poród naturalny jest lepszy dla dziecka?

Poród to temat, który na naszym portalu pojawia się najczęściej. Tym razem piszemy o 5 mało znanych powodach, dlaczego poród siłami natury jest lepszy dla dziecka. Wiedziałaś o nich?

30 września 2016

2 min.

Redakcja

Fakty i mity o testach NIPT

28 listopada 2022

5 min.

Redakcja

Testy NIPT w medycynie matczyno-płodowej – dlaczego są tak wyjątkowe?

21 listopada 2022

9 min.

Redakcja

Od gabinetu lekarskiego, przez pobranie krwi, po wyniki badań – wizyta w laboratorium Genomed

15 listopada 2022

2 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Jak obliczyć termin porodu?

3 listopada 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Suplementy w ciąży – co powinna przyjmować kobieta ciężarna?

24 października 2022

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

NIPT – czyli badania wolnego płodowego DNA z krwi matki

27 września 2022

8 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Poród VBAC – poród drogami natury po cięciu cesarskim

16 września 2022

5 min.

Redakcja

Badania w ciąży – dokładny kalendarz badań tydzień po tygodniu

10 marca 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Trzecia dawka szczepienia przeciw COVID-19 w ciąży – czy i kiedy ją przyjąć?

17 lutego 2022

4 min.

Ewa Drozdowicz-Jastrzębska

Sen po porodzie – kiedy mówimy o bezsenności i jak sobie z nią radzić?

16 lutego 2022

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Połóg – ile trwa, co wolno a czego nie i jakie mogą wystąpić powikłania?

12 lutego 2022

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czy USG jest bezpieczne w ciąży? Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości

9 lutego 2022

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poronienie – przyczyny, statystyki i postępowanie

8 lutego 2022

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poród przedwczesny – definicja, objawy i czynniki wypływające

28 stycznia 2022

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cukrzyca ciążowa – diagnoza, przyczyny, objawy i dieta

13 stycznia 2022

20 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

8 porad o ciąży i macierzyństwie, które słyszała każda z nas

12 stycznia 2022

3 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży

10 stycznia 2022

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jajka w ciąży – czy można je jeść?

14 marca 2021

7 min.

Redakcja

Trądzik w ciąży – przyczyny powstawania i bezpieczne metody leczenia

11 stycznia 2021

6 min.

Redakcja

Piękna w ciąży cz. 4 – schorzenia i zmiany skórne

18 grudnia 2020

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak „wrócić do formy” po porodzie?

17 września 2020

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Choroby tarczycy a ryzyko poronienia

27 kwietnia 2020

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Alergia w ciąży – czy alergie sezonowe możemy leczyć?

24 kwietnia 2020

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Piękna w ciąży cz. 3 – skóra

1 marca 2020

8 min.

Redakcja

Dlaczego tak trudno oddycha się w ciąży?

27 listopada 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Jaki nebulizator wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

27 września 2019

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwszeństwo kobiet w ciąży – dlaczego to takie ważne?

9 sierpnia 2019

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Różnice w krążeniu płodowym, czyli dlaczego serce płodu wygląda trochę inaczej?

5 sierpnia 2019

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować się do badań w ciąży?

29 lipca 2019

17 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cała prawda o zwolnieniach lekarskich w ciąży

4 maja 2019

11 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Choroby tarczycy w ciąży – czy są groźne? Jak wpływają na dziecko?

6 marca 2019

19 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wiek kobiety a ciąża, ile jest w tym związku zależności?

1 marca 2019

5 min.

Alicja Jaczewska

Wyprawka dla dziecka według Alicji – dopracowana dzięki doświadczeniu

14 lutego 2019

16 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Wyprawka dla dziecka według Karoliny – podpowiedzi must have!

7 lutego 2019

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Szczepienia ochronne w ciąży – dlaczego budzą tyle kontrowersji?

4 lutego 2019

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wyprawka dla noworodka według Nicoli – lista niezbędników

31 stycznia 2019

19 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Nadciśnienie tętnicze w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

20 listopada 2018

14 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Problemy kardiologiczne w ciąży – diagnoza i leczenie arytmii

17 sierpnia 2018

13 min.

Alicja Jaczewska

Najpopularniejsze mity na temat macierzyństwa. Też je słyszałaś?

8 sierpnia 2018

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Piękna w ciąży cz. 2 – depilacja

31 lipca 2018

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?

13 lipca 2018

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

USG III trymestru (28-32 tyg.) – co warto o nim wiedzieć?

6 lipca 2018

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Piękna w ciąży cz. 1 – włosy

14 czerwca 2018

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy u kobiet w wieku rozrodczym i w ciąży – jaką dawkę i ile czasu przyjmować?

19 maja 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Amniopunkcja – kiedy się ją wykonuje?

29 kwietnia 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Toksoplazmoza w ciąży – czy zwierzęta w domu są zagrożeniem?

16 kwietnia 2018

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poród naturalny a cesarskie cięcie – zalety, wady, możliwe powikłania

11 marca 2018

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Otyłość w ciąży – jakie generuje wyzwania i zagrożenia?

21 lutego 2018

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ciąża ektopowa, czyli co warto wiedzieć o ciąży pozamacicznej

7 stycznia 2018

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wigilia w ciąży, czyli wigilijne potrawy dla ciężarnych, mam karmiących i niemowląt

23 grudnia 2017

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Co można a czego nie można w ciąży?

18 grudnia 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować ciało do porodu? Wszystko, co powinnaś wiedzieć

19 listopada 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ciąża u wegetarianek i weganek

7 listopada 2017

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Co oznacza podwyższona przezierność karkowa (NT)?

3 listopada 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Rozstępy w ciąży, czy da się im zaradzić?

1 listopada 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Profilaktyka kwasem acetylosalicylowym w ciąży

29 października 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Gadżety dla kobiet w ciąży – czy na pewno wszystkie są potrzebne?

17 października 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Nowotwory w ciąży – diagnostyka i leczenie

8 października 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cesarskie cięcie – fakty i mity

28 września 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych

17 września 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Badania prenatalne – dlaczego każda kobieta w ciąży powinna je wykonać?

10 września 2017

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jestem kobietą po stracie

28 sierpnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak TO robić, żeby TO zrobić, czyli jak zajść w ciążę?

7 sierpnia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak przygotować się do ciąży?

4 sierpnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Paznokcie do porodu – temat, który powraca jak bumerang

7 lipca 2017

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

6 bezpiecznych sposobów, które mogą przyśpieszyć rozpoczęcie porodu

30 czerwca 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Mdłości i pocenie się w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

24 czerwca 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Żylaki sromu i odbytu w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

24 maja 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Zaparcia, nietrzymanie moczu i wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

17 maja 2017

9 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak ubierać się w ciąży?

14 maja 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Położenie miednicowe – czy to powód do zmartwienia?

28 kwietnia 2017

10 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

„Mamusiu, na rączki!” Czy w ciąży można nosić starsze dziecko?

25 kwietnia 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Najczęstsze nieprawidłowości w USG połówkowym

13 kwietnia 2017

15 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pływanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

29 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Wskazania do cięcia cesarskiego – co jest, a co nie jest wskazaniem do zabiegu?

28 marca 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Łożysko przodujące a łożysko na przedniej ścianie – jaka jest różnica?

23 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

USG połówkowe ciąży – odpowiadamy na najważniejsze pytania

21 marca 2017

12 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Hipotetyczna Hania

14 marca 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

7 najpopularniejszych ciążowych mitów i zabobonów

13 marca 2017

11 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Leżenie w ciąży czy odpoczywanie, oto jest pytanie!

8 marca 2017

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Test ciążowy z moczu – kiedy zrobić i jak czytać wynik?

1 marca 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ile trwa ciąża? Jak obliczyć wiek ciąży?

22 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Krwawienie w I trymestrze – czy oznacza poronienie?

17 lutego 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Metody oceny wzrastania płodu

12 lutego 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

USG wczesnej ciąży – jak je interpretować?

9 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

GBS w ciąży – badanie na obecność paciorkowców

8 lutego 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

6 lutego 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kompedium wiedzy o płynie owodniowym

4 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Pierwsze objawy ciąży – 7 najczęstszych objawów wczesnej ciąży

2 lutego 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

31 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak powstają bliźnięta?

30 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Najbardziej niewiarygodna teoria rozpoznawania płci we wczesnej ciąży, o jakiej słyszałam…

29 stycznia 2017

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Przeziębienie w ciąży – jak i czym je leczyć?

25 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak wygląda cięcie cesarskie krok po kroku?

18 stycznia 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Hipotrofia płodu – wszystko, co powinnaś wiedzieć

16 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Poród – jak wygląda krok po kroku?

11 stycznia 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Historia pewnego badania USG

9 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

6 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak rozpoczyna się poród? Jak odróżnić skurcze porodowe?

5 stycznia 2017

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Opryszczka w ciąży – czy jest groźna?

22 grudnia 2016

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Manicure hybrydowy w ciąży

21 grudnia 2016

2 min.

Martyna Szopa-Krupińska

Co to jest konflikt serologiczny? Profilaktyka i diagnozowanie

18 grudnia 2016

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Nadciśnienie tętnicze w ciąży – podstawy

5 grudnia 2016

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Badania prenatalne w I trymestrze (USG, test PAPP-A, NIPT)

4 grudnia 2016

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kobieta w ciąży i karmiąca w SPA – z czego może korzystać a z czego nie powinna?

18 listopada 2016

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Czym różni się szczegółowe USG ciąży od zwykłego USG ciąży?

18 listopada 2016

2 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Kwas foliowy czy jego zmetylowana forma? Co przyjmować w ciąży?

15 listopada 2016

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Torba do porodu – co spakować do szpitala?

3 listopada 2016

6 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

6 czynników, które wpływają na obraz USG w ciąży

3 listopada 2016

4 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Chłopiec czy dziewczynka? Jak rozpoznać płeć dziecka

3 listopada 2016

1 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Dlaczego poród naturalny jest lepszy dla dziecka?

30 września 2016

2 min.

Częste tagi

badania prenatalneNIPTciążaporódsuplementacjaporód naturalnyVBACbadania w ciążyCOVID-19szczepieniasenhormonykrwawieniemacicapołógUSGkobieta po stracieporonienieszyjka macicycukrzyca ciążowadietaOGTTcięcie cesarskiedomowe sposobykoronawirusjajkasalmonellachoroby skóryskóratrądziktrądzik różowatyświądbliznafizjoterapiatarczycaTSHalergenalergiaimmunoterapianieżyt nosaSANNkosmetykipielęgnacjaprzebarwieniarozstępyżylakioddychaniepłucaprogesteroninfekcjainhalacjanebulizacjaukład oddechowyfizjologia ciążyprawa kobietECHOkrewserceukład krwionośnycytologiaKTGmoczmorfologiatest papp-aZUSzwolnienie lekarskienadczynność tarczycyrak tarczycypłodnośćwada genetycznawada wrodzonachustafotelikwózekwyprawkałóżeczkopieluchygrypakrztusiecprofilaktykaszczepionkiprzewijakchoroby w ciążynadciśnienie tętniczearytmia w ciążychoroby sercakawakarmienie piersiąmacierzyństwodepilacjaśmierć wewnątrzmacicznaanatomia dzieckaIII trymestrfarbowanie włosówwłosykwas foliowyplanowanie ciążyamniopunkcjapłyn owodniowytoksoplazmozanoworodekBMIotyłośćciąża ektopowajajowódkarmienieniemowlęwigiliaalkoholpalenie papierosówlewatywaweganizmwegetarianizmkwas acetylosalicylowystan przedrzucawkowypoduszkaUDTnowotwórrak jajnikarak piersiwody płodowedni płodneowulacjaseksstarania o ciążępaznokciepulsoksymetrdolegliwości w ciążyhemoroidyodbytsromnietrzymanie moczuwzdęciazaparciebieliznarajstopymiednicapępowinawada sercabasenłożyskoII trymestrpłećtest ciążowyI trymestrGBSból brzuchanudnościpiersibliźniętaleki przeciwbóloweprzeziębienieoperacjahipotrofia płoduskurczeopryszczkamanicureimmunoglobulinakonflikt serologicznySPA

Częste tagi

badania prenatalneNIPTciążaporódsuplementacjaporód naturalnyVBACbadania w ciążyCOVID-19szczepieniasenhormonykrwawieniemacicapołógUSGkobieta po stracieporonienieszyjka macicycukrzyca ciążowadietaOGTTcięcie cesarskiedomowe sposobykoronawirusjajkasalmonellachoroby skóryskóratrądziktrądzik różowatyświądbliznafizjoterapiatarczycaTSHalergenalergiaimmunoterapianieżyt nosaSANNkosmetykipielęgnacjaprzebarwieniarozstępyżylakioddychaniepłucaprogesteroninfekcjainhalacjanebulizacjaukład oddechowyfizjologia ciążyprawa kobietECHOkrewserceukład krwionośnycytologiaKTGmoczmorfologiatest papp-aZUSzwolnienie lekarskienadczynność tarczycyrak tarczycypłodnośćwada genetycznawada wrodzonachustafotelikwózekwyprawkałóżeczkopieluchygrypakrztusiecprofilaktykaszczepionkiprzewijakchoroby w ciążynadciśnienie tętniczearytmia w ciążychoroby sercakawakarmienie piersiąmacierzyństwodepilacjaśmierć wewnątrzmacicznaanatomia dzieckaIII trymestrfarbowanie włosówwłosykwas foliowyplanowanie ciążyamniopunkcjapłyn owodniowytoksoplazmozanoworodekBMIotyłośćciąża ektopowajajowódkarmienieniemowlęwigiliaalkoholpalenie papierosówlewatywaweganizmwegetarianizmkwas acetylosalicylowystan przedrzucawkowypoduszkaUDTnowotwórrak jajnikarak piersiwody płodowedni płodneowulacjaseksstarania o ciążępaznokciepulsoksymetrdolegliwości w ciążyhemoroidyodbytsromnietrzymanie moczuwzdęciazaparciebieliznarajstopymiednicapępowinawada sercabasenłożyskoII trymestrpłećtest ciążowyI trymestrGBSból brzuchanudnościpiersibliźniętaleki przeciwbóloweprzeziębienieoperacjahipotrofia płoduskurczeopryszczkamanicureimmunoglobulinakonflikt serologicznySPA

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.