Loading...

Kategoria główna

DZIECKO

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu. Znajdziesz tu niezbędne informacje o tych powszechnych jak i tych rzadziej występujących chorobach, a także aktualny kalendarz szczepień. Dowiesz się, jak odpieluchować pociechę i jak zachęcić ją do samodzielnego jedzenia.

Podaj dalej

WszystkieKARMIENIE PIERSIĄPIELĘGNACJA DZIECKAPIERWSZA POMOCROZWÓJ DZIECKAWCZEŚNIAKZDROWIE DZIECKAŻYWIENIE DZIECI
Wszystkie

Alicja Jaczewska

DZIECKO

24 stycznia 2023

6 min.

Przerost migdałków – objawy, rozpoznanie i leczenie

Przerost migdałków najczęściej spowodowany jest nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych – zarówno wirusowymi jak i bakteryjnymi. Jak rozpoznać przerost migdałków i jak wygląda leczenie?

Alicja Jaczewska

24 stycznia 2023

6 min.

Alicja Jaczewska

Grypa – objawy, rodzaje, powikłania, rozpoznanie

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych, która może dotykać pacjentów w każdym wieku – od noworodków po osoby starsze.

4 stycznia 2023

7 min.

Alicja Jaczewska

Sposoby leczenia grypy

Czy wiedziałaś, że grypa jest jedną z niewielu chorób wirusowych, na które jest dostępne celowane leczenie przeciwwirusowe?

4 stycznia 2023

6 min.

Alicja Jaczewska

Zapalenia jamy ustnej u dziecka – ból gardła to nie tylko angina

Pewnie przyznacie mi rację, ale często rodzicom ból gardła kojarzy się głównie z anginą paciorkowcową i koniecznością podania antybiotyku. Być może Was zaskoczę, ale w większości przypadków przyczyna jest jednak zupełnie inna.

7 listopada 2022

3 min.

Dorota Święch

Nadwaga i otyłość u dzieci w Polsce – statystki, konsekwencje i choroby

Twoje dziecko za dużo waży, i zastanawiasz się czy powinnaś już reagować, czy przeczekać i słuchać rad innych, że z tego wyrośnie? Z jednej strony coś Ci jednak podpowiada, że tu może chodzić o kwestie zdrowotne, a z drugiej, przecież smak dzieciństwa nie polega na reżimie dietetycznym i regularnych ćwiczeniach. Co robić, kogo słuchać?

20 października 2022

4 min.

Stefan W. Czarniecki

Spodziectwo – wada rozwojowa układu moczowo-płciowego

Termin ten dla wielu z Was pewnie brzmi dość enigmatycznie, ale zanim zaczniecie googlować zdjęcia, pozwólcie, że wprowadzę Was w kolejne tajniki wady cewki moczowej i prącia.

18 października 2022

3 min.

Dorota Święch

Profilaktyka i leczenie otyłości u dzieci

Nadwaga i otyłość u dzieci i nastolatków jest zazwyczaj problemem całej rodziny. Leczenie otyłości to złożony i czasochłonny proces, a w przypadku dzieci wymaga zaangażowania wszystkich domowników i najbliższego otoczenia.

6 października 2022

5 min.

Stefan W. Czarniecki

Wnętrostwo – jak do niego dochodzi i jak je rozpoznać?

Jądra powstają w życiu płodowym w jamie brzusznej, w okolicy nerek. Następnie dochodzi do procesu zstępowania, co jednak gdy jądro w czasie zstępowania zbacza z prawidłowej drogi?

30 września 2022

5 min.

Ewa Drozdowicz-Jastrzębska

Moje dziecko nie chce spać – zaburzenia snu u dzieci

Do najczęstszych objawów zaburzeń snu u dzieci należą m.in.: trudności z zasypianiem, problemy z przesypianiem całej nocy, senność w ciągu dnia, chrapanie.

28 września 2022

8 min.

Alicja Jaczewska

Nowotwory u dzieci – jak zachować czujność?

Nowotwory u dzieci mogą rozwijać się niezwykle dynamicznie i dawać nieco inne objawy niż u dorosłych. Jak zachować czujność onkologiczną i które objawy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?

23 września 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Mononukleoza zakaźna – ile trwa, objawy, diagnoza i leczenie

Mononukleoza zakaźna zwana również chorobą pocałunków (zaraz wyjaśnię dlaczego), jest chorobą wirusową często „podszywającą się” pod anginę paciorkowcową.

22 września 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

POZ, NPL i SOR – kiedy udać się na SOR a kiedy do NPL?

Pacjenci się wściekają, że muszą czekać, lekarze i ratownicy nie są zadowoleni, gdy przychodzi im leczyć pacjentów ambulatoryjnych. Wszyscy wkoło się denerwują, a gdy wszyscy się denerwują, to wiadomo, że nic dobrego z tego nie wynika. Kiedy więc należy zgłosić się na SOR, a kiedy udać do lekarza POZ?

19 września 2022

12 min.

Redakcja

Alergia zmienia życie nie tylko dziecka

Diagnoza alergii zmienia życie dziecka i codzienne funkcjonowanie całej rodzinny. O tym z czym tak naprawdę mierzą się pacjenci i ich bliscy – rozmawiamy z Agnieszką Panocką i Joanną Kuczyńską – założycielkami Fundacji Allergia.

17 sierpnia 2022

13 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Reakcje anafilaktyczne związane z pokarmem – przyczyny i objawy

Anafilaksja jest nagłą reakcją na alergen, i może doprowadzić do zagrożenia życia. Najczęściej występuje po spożyciu niektórych pokarmów, przyjęciu leków lub jest spowodowana jadem owadów.

17 sierpnia 2022

6 min.

Stefan W. Czarniecki

Obrzezanie dzieci – jak wygląda zabieg i możliwe powikłania

Obrzezanie to zabieg chirurgiczny najczęściej wykonywany ze względów religijnych, ale czy słyszeliście również o czynnikach medycznych? W tym miejscu musimy jeszcze dodać, że obrzezanie kobiet nazywane jest okaleczeniem narządów płciowych.

10 sierpnia 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy i leczenie

Ostre zapalenie oskrzeli leczymy przede wszystkim objawowo – antybiotyki bywają potrzebne tylko w określonych przypadkach.

28 lipca 2022

3 min.

Stefan W. Czarniecki

Stulejka – czym jest, jak ją rozpoznać i w jaki sposób leczyć? 

Stulejka, to temat typowo męski, ale i takich nie może u nas zabraknąć. Dlatego koniecznie sprawdźcie, dlaczego warto byście i Wy miały na jego temat wiedzę.

11 lipca 2022

5 min.

Alicja Jaczewska

Bilanse zdrowia dziecka – świetna okazja czy przykry obowiązek?

Zastanawialiście się kiedyś po co właściwie są bilanse? Czemu wydzwaniają do Was z przychodni albo ganiają z kartkami z przedszkola czy szkoły, abyście poszły na wizytę do lekarza, nawet wtedy kiedy Wasze dziecko jest zdrowe? Po co to zawracanie głowy?

18 maja 2022

8 min.

Redakcja

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy, terapia i dieta

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dziecka? Pierwsze objawy pokazują się najczęściej w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia.

20 kwietnia 2022

18 min.

Redakcja

Jak zacząć stosowanie pieluch wielorazowych?

Być może jesteś jedną z tych osób, którym spodobała się idea pieluch wielorazowych i nawet zakiełkowała Ci w głowie myśl, że warto spróbować. Nie jesteś jednak w 100% pewna, ponieważ ciągle pojawiają się nowe wątpliwości.

11 kwietnia 2022

10 min.

Redakcja

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Kiedy mogą pojawić się zmiany skórne w łojotokowym zapaleniu skóry u Waszego dziecka? Gdzie lokalizują się takie zmiany i w końcu według jakich zasad je leczymy?

31 marca 2022

5 min.

Redakcja

Autyzm u dzieci – co warto o nim wiedzieć

Po diagnozie autyzmu najważniejsza jest terapia dziecka i zrozumienie, że dziecko nie jest teraz gorsze ani lepsze, nie jest ograniczone przez określone kryteria czy symptomy.

31 marca 2022

10 min.

Redakcja

Złamanie u dziecka, jechać na wakacje czy zostać w domu?

Twoje dziecko właśnie złamało rękę? Czy to oznacza, że ten przypadek losowy musi pokrzyżować Wasze wakacyjne plany, czy rzeczywiście wszystko już stracone?

24 marca 2022

2 min.

Redakcja

Urazy łokcia u dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Jak rozpoznać złamanie u dziecka? Może pojawić się mały obrzęk i dziecko zgłasza, że łokieć po prostu boli. Jeżeli ból nie ustępuje po dłuższej chwili, to wtedy może być to alarmujący sygnał, aby skonsultować to z ortopedą.

16 marca 2022

7 min.

Alicja Jaczewska

Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?

Ostre zapalenie ucha środkowego jest najczęściej poprzedzone wirusowym nieżytem nosa, czyli po prostu katarem. Innymi objawami mogą być: ból ucha, ból gardła i kaszel. Czy OZUŚ zawsze wymaga podania antybiotyku?

1 marca 2022

9 min.

Alicja Jaczewska

Meningokoki – jakie są objawy i jak się leczy inwazyjną chorobę menigokokową?

Meningokoki to bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wczesna faza inwazyjnej choroby meningokokowej jest nie do odróżnienia od innych infekcji. Co powinno niepokoić?

17 lutego 2022

13 min.

Alicja Jaczewska

Gorączka u dziecka – kiedy i jak ją zbijać? Praktyczny poradnik

Z gorączką u dziecka poczekaj 3 dni, pod warunkiem, że nie towarzyszą jej inne objawy. W tym czasie należy obserwować dziecko i obniżać temperaturę. No właśnie, ale co to naprawdę znaczy? Czy 38 °C to już gorączka?

16 lutego 2022

11 min.

Redakcja

Kalkulator syropu przeciwgorączkowego – sprawdź, jak poprawnie go dawkować

Warto nauczyć się samodzielnie przeliczać dawki syropów przeciwgorączkowych, by w sytuacji, kiedy nasze dziecko choruje, wiedzieć jak szybko i skutecznie działać, i dopasować poprawną objętość syropu lub dawkowanie czopków.

15 lutego 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Kiedy leczenie naczyniaków jest potrzebne? Głównie wtedy, jeśli są to duże i szybko rosnące naczyniaki na twarzy, ogólnogałkowe, mnogie lub powikłane. Kiedyś standardem leczenia było doustne stosowanie sterydów. Duży przełom w leczeniu wniosły beta-blokery – przede wszystkim propranolol.

10 lutego 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Naczyniaki wczesnodziecięce – czym są i kiedy się pojawiają?

Naczyniak wczesnodziecięcy to typ guza. Ale spokojnie! W większości przypadków ustępuje bez leczenia nie dając powikłań. Zawsze powinien obejrzeć go pediatra i ocenić, czy to na pewno nie jest inna zmiana naczyniowa, która potrzebowałaby dodatkowych konsultacji i leczenia.

1 lutego 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Wirus RSV u dzieci – czy jest się czego obawiać?

W dobie informacji, które do Was docierają o pogromie jaki sieje wirus i o przepełnionych szpitalach – możecie się niepokoić. Nasz ekspert, Alicja Jaczewska odpowiada na wszystkie pytania związane z wirusem RSV u dzieci.

28 stycznia 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) – jak wygląda u dzieci?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) to choroba wirusowa, której typowymi objawami są: gorączka, wysypka i zmiany w jamie ustnej. Ma zazwyczaj łagodny przebieg, problemem może być jednak odwodnienie, które nierzadko będzie wymagało hospitalizacji.

18 stycznia 2022

5 min.

Alicja Jaczewska

Śmierć łóżeczkowa – co to jest i jak jej zapobiec? 14 najważniejszych zaleceń

Poznaj 14 najważniejszych zaleceń, które pomogą zminimalizować ryzyko śmierci łóżeczkowej.

21 grudnia 2021

17 min.

Redakcja

PIMS u dzieci – czyli zespół zapalny po COVID-19

Gorączka, ból brzucha często z biegunką i wymiotami, wysypka – to tylko niektóre z objawów PIMS.

12 stycznia 2021

9 min.

Alicja Jaczewska

Angina u dzieci i dorosłych – objawy, ile trwa i leczenie

Czym różni się angina od zwykłego zapalenia gardła? Jakie inne objawy towarzyszą anginie paciorkowcowej?

10 grudnia 2020

8 min.

Alicja Jaczewska

Siatki centylowe, czyli jak ocenić rozwój fizyczny dziecka

Są odrębne siatki centylowe dla dziewczynek i chłopców. Jak prawidłowo z nich korzystać?

23 lipca 2020

9 min.

Alicja Jaczewska

Cukrzyca u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Może zacznę od tego, że ten artykuł nie jest dla rodziców dzieci z cukrzycą. Jeśli Wasze dziecko choruje na cukrzycę typu 1, na pewno wiecie wszystko, co jest tu napisane a nawet dużo więcej.

29 kwietnia 2020

13 min.

Alicja Jaczewska

Pieluchy wielorazowe – hit czy kit?

Czy pieluchy wielorazowe oznaczają wieczny bałagan i ciągłe pranie? Obalamy mity!

22 kwietnia 2020

14 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Astma u dzieci – objawy, leczenie, diagnostyka i jak rozpoznać?

Świszczący oddech, duszność i kaszel – co jeszcze świadczy o astmie?

15 lutego 2020

9 min.

Redakcja

Rozwój mowy dwulatka – co powinno zaniepokoić i kiedy skorzystać z konsultacji logopedycznej?

Co powinno Cię zaniepokoić w rozwoju mowy u dwulatka? Odpowiedz na 14 pytań z naszego kwestionariusza.

11 lutego 2020

18 min.

Redakcja

Badanie narządów płciowych zewnętrznych u dzieci

Badanie narządów płciowych zewnętrznych u dzieci wymaga odpowiedniego „podejścia”. Dzieci w różnym wieku mogą mieć inne problemy związane z tą okolicą.

29 stycznia 2020

5 min.

Alicja Jaczewska

Ciemiączko – co to jest i kiedy zarasta?

Kiedy zarasta ciemiączko? Jakie nieprawidłowości mogą być objawem choroby?

20 stycznia 2020

7 min.

Alicja Jaczewska

Bezdech u dziecka. Jak właściwie reagować?

Bezdechy u dziecka najczęściej ustępują samoistnie, czasem konieczne jest wykonanie niewielkich manewrów, które przywracają dziecku oddech, rzadko kiedy konieczne jest podjęcie bardziej specjalistycznych działań.

20 listopada 2019

9 min.

Redakcja

Późny wcześniak – okres niemowlęcy i dalszy rozwój dziecka

Bezdechy, trudności w karmieniu, żółtaczka. Jakie jeszcze problemy występują u późnych wcześniaków?

17 listopada 2019

14 min.

Alicja Jaczewska

Zakażenie układu moczowego u dzieci – objawy i leczenie

Zakażenie układu moczowego bywa trudne do rozpoznania, szczególnie u dzieci do 5. roku życia. Co powinno Cię zaniepokoić?

15 listopada 2019

11 min.

Alicja Jaczewska

Szczepionka przeciwko grypie – kiedy się zaszczepić?

Grypa to nie przeziębienie! Grypa to choroba, która zwala z nóg i niesie za sobą szereg powikłań, również śmiertelne. Jakie są objawy grypy?

10 listopada 2019

12 min.

Redakcja

Czy Twoje dziecko prawidłowo oddycha?

Prawidłowe oddychanie u dziecka powinno odbywać się przez nos. Co się dzieje gdy oddycha przez usta?

3 listopada 2019

4 min.

Alicja Jaczewska

Drgawki gorączkowe – jak wyglądają i co robić kiedy wystąpią?

Drgawki gorączkowe są łagodną postacią napadów padaczkowych. Jak reagować na drgawki gorączkowe u dziecka?

2 listopada 2019

6 min.

Alicja Jaczewska

Skoki rozwojowe u dziecka – kalendarz miesiąc po miesiącu

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka to temat szeroko rozpowszechniony w Internecie. Ale czy ta teoria jest poparta solidną naukową wiedzą? Niewiele ze stron internetowych podaje źródło rycin czy tekstów na temat teorii skoków rozwojowych dziecka, z której korzysta.

25 października 2019

9 min.

Alicja Jaczewska

Oparzenia u dzieci – zasady pierwszej pomocy

Przy oparzeniu nie należy wsadzać dziecka do wanny z zimną wodą. Czego jeszcze nie robić?

24 października 2019

7 min.

Alicja Jaczewska

Ciało obce – pierwsza pomoc, czyli jak właściwie reagować

Dzieci mają najróżniejsze pomysły. Potrafią zarówno zjeść rzeczy niejadalne, jak i włożyć różne przedmioty nie tam gdzie ich miejsce. Istotnym jest, aby w takiej sytuacji rodzic nie panikował a wiedział jak reagować, czy udać się do lekarza i jak pilnie trzeba to zrobić.

7 października 2019

7 min.

Alicja Jaczewska

Zakrztuszenie u dziecka – co robić?

To powinien wiedzieć każdy rodzic – pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia u dziecka.

29 września 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Krwawienie z nosa u dziecka – pierwsza pomoc, czyli zasady postępowania

Czy krwawienie z nosa u dziecka zawsze jest powodem do niepokoju?

21 września 2019

4 min.

Alicja Jaczewska

Szmery nad sercem u dzieci – kiedy powinny budzić niepokój?

Duża część wad serca diagnozowana jest już prenatalnie albo bezpośrednio po urodzeniu. Dlatego im starsze dziecko tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wysłuchany szmer będzie związany z przegapioną wadą, zwłaszcza poważną. Jakie badania może wykonać lekarz w ramach diagnostyki szmeru u dziecka?

14 września 2019

5 min.

Alicja Jaczewska

Odstawienie od piersi, czyli wzajemne słuchanie siebie

Nie ma sensu z góry zakładać, jak długo będziesz karmić piersią – życie najprawdopodobniej zweryfikuje ten plan, po co więc się dodatkowo stresować? Najważniejsze to dobrze przemyśleć dezycję – powrót do pracy nie musi być przeszkodą w karmieniu.

19 sierpnia 2019

27 min.

Redakcja

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna okiem pediatry

Garść bardzo przydatnych informacji o nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

9 sierpnia 2019

6 min.

Redakcja

Czy karmienie piersią wpływa na odporność dziecka?

Czy mleko mamy jest remedium na wszystko? Czy karmienie piersią zastępuje szczepienia ochronne?

7 sierpnia 2019

7 min.

Redakcja

Operacja i pobyt dziecka w szpitalu – wszystko co musisz wiedzieć

Im więcej będziesz wiedzieć o tym, jak wygląda pobyt dziecka w szpitalu, na czym polega jego choroba i w jaki sposób się ją leczy, tym – to jedno z najbardziej stresujących zdarzeń w życiu – będzie łatwiejsze do pokonania. Poniżej kilka, mam nadzieję, przydatnych rad.

17 lipca 2019

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Konsultacja niemowlaka z fizjoterapeutą – dlaczego jest tak ważna?

W Polsce wciąż pokutuje mit, że do fizjoterapeuty udajemy się dopiero „gdy coś jest nie tak”. Owszem, to jest częściowa prawda – ale tylko częściowa. Bowiem rozwój niemowląt można wspierać, a to wsparcie będzie procentować zdrowiem aparatu ruchowego naszego dziecka, a później dorosłego człowieka.

3 lipca 2019

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak wybrać buty dla dziecka? Przydatne wskazówki fizjoterapeuty

Chcesz kupić pierwsze buty dla dziecka? A może nie wiesz czy te, które nosi, nadal są na nie dobre? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie ważne pytania.

21 czerwca 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Jak przetrwać upały z dzieckiem?

Zasady, którymi powinnaś się kierować, aby nie doprowadzić do przegrzania dziecka w upały.

10 czerwca 2019

15 min.

Alicja Jaczewska

Jak ubierać dziecko do snu? Zasady na każdą porę roku

Przy ubieraniu dziecka najlepiej kierować się zasad 1 warstwy więcej w stosunku do Waszego ubioru.

29 maja 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Jak ubierać dziecko na spacer? 3 złote zasady na każdą porę roku

Nowonarodzone dziecko potrzebuje wyższej temperatury otoczenia. Ale tylko w pierwszych chwilach swojego życia. Czy powinnaś zakładać niemowlakowi czapkę, kiedy na dworze jest 20 stopni C? Czy chory maluch może iść na spacer?

19 kwietnia 2019

19 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Na jakie problemy zdrowotne narażony jest wcześniak?

Jesteś mamą wcześniaka? Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę w rozwoju dziecka.

8 kwietnia 2019

12 min.

Redakcja

Zespół policystycznych jajników (PCOS) u nastolatek – diagnozowanie i leczenie

Poznaj wszystkie wymagane kryteria, które musi spełniać pacjentka, aby zdiagnozować u niej PCOS.

2 kwietnia 2019

5 min.

Redakcja

Wrodzona niedoczynność tarczycy – czy hipotyreoza jest groźna u noworodków?

Do klasycznych objawów wrodzonej niedoczynności tarczycy u noworodkowych należą m.in.: przerośnięty język, chrypka, przepuklina pępkowa czy obniżone napięcie mięśniowe.

12 marca 2019

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Rozwój ruchowy dziecka – jak wspomagać rozwój fizyczny w 1. roku życia?

Dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia rozwoju ruchowego dziecka jest mata. Nie zalecane są natomiast bujaczki i chodziki. Kiedy dziecko powinno zaczać samodzielnie siadać?

6 stycznia 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Ospa wietrzna – objawy, przebieg i powikłania

Ospa wietrzna jest chorobą bardzo zakaźną – do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez kontakt z wydzieliną z pęcherzyków, ewentualnie przez łożysko.

7 grudnia 2018

12 min.

Alicja Jaczewska

Jak wspierać odporność dziecka? Sprawdzone sposoby

Czy leki na odporność dla dzieci faktycznie działają? Co może sprawić, że dziecko będzie mniej chorować?

18 listopada 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Gdy urodzisz przedwcześnie – co powinni wiedzieć rodzice wcześniaka?

Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli jesteś rodzicem wcześniaka?

16 listopada 2018

12 min.

Alicja Jaczewska

Etapy dojrzewania płciowego u dziewcząt i chłopców

Kiedy zaczynają dojrzewać dziewczynki a kiedy chłopcy? Co oznacza opóźnione a co przedwczesne dojrzewanie?

8 listopada 2018

9 min.

Alicja Jaczewska

Karmienie butelką – wszystko, co warto wiedzieć + VIDEO

Prawidłowe karmienie butelką jest ważne dla każdej mamy (również tej karmiącej piersią), a tak naprawdę to każdego rodzica – bez wyjątku. Zastanawiałaś się kiedyś, czy można źle karmić butelką? Jak wybrać najlepszą butelkę dla dziecka?

1 listopada 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak szukać wiarygodnych informacji na temat szczepień w Internecie?

W internecie aż roi się od nieprawdziwych informacji na temat szczepień. Jeśli czytasz: „moje dziecko po szczepieniu jest ciężko chore” jest duża szansa, że napisał to ktoś, kto zarządza fałszywymi kontami. Jak weryfikować informacje o szczepieniach? Istnieje kilka stron, które Wam w tym pomogą.

24 października 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Leki a karmienie piersią – bezpieczeństwo dziecka i zdrowie matki

Tego, czy dany lek można stosować w trakcie karmienia piersią nie sprawdzaj w ulotkach! Szukaj ich w oficjalnych i ogólnodostępnych baz danych, które tworzone są właśnie w tym celu.

21 października 2018

6 min.

Alicja Jaczewska

Program szczepień ochronnych, czyli szczepienia dla dzieci w Polsce

Dokładny kalendarz obowiązkowych i zalecanych (płatnych) szczepień dla dzieci na 2022 rok.

17 października 2018

11 min.

Alicja Jaczewska

Kwalifikacja dziecka do szczepienia krok po kroku

Lekarz zawsze kwalifikuje do szczepienia konkretną szczepionką, a nie do szczepienia w ogóle. Kwalifikacja ważna jest przez 24 godziny. Jak powinna wyglądać taka wizyta? Co może być przeciwwskazaniem do szczepienia?

6 października 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Mityczne „przeziębienie piersi”– dlaczego nadal w to wierzymy?

Czy wiedziałaś, że nie ma takiej jednostki chorobowej jak „przeziębienie piersi”?

3 września 2018

8 min.

Alicja Jaczewska

Jak przygotować się do wyjazdu wakacyjnego z dzieckiem?

Co powinno się znaleźć w apteczce podróżnej? Jak przetrwać z niemowlakiem podróż samolotem?

12 lipca 2018

14 min.

Alicja Jaczewska

Odciąganie i przechowywanie pokarmu kobiecego + VIDEO

Powodów odciągania pokarmu jest co najmniej 6. Jaki laktator wybrać? Jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko? Jak dbać o higienę przy odciąganiu? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania.

25 czerwca 2018

17 min.

Alicja Jaczewska

Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy i jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać i jak radzić sobie z alergią pokarmową u niemowląt? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik.

19 czerwca 2018

10 min.

Alicja Jaczewska

Kolka niemowlęca – przyczyny, objawy i leczenie

Twoje dziecko cierpi na kolki niemowlęce? Poznaj domowe i farmakologiczne sposoby, jak sobie z nimi radzić.

19 maja 2018

17 min.

Alicja Jaczewska

Noworodek w domu – jak się przygotować na przyjęcie nowego członka rodziny? Poradnik

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pierwszych kąpielach, pielęgnacji pępka, odpowiednim ubieraniu noworodka i spacerach – zimą i latem.

27 kwietnia 2018

19 min.

Alicja Jaczewska

Noworodek w szpitalu, czyli czas po porodzie

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pobycie noworodka w szpitalu zaraz po urodzeniu.

15 kwietnia 2018

16 min.

Alicja Jaczewska

Jak prawidłowo zmieniać pieluszkę? Nasz poradnik

Przy zmianie pieluszki używaj wacików i wody, zamiast mokrych chusteczek. Co jeszcze warto wiedzieć?

4 kwietnia 2018

8 min.

Alicja Jaczewska

Biegunka u dziecka – przyczyny, przebieg i leczenie

Biegunka i wymioty, czyli ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe, zwane często przez pacjentów „grypą żołądkową” są jednymi z częstszych infekcji u dzieci. Oczywiście, chorują również dorośli (często wręcz całe rodziny), jednak gdy występują u maluchów budzą duży niepokój rodziców. Jak radzić sobie z biegunką u dziecka?

15 marca 2018

11 min.

Alicja Jaczewska

Zaparcia u dzieci – ile mogą trwać i jak sobie z nimi radzić?

Co to jest zaparcie? Nie dla wszystkich jest to oczywiste – dla jednych będzie to już jedna twarda kupa, dla innych kilka dni bez kupy. A co jeśli powiem Wam, że bardzo częstym objawem zaparcia u dzieci jest biegunka?

1 marca 2018

10 min.

Alicja Jaczewska

Higiena intymna chłopców, czyli podstawy wiedzy o napletku

Nie każdy wąski i nieodprowadzalny napletek jest stulejką. Jak ją zatem rozpoznać?

10 grudnia 2017

13 min.

Alicja Jaczewska

Katar i kaszel u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

Katar i kaszel najczęściej spowodowane są wirusowymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Czy kolor kataru ma znaczenie? Jak najlepiej leczyć kaszel suchy a jak mokry?

17 listopada 2017

14 min.

Alicja Jaczewska

Żywienie dzieci, czyli zasady, które mogą Wam się przydać. Poradnik

Co robić, gdy dziecko odmawia jedzenia albo nie chce jeść konkretnych produktów?

30 października 2017

12 min.

Alicja Jaczewska

Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku – poradnik

Rozszerzanie diety niemowlaka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, należy rozpocząć od końca 6. miesiąca życia. Przeczytaj o najważniejszych zasadach, którymi trzeba się kierować.

14 października 2017

12 min.

Alicja Jaczewska

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu – najważniejsze etapy

Przeczytaj, jak powinien przebiegać rozwój dziecka miesiąc po miesiącu.

4 października 2017

16 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Dieta mamy w okresie karmienia piersią – obalamy najpopularniejsze mity

Sposób odżywiania mamy karmiącej piersią może w niewielkim zakresie wpływać na skład mleka. Czy kobieta karmiąca może pić kawę? A co z warzywami strączkowymi, mlekiem, truskawkami i cytrusami – czy mogą być spożywane codziennie?

3 września 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Moja trudna historia karmienia piersią

To, że karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym a nie piersią, nie czyni Cię gorszą matką.

15 marca 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Moja rodzinna historia karmienia piersią

Dlaczego dwie genetycznie identyczne dziewczynki, miały tak różne zdrowotne losy?

6 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Karmienie piersią a kolejne ciąże

Czy karmiąc piersią można zajść w ciążę? Czy będąc w kolejnej ciąży możesz karmić piersią? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

26 grudnia 2016

8 min.

Alicja Jaczewska

Grypa – objawy, rodzaje, powikłania, rozpoznanie

4 stycznia 2023

7 min.

Alicja Jaczewska

Sposoby leczenia grypy

4 stycznia 2023

6 min.

Alicja Jaczewska

Zapalenia jamy ustnej u dziecka – ból gardła to nie tylko angina

7 listopada 2022

3 min.

Dorota Święch

Nadwaga i otyłość u dzieci w Polsce – statystki, konsekwencje i choroby

20 października 2022

4 min.

Stefan W. Czarniecki

Spodziectwo – wada rozwojowa układu moczowo-płciowego

18 października 2022

3 min.

Dorota Święch

Profilaktyka i leczenie otyłości u dzieci

6 października 2022

5 min.

Stefan W. Czarniecki

Wnętrostwo – jak do niego dochodzi i jak je rozpoznać?

30 września 2022

5 min.

Ewa Drozdowicz-Jastrzębska

Moje dziecko nie chce spać – zaburzenia snu u dzieci

28 września 2022

8 min.

Alicja Jaczewska

Nowotwory u dzieci – jak zachować czujność?

23 września 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Mononukleoza zakaźna – ile trwa, objawy, diagnoza i leczenie

22 września 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

POZ, NPL i SOR – kiedy udać się na SOR a kiedy do NPL?

19 września 2022

12 min.

Redakcja

Alergia zmienia życie nie tylko dziecka

17 sierpnia 2022

13 min.

Karolina Zych-Rozpędowska

Reakcje anafilaktyczne związane z pokarmem – przyczyny i objawy

17 sierpnia 2022

6 min.

Stefan W. Czarniecki

Obrzezanie dzieci – jak wygląda zabieg i możliwe powikłania

10 sierpnia 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci – objawy i leczenie

28 lipca 2022

3 min.

Stefan W. Czarniecki

Stulejka – czym jest, jak ją rozpoznać i w jaki sposób leczyć? 

11 lipca 2022

5 min.

Alicja Jaczewska

Bilanse zdrowia dziecka – świetna okazja czy przykry obowiązek?

18 maja 2022

8 min.

Redakcja

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy, terapia i dieta

20 kwietnia 2022

18 min.

Redakcja

Jak zacząć stosowanie pieluch wielorazowych?

11 kwietnia 2022

10 min.

Redakcja

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

31 marca 2022

5 min.

Redakcja

Autyzm u dzieci – co warto o nim wiedzieć

31 marca 2022

10 min.

Redakcja

Złamanie u dziecka, jechać na wakacje czy zostać w domu?

24 marca 2022

2 min.

Redakcja

Urazy łokcia u dzieci – co warto o nich wiedzieć?

16 marca 2022

7 min.

Alicja Jaczewska

Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?

1 marca 2022

9 min.

Alicja Jaczewska

Meningokoki – jakie są objawy i jak się leczy inwazyjną chorobę menigokokową?

17 lutego 2022

13 min.

Alicja Jaczewska

Gorączka u dziecka – kiedy i jak ją zbijać? Praktyczny poradnik

16 lutego 2022

11 min.

Redakcja

Kalkulator syropu przeciwgorączkowego – sprawdź, jak poprawnie go dawkować

15 lutego 2022

1 min.

Alicja Jaczewska

Leczenie naczyniaków wczesnodziecięcych. Wszystko, co warto o nim wiedzieć

10 lutego 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Naczyniaki wczesnodziecięce – czym są i kiedy się pojawiają?

1 lutego 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Wirus RSV u dzieci – czy jest się czego obawiać?

28 stycznia 2022

6 min.

Alicja Jaczewska

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) – jak wygląda u dzieci?

18 stycznia 2022

5 min.

Alicja Jaczewska

Śmierć łóżeczkowa – co to jest i jak jej zapobiec? 14 najważniejszych zaleceń

21 grudnia 2021

17 min.

Redakcja

PIMS u dzieci – czyli zespół zapalny po COVID-19

12 stycznia 2021

9 min.

Alicja Jaczewska

Angina u dzieci i dorosłych – objawy, ile trwa i leczenie

10 grudnia 2020

8 min.

Alicja Jaczewska

Siatki centylowe, czyli jak ocenić rozwój fizyczny dziecka

23 lipca 2020

9 min.

Alicja Jaczewska

Cukrzyca u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

29 kwietnia 2020

13 min.

Alicja Jaczewska

Pieluchy wielorazowe – hit czy kit?

22 kwietnia 2020

14 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Astma u dzieci – objawy, leczenie, diagnostyka i jak rozpoznać?

15 lutego 2020

9 min.

Redakcja

Rozwój mowy dwulatka – co powinno zaniepokoić i kiedy skorzystać z konsultacji logopedycznej?

11 lutego 2020

18 min.

Redakcja

Badanie narządów płciowych zewnętrznych u dzieci

29 stycznia 2020

5 min.

Alicja Jaczewska

Ciemiączko – co to jest i kiedy zarasta?

20 stycznia 2020

7 min.

Alicja Jaczewska

Bezdech u dziecka. Jak właściwie reagować?

20 listopada 2019

9 min.

Redakcja

Późny wcześniak – okres niemowlęcy i dalszy rozwój dziecka

17 listopada 2019

14 min.

Alicja Jaczewska

Zakażenie układu moczowego u dzieci – objawy i leczenie

15 listopada 2019

11 min.

Alicja Jaczewska

Szczepionka przeciwko grypie – kiedy się zaszczepić?

10 listopada 2019

12 min.

Redakcja

Czy Twoje dziecko prawidłowo oddycha?

3 listopada 2019

4 min.

Alicja Jaczewska

Drgawki gorączkowe – jak wyglądają i co robić kiedy wystąpią?

2 listopada 2019

6 min.

Alicja Jaczewska

Skoki rozwojowe u dziecka – kalendarz miesiąc po miesiącu

25 października 2019

9 min.

Alicja Jaczewska

Oparzenia u dzieci – zasady pierwszej pomocy

24 października 2019

7 min.

Alicja Jaczewska

Ciało obce – pierwsza pomoc, czyli jak właściwie reagować

7 października 2019

7 min.

Alicja Jaczewska

Zakrztuszenie u dziecka – co robić?

29 września 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Krwawienie z nosa u dziecka – pierwsza pomoc, czyli zasady postępowania

21 września 2019

4 min.

Alicja Jaczewska

Szmery nad sercem u dzieci – kiedy powinny budzić niepokój?

14 września 2019

5 min.

Alicja Jaczewska

Odstawienie od piersi, czyli wzajemne słuchanie siebie

19 sierpnia 2019

27 min.

Redakcja

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna okiem pediatry

9 sierpnia 2019

6 min.

Redakcja

Czy karmienie piersią wpływa na odporność dziecka?

7 sierpnia 2019

7 min.

Redakcja

Operacja i pobyt dziecka w szpitalu – wszystko co musisz wiedzieć

17 lipca 2019

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Konsultacja niemowlaka z fizjoterapeutą – dlaczego jest tak ważna?

3 lipca 2019

13 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak wybrać buty dla dziecka? Przydatne wskazówki fizjoterapeuty

21 czerwca 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Jak przetrwać upały z dzieckiem?

10 czerwca 2019

15 min.

Alicja Jaczewska

Jak ubierać dziecko do snu? Zasady na każdą porę roku

29 maja 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Jak ubierać dziecko na spacer? 3 złote zasady na każdą porę roku

19 kwietnia 2019

19 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Na jakie problemy zdrowotne narażony jest wcześniak?

8 kwietnia 2019

12 min.

Redakcja

Zespół policystycznych jajników (PCOS) u nastolatek – diagnozowanie i leczenie

2 kwietnia 2019

5 min.

Redakcja

Wrodzona niedoczynność tarczycy – czy hipotyreoza jest groźna u noworodków?

12 marca 2019

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Rozwój ruchowy dziecka – jak wspomagać rozwój fizyczny w 1. roku życia?

6 stycznia 2019

8 min.

Alicja Jaczewska

Ospa wietrzna – objawy, przebieg i powikłania

7 grudnia 2018

12 min.

Alicja Jaczewska

Jak wspierać odporność dziecka? Sprawdzone sposoby

18 listopada 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Gdy urodzisz przedwcześnie – co powinni wiedzieć rodzice wcześniaka?

16 listopada 2018

12 min.

Alicja Jaczewska

Etapy dojrzewania płciowego u dziewcząt i chłopców

8 listopada 2018

9 min.

Alicja Jaczewska

Karmienie butelką – wszystko, co warto wiedzieć + VIDEO

1 listopada 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak szukać wiarygodnych informacji na temat szczepień w Internecie?

24 października 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Leki a karmienie piersią – bezpieczeństwo dziecka i zdrowie matki

21 października 2018

6 min.

Alicja Jaczewska

Program szczepień ochronnych, czyli szczepienia dla dzieci w Polsce

17 października 2018

11 min.

Alicja Jaczewska

Kwalifikacja dziecka do szczepienia krok po kroku

6 października 2018

8 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Mityczne „przeziębienie piersi”– dlaczego nadal w to wierzymy?

3 września 2018

8 min.

Alicja Jaczewska

Jak przygotować się do wyjazdu wakacyjnego z dzieckiem?

12 lipca 2018

14 min.

Alicja Jaczewska

Odciąganie i przechowywanie pokarmu kobiecego + VIDEO

25 czerwca 2018

17 min.

Alicja Jaczewska

Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy i jak ją rozpoznać?

19 czerwca 2018

10 min.

Alicja Jaczewska

Kolka niemowlęca – przyczyny, objawy i leczenie

19 maja 2018

17 min.

Alicja Jaczewska

Noworodek w domu – jak się przygotować na przyjęcie nowego członka rodziny? Poradnik

27 kwietnia 2018

19 min.

Alicja Jaczewska

Noworodek w szpitalu, czyli czas po porodzie

15 kwietnia 2018

16 min.

Alicja Jaczewska

Jak prawidłowo zmieniać pieluszkę? Nasz poradnik

4 kwietnia 2018

8 min.

Alicja Jaczewska

Biegunka u dziecka – przyczyny, przebieg i leczenie

15 marca 2018

11 min.

Alicja Jaczewska

Zaparcia u dzieci – ile mogą trwać i jak sobie z nimi radzić?

1 marca 2018

10 min.

Alicja Jaczewska

Higiena intymna chłopców, czyli podstawy wiedzy o napletku

10 grudnia 2017

13 min.

Alicja Jaczewska

Katar i kaszel u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

17 listopada 2017

14 min.

Alicja Jaczewska

Żywienie dzieci, czyli zasady, które mogą Wam się przydać. Poradnik

30 października 2017

12 min.

Alicja Jaczewska

Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku – poradnik

14 października 2017

12 min.

Alicja Jaczewska

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu – najważniejsze etapy

4 października 2017

16 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Dieta mamy w okresie karmienia piersią – obalamy najpopularniejsze mity

3 września 2017

7 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Moja trudna historia karmienia piersią

15 marca 2017

5 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Moja rodzinna historia karmienia piersią

6 marca 2017

3 min.

Nicole Sochacki-Wójcicka

Karmienie piersią a kolejne ciąże

26 grudnia 2016

8 min.

Częste tagi

przerost migdałkówgrypawirusszczepionkaanginanadwagaotyłośćspodziectwodietażywienie dzieciwnętrostwosennowotwórmononukleozaNPLPOZSORadrenalinaalergiawstrząs anafilaktycznyobrzezaniezabieg chirurgicznygorączkakaszelstulejkabilanschoroby skórypielęgnacjaskórapieluchyŁZSautyzmzłamanieurazyantybiotykostre zapalenie ucha środkowegouchomeningokokiszczepieniazapalenie opon mózgowo-rdzeniowychibuprofenparacetamolkalkulatornaczyniakRSVHFMDhigienaSIDSCOVID-19koronawirusukład oddechowyból gardłainfekcjaBMIrozwój dzieckawaga dzieckacukrzyca typu 1diabetologinsulinaastma oskrzelowaastmatyknebulizacjalogopedamowadojrzewaniejądranarządy płciowepochwaciemieniuchaczaszkaniemowlęwcześniakbezdechCPAPoddechkarmienieneonatologżółtaczkamoczukład moczowyoddychaniepediatradrgawkineurologskok rozwojowyleki przeciwbólowepierwsza pomocbrzuchnosokoRTGciało obcekrewkrwawienieECHOserceUSGwada sercakarmienie piersiąmlekopiersiodpornośćukład immunologicznychirurgoperacjaskierowanie lekarskieszpitalfizjoterapiamięśniebuty dla dzieckachodzeniekręgosłupstopafiltry UVklimatyzacjakrem z filtremsłońcespacerjajnikileczenie hormonalnemenstruacjametforminaPCOStrądziknoworodekpłódtarczycaTSHospa wietrznawysypkalaktacjamały wojownikporódmiesiączkanastolatekbutelkamleko modyfikowanesmoczekpublikacje naukoweodrapneumokokirotawirusyszczepionkiapteczkaEKUZlaktatoralergenAZSkolka niemowlęcawzdęciazaparciekąpielskala Apgarukład krążeniawitamina Kbiegunkawymiotynapleteknowotwory jąderkatarnebulizatorsyropwodawitaminysłuchwzroksuplementacjaantykoncepcjaciąża

Częste tagi

przerost migdałkówgrypawirusszczepionkaanginanadwagaotyłośćspodziectwodietażywienie dzieciwnętrostwosennowotwórmononukleozaNPLPOZSORadrenalinaalergiawstrząs anafilaktycznyobrzezaniezabieg chirurgicznygorączkakaszelstulejkabilanschoroby skórypielęgnacjaskórapieluchyŁZSautyzmzłamanieurazyantybiotykostre zapalenie ucha środkowegouchomeningokokiszczepieniazapalenie opon mózgowo-rdzeniowychibuprofenparacetamolkalkulatornaczyniakRSVHFMDhigienaSIDSCOVID-19koronawirusukład oddechowyból gardłainfekcjaBMIrozwój dzieckawaga dzieckacukrzyca typu 1diabetologinsulinaastma oskrzelowaastmatyknebulizacjalogopedamowadojrzewaniejądranarządy płciowepochwaciemieniuchaczaszkaniemowlęwcześniakbezdechCPAPoddechkarmienieneonatologżółtaczkamoczukład moczowyoddychaniepediatradrgawkineurologskok rozwojowyleki przeciwbólowepierwsza pomocbrzuchnosokoRTGciało obcekrewkrwawienieECHOserceUSGwada sercakarmienie piersiąmlekopiersiodpornośćukład immunologicznychirurgoperacjaskierowanie lekarskieszpitalfizjoterapiamięśniebuty dla dzieckachodzeniekręgosłupstopafiltry UVklimatyzacjakrem z filtremsłońcespacerjajnikileczenie hormonalnemenstruacjametforminaPCOStrądziknoworodekpłódtarczycaTSHospa wietrznawysypkalaktacjamały wojownikporódmiesiączkanastolatekbutelkamleko modyfikowanesmoczekpublikacje naukoweodrapneumokokirotawirusyszczepionkiapteczkaEKUZlaktatoralergenAZSkolka niemowlęcawzdęciazaparciekąpielskala Apgarukład krążeniawitamina Kbiegunkawymiotynapleteknowotwory jąderkatarnebulizatorsyropwodawitaminysłuchwzroksuplementacjaantykoncepcjaciąża

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ul. Algierska 19W, 03-977 Warszawa. KRS 0001008022, NIP 5252678750, BDO 000108449
© © 2023 Roger Publishing sp. z o.o.