Kategoria główna
Jak dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące cię pytania: jak dawkować witaminę D, jak przygotować się do podstawowych badań lekarskich i kiedy zbijać gorączkę u dziecka.
Podaj dalej
Karolina Zych-Rozpędowska
29 czerwca 2022
Cukrzyca typu 2 i jej objawy mają tendencję do stopniowego rozwoju (w ciągu tygodni lub miesięcy). Jakie czynniki genetyczne i środowiskowe przyczyniają się do jej powstawania?
Karolina Zych-Rozpędowska
29 czerwca 2022
Stefan W. Czarniecki
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór u mężczyzn w Europie. W wymiarze społecznym dotyka nie tylko mężczyzn, ale również ich partnerki i całe rodziny.
23 czerwca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Wokół leków psychotropowych narosło wiele mitów. Nasza ekspertka – Ewa Drozdowicz postara się rozwiać najczęstsze wątpliwości związane ze stosowaniem leków przepisywanych przez psychiatrę.
17 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Rozróżniamy kilka typów cukrzycy: najczęściej występujące to cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2. Ale czy znacie inne rodzaje tej choroby, i co wiecie na temat stanu przedcukrzycowego?
25 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Pierwsze objawy boreliozy mogą przypominać te grypopodobne. Po około 7-10 dniach może pojawić się rumień wędrujący – w miejscu wkłucia lub na dowolnym obszarze Twojego ciała.
24 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Kołatanie, łaskotanie, przeskakiwanie, walenie, łomotanie, przelewanie, latanie motyla, stawanie – mogłabym tak dłużej, ale chyba starczy. Czego te opisy dotyczą? Tak pacjenci opisują swoje zaburzenia rytmu serca.
19 maja 2022
Dorota Święch
Insulinooporność mimo, że nie jest chorobą, a zaburzeniem metabolicznym może wyprzedzać wystąpienie przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca typu 2, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących objawów.
11 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Bilanse kojarzą nam się z pediatryczną oceną naszych dzieci w kolejnych latach życia. Tymczasem od 1 lipca 2021 r. dorośli mogą skorzystać z rządowego programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia „Profilaktyka 40 Plus”.
6 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Leczenie choroby wieńcowej zacznij od zmiany nawyków – rzuć palenie, zrezygnuj z alkoholu, jedz dużo warzyw i ryb, zwiększ aktywność fizyczną.
5 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Migotanie przedsionków jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu, gdyż kilkukrotnie zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Jakie należy wdrożyć leczenie i jak wygląda sytuacja pacjentów z już rozpoznanym udarem mózgu?
29 kwietnia 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Depresja poporodowa ze względu na wysoką częstość występowania oraz jej wpływ na jakość życia rodziców i całej rodziny bez wątpienia stanowi wyzwanie. Czy płeć dziecka może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia depresji?
26 kwietnia 2022
Redakcja
Za nami #TydzieńZdrowiaPsychicznego organizowany przez Fundację Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego. Zapraszamy Was do podsumowania wszystkich działań w ramach edukacji na rzecz dobrostanu psychicznego.
8 kwietnia 2022
Redakcja
Warto stosować zasadę małych kroczków. Nie stawiajmy sobie zbyt wygórowanych celów, nie oczekujmy od siebie i dziecka zbyt wiele. Terapia to bardzo trudny proces, który wymaga ogromnej cierpliwości i konsekwencji.
31 marca 2022
Redakcja
Po diagnozie autyzmu najważniejsza jest terapia dziecka i zrozumienie, że dziecko nie jest teraz gorsze ani lepsze, nie jest ograniczone przez określone kryteria czy symptomy.
31 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Diagnoza autyzmu jest pierwszym krokiem do otrzymania właściwego wsparcia. Niestety często jej uzyskanie nie idzie w parze z wytycznymi odnośnie dalszej ścieżki postępowania, co pozostawia osobę z autyzmem z szeregiem pytań i wątpliwości.
30 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Przed nami 2 kwietnia, dzień w którym obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). Co współcześnie wiemy na temat autyzmu i jak wygląda sytuacja dorosłych ze spektrum.
30 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Do objawów bradykardii należą: omdlenie, stan przedomdleniowy, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nieostre widzenie, duszność, ból w klatce piersiowej. Jak wygląda diagnostyka i leczenie bradykardii?
28 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
Depresja poporodowa może dotknąć każdą kobietę po porodzie. Niestety ten temat w wielu kręgach stanowi pewne tabu, jest bagatelizowany. Dlaczego należy mówić o depresji poporodowej i jak ją współcześnie leczymy?
23 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
W leczeniu niefarmakologicznym zaparć czynnościowych kluczową rolę odgrywa błonnik oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu farmakologicznym, leki powinny być dobierane indywidualnie i dostosowane do rodzaju zaburzeń.
17 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Do najczęstszych objawów migotania przedsionków, poza kołataniem serca należą: poty, osłabienie, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, duszność. I choć częściej występuje u ludzi starszych, to jednak wielokrotnie w gabinecie widuję migotania u osób młodszych – po wymiotach, biegunkach, gdzie dochodzi do wypłukania elektrolitów.
14 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Zaparcia są powszechne – dotyczą około 20% ludzi na całym świecie. Częściej problemy z wypróżnieniem występują u kobiet, dolegliwości pojawiają lub nasilają się w ciąży, a także w okresie okołomenopauzalnym. Przewlekłe zaparcia zgłaszają też seniorzy oraz osoby stale leżące. Jednak zaparcie może dotyczyć każdego!
11 marca 2022
Dorota Święch
„Chyba przytyłaś”, „Zadbałabyś o siebie”, „Wystarczy się więcej ruszać, zamknąć lodówkę na kłódkę i od razu schudniesz”, „Ludzie, którzy są otyli, są po prostu leniwi”. To niestety są słowa, które często słyszą osoby chorujące na otyłość. Tak – CHORUJĄCE, bo otyłość to choroba i tak ją należy traktować.
23 lutego 2022
Redakcja
Depresja jest jedną z czołowych i najbardziej powszechnych chorób na świecie. Szacuje się, że choruje na nią ponad 350 mln ludzi, w tym 1,5 mln w Polsce. To aż 4% naszego społeczeństwa.
23 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy na świecie jest niedobór jodu. Do objawów należą m.in.: przewlekłe zmęczenie, senność, brak energii,
osłabiony apetyt i równoczesny przyrost na wadze, obrzęki powiek, pogrubienie rysów twarzy, uczucie zatrzymania wody w organizmie.
19 lutego 2022
Alicja Jaczewska
COVID-19 u dzieci może przebiegać jak zwykła infekcja dróg oddechowych (przypominać przeziębienie) lub infekcja przewodu pokarmowego. Często pojawia się zapalenie spojówek oraz niespecyficzne wysypki.
17 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Prawie 90% osób dorosłych, dzieci i młodzieży ma niedobór witaminy D i powinna mieć zaleconą suplementację. Jaka powinna być dobowa dawka przyjmowana przez niemowlaka a jaka przez seniorów?
7 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Obecnie objawy COVID-19 nie są już tak charakterystyczne jak w 2019 roku. Poza gorączką, dusznościami i brakiem węchu, często pojawiają się nudności czy biegunka. Co ciekawe, infekcja może też dawać takie same objawy jak w zwykłym przeziębieniu.
26 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Do podstawowych przyczyn powstawania refluksu należą m.in.: zaburzenia czynności dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, otyłość, ciąża, zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, spożywanie alkoholu i tłustych posiłków.
24 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
Jakie leki można zastosować w domowym leczeniu COVID-19? Ile trwa choroba? Przy jakich objawach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem?
23 lutego 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
Co zrobić, gdy boli w klatce piersiowej? Najważniejszy jest czas – nie zwlekaj i wezwij pogotowie.
30 maja 2020
Karolina Zych-Rozpędowska
Hipercholesterolemia nie daje szczególnych objawów – co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.
6 maja 2020
Karolina Zych-Rozpędowska
Cierpisz na ból brzucha, częste biegunki lub/i zaparcia, wzdęcia brzucha? Może to być zespół jelita drażliwego. Diagnostyka choroby opiera się na badaniu krwi, kału i badaniach endoskopowych – gastro i kolonoskopii.
30 kwietnia 2020
Alicja Jaczewska
Czy podanie ibuprofenu może pogorszyć stan chorego na COVID-19?
30 marca 2020
Karolina Zych-Rozpędowska
Przed Tobą szereg badań – morfologia, badanie moczu, spirometria USG jamy brzusznej? Z naszego artykułu dowiesz się, jak się przygotować do każdego z nich.
10 grudnia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Do najczęstszych objawów OBS, poza głośnym chrapaniem, należą: uczucie duszności w ustach, bezdechy i częste oddawanie moczu w nocy, senność, ciągu dnia i poranne bóle głowy. I uwaga, dotyczą one aż 24% dorosłych mężczyzn!
26 listopada 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Niskie ciśnienie tętnicze to takie, które stale utrzymuje się na poziomie poniżej 100/60. Dopiero, gdy wywołuje nieprzyjemne lub niebezpieczne objawy, rozpoczyna się diagnostykę. Do najczęstszych należą: osłabienie, zawroty głowy, mroczki przed oczami, senność, nudności, obniżenie nastroju.
22 października 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Zatorowość płucna jest chorobą podstępną, dającą niespecyficzne objawy takie jak ból w klatce piersiowej lub duszność, lub przebiegającą bezobjawowo przez co może być trudna do wykrycia. Masywna zatorowość może być przyczyną śmierci.
1 października 2019
Redakcja
Kluczowe znaczenie dla tego, czy lek nadaje się do wykorzystania jest nie tylko jego data ważności, ale również czas ważności leków po otwarciu. A ta może wynosić od kilkunastu dni do pół roku.
11 września 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Każdy dawca krwi jest na wagę złota. Chcesz dołączyć do tego zacnego grona? Przeczytaj, jak się przygotować i dowiedz się, jakie są ewentualne przeciwwskazania.
26 sierpnia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Na dnę moczanową częściej chorują mężczyźni, szczególnie po 40. roku życia. Choroba objawia się nagłym, bardzo silnym bólem stawu razem z obrzękiem i zaczerwienieniem, najczęściej dużego palca stopy.
30 czerwca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Ponad 90% raków szyjki macicy jest wywołanych przewlekłą infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Czy potrzebujesz więcej argumentów, aby zaszczepić siebie i swoje córki?
20 maja 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Nadczynność tarczycy częściej występuje u kobiet. Nieleczenie nadczynności niesie wiele następstw – zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, niewydolności serca, powikłań położniczych. Raz w roku warto oznaczyć TSH, które jest podstawowym testem przesiewowym.
27 marca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
Podpowiadamy, co warto mieć w domowej apteczce w przypadku gorączki, biegunki, wymiotów czy bólu brzucha. Doradzamy, czy warto, a jeśli tak to jakie witaminy suplementować.
28 stycznia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Które leki należy przyjmować na czczo, a które po posiłku? Czy wszystkie leki można dzielić? Jakie produkty spożywcze mogą wchodzić w interakcje z lekami? Opowiadamy na wszystkie ważne pytania.
19 stycznia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
Czy wiedziałaś, że nieleczone nadciśnienie skraca życie człowieka o około 20 lat?! Co więcej, choruje na nie co trzecia osoba na ziemi. Przeczytaj o objawach, przyczynach i sposobach leczenia nadciśnienia tętniczego.
15 listopada 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
„Tak, uważam, że lekarz, który jest przeciwny szczepieniom i propaguje takie postępowanie (bez przeciwwskazań medycznych) postępuje nieetycznie. Takie mam zdanie”.
27 września 2018
Redakcja
Zdrowe zęby u dzieci i dorosłych to nie tylko ładny uśmiech. Wykazano, że choroby stomatologiczne wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie ogólne.
27 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Zarażenie wirusem Zika grozi wadami płodu – są to bardzo ciężkie wady ośrodkowego układu nerwowego. Zakazić można się na 2 sposoby: może nas ukąsić komar, który nosi tę chorobę,
albo poprzez stosunek płciowy z partnerem, którego ukąsił taki komar.
29 lipca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Co oznacza dodatni wynik IgG w ciąży dla toksoplazmozy, cytomegalii czy różyczki? Czy jeżeli jako dzieci miałyście ospę wietrzną (lub byłyście na nią szczepieni) to ospa wietrzna Wam w ciąży nie zagraża?
12 lipca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Czy wiedziałaś, że stan zapalny związany z próchnicą, jak i kamieniem nazębnym, który jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o zapalenia dziąseł, są czynnikami ryzyka porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej dziecka?
8 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Większość z nas robi to źle… Oto instrukcja krok po kroku jak prawidłowo oddać mocz do badania, zarówno do badania ogólnego jak i na posiew.
20 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
Choroby tarczycy to m.in.: nadczynność i niedoczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, nowotwory tarczycy czy choroba Hashimoto.
11 grudnia 2016
Stefan W. Czarniecki
23 czerwca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
17 czerwca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
25 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
24 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
19 maja 2022
Dorota Święch
11 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
6 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
5 maja 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
29 kwietnia 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
26 kwietnia 2022
Redakcja
8 kwietnia 2022
Redakcja
31 marca 2022
Redakcja
31 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
30 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
30 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
28 marca 2022
Ewa Drozdowicz-Jastrzębska
23 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
17 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
14 marca 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
11 marca 2022
Dorota Święch
23 lutego 2022
Redakcja
23 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
19 lutego 2022
Alicja Jaczewska
17 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
7 lutego 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
26 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
24 stycznia 2022
Karolina Zych-Rozpędowska
23 lutego 2021
Karolina Zych-Rozpędowska
30 maja 2020
Karolina Zych-Rozpędowska
6 maja 2020
Karolina Zych-Rozpędowska
30 kwietnia 2020
Alicja Jaczewska
30 marca 2020
Karolina Zych-Rozpędowska
10 grudnia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
26 listopada 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
22 października 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
1 października 2019
Redakcja
11 września 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
26 sierpnia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
30 czerwca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
20 maja 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
27 marca 2019
Nicole Sochacki-Wójcicka
28 stycznia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
19 stycznia 2019
Karolina Zych-Rozpędowska
15 listopada 2018
Nicole Sochacki-Wójcicka
27 września 2018
Redakcja
27 października 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
29 lipca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
12 lipca 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
8 maja 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
20 lutego 2017
Nicole Sochacki-Wójcicka
11 grudnia 2016
5 stycznia 2017
26 stycznia 2022
7 kwietnia 2022
4 marca 2022