1-3. tydzień ciąży

3. tydzień ciąży to dopiero 1. tydzień rozwoju zarodka. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka dominującego w jajniku.

pierwsze tygodnie ciąży

Spis treści:

  1. 1 tydzień ciąży
  2. 2 tydzień ciąży
  3. 3 tydzień ciąży

1. tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży, to czas, kiedy jeszcze nie jesteś w ciąży, lecz dopiero planujesz w nią zajść. Jednak tak realnie najłatwiej liczyć wiek ciążowy, a także termin porodu – właśnie od pierwszego dnia wystąpienia ostatniej miesiączki. Dlatego tak istotne jest zapamiętywanie, zapisywanie daty tego dnia.

W trakcie krwawienia miesiączkowego złuszcza się błona śluzowa macicy, aby w kolejnych dniach pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie doszło do jej odbudowy i przygotowania się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, czyli tzw. implantacji zarodka. Nigdy nie wiadomo czy dany okres będzie tym ostatnim przed ciążą.

Istotne w okresie planowania ciąży jest, aby zadbać o swój organizm. Stosować zdrową dietę, być aktywnym fizycznie, odstawić używki takie jak papierosy, narkotyki czy też alkohol. W przypadku podejrzenia lub występowania chorób przewlekłych takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze – ważne jest, aby je prawidłowo zdiagnozować i leczyć. Jest to ostatni moment, by wykonać niezbędne badania przed zajściem w ciążę oraz wdrożyć suplementację witamin takich jak np. kwas foliowy.

2. tydzień ciąży

2. tydzień ciąży to tydzień bezpośrednio poprzedzający zapłodnienie. Dla par starających się o ciążę jest to czas, w którym z założenia zalecane jest regularne współżycie, ponieważ przy regularnych cyklach miesiączkowych do owulacji najczęściej dochodzi w 14. dniu cyklu, a plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć nawet do 5 dni.

W tym tygodniu wysoki poziom estrogenów doprowadza do dalszego dojrzewania pęcherzyka dominującego oraz odbudowywania się błony śluzowej jamy macicy. Pod koniec 2. tygodnia dojdzie do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa i w sprzyjających okolicznościach może wystąpić zapłodnienie i rozpocznie się ciąża.

Należy prowadzić zdrowy tryb życia, czyli stosować zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i nie stosować używek. Zadbać o adekwatną długość snu i przygotowywać organizm na ewentualną ciążę, ponieważ do zapłodnienia może dojść w każdej chwili.

Podział zarodka w ciągu pierwszych kilku do kilkunastu dni ciąży, czyli w 3. tygodniu ciąży może doprowadzić do rozwoju ciąży bliźniaczej jednojajowej. Takie dzieci będą miały identyczny materiał genetyczny, w związku z czym będą wyglądać tak samo.

3. tydzień ciąży

W rzeczywistości 3. tydzień ciąży to dopiero 1. tydzień rozwoju zarodka. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka dominującego w jajniku. Zapłodnienie to połączenie komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi do niego w jajowodzie, a następnie połączone komórki zwane zygotą ulegają licznym podziałom. W ciągu następnych dni zygota przemieszcza się jajowodem do jamy macicy, gdzie dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej jamy macicy. Wielkość takiego skupiska komórek to raptem ok. 0,4 mm.

Dla większości kobiet nie ma żadnych zmian w funkcjonowaniu ich organizmu. Jednak nawet jeśli to jeszcze nieodczuwalne to zaczynają już się dokonywać zmiany hormonalne w ciele kobiety. Możesz nie odczuwać żadnych zmian związanych z zapłodnieniem, natomiast w momencie implantacji zarodka czasem występuje plamienie z dróg rodnych. Czasem kobiety o skąpych miesiączkach mylą je z miesiączką, ponieważ występuje często w czasie spodziewanego krwawienia miesięcznego.