4. tydzień ciąży

4. tydzień ciąży to czas, w którym zarodek nie przypomina jeszcze kształtem dziecka, ale już niedługo się to zmieni. Obecnie zachodzą intensywne podziały komórkowe i tworzą się trzy listki zarodkowe.

Zarodek w 4. tygodniu ciąży ma mniej niż milimetr wielkości, także nie jest jeszcze widoczny np. w USG. Wielkością odpowiada ziarnku maku.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. O czym warto byś pamiętała?
  3. Jakie badania wykonać?

4. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 4. tygodniu ciąży mamy do czynienia z zarodkiem. Nie przypomina on jeszcze kształtem dziecka, ale już niedługo się to zmieni. Obecnie zachodzą intensywne podziały komórkowe i tworzą się trzy listki zarodkowe:

  • ektoderma,
  • mezoderma,
  • endoderma.

Na późniejszych etapach rozwoju powstaną z nich wszystkie narządy wewnętrzne. Możliwe, że pod koniec 4. tygodnia ciąży uda się uwidocznić w badaniu USG pęcherzyk ciążowy w jamie macicy, jednak ma on na tym etapie dosłownie wielkość milimetra lub dwóch i raczej jest to trudne. Dlatego też tak szybkie wizyty w celu potwierdzenia ciąży u ginekologa często okraszone są zawodem i brakiem pewnej informacji zwrotnej. Lepiej poczekać z udaniem się na wizytę do 6-7. tygodnia ciąży.

4. tydzień ciąży – o czym warto byś pamiętała

Pod koniec 4. tygodnia od czasu wystąpienia ostatniej miesiączki może pojawić się krwawienie wynikające z faktu braku ciąży – niestety w tym cyklu nie udało się zajść w ciążę. Może zdarzyć się też tak, że na bardzo wczesnym etapie doszło do obumarcia jaja płodowego i w terminie spodziewanej miesiączki doszło po prostu do jego wydalenia z organizmu. Jednak może też być tak, że mimo regularności miesiączek, ta konkretna się nie pojawi lub wystąpi tzw. krwawienie implantacyjne – o mniejszym nasileniu i intensywności niż standardowy okres.

Biorąc poprawkę na możliwość lekkiego przesunięcia czasowego terminu wystąpienia krwawienia można odczekać dzień czy dwa z wykonaniem testu ciążowego. Część kobiet podaje, że czuje się inaczej, zgłasza wahania nastroju, tkliwość piersi, brak energii lub osłabienie. Jeśli nie wystąpiło krwawienie i starałaś się o ciąże to czas na wykonanie testu ciążowego.

Można zakupić w aptece test do wykonania w domu, wykrywa on gonadotropinę kosmówkową w moczu kobiety. Skuteczność testów z moczu określana jest na 95-99%. Istnieje także możliwość pobrania surowicy krwi i oznaczenie w niej gonadotropiny kosmówkowej, tu mamy już precyzyjną odpowiedź na pytanie o ciążę. Gdy test z moczu jest negatywny, warto poczekać parę dni i wykonać go powtórnie, chyba że w tym czasie wystąpi miesiączka to już powtarzać go nie trzeba, bo nie doszło do zapłodnienia.

4. tydzień ciąży – jakie badania?

W terminie spodziewanej miesiączki, gdy nie wystąpi krwawienie, powinnaś wykonać test ciążowy z moczu lub zrobić badanie krwi w celu potwierdzenia ciąży. Oczywiście nadal nie zapominaj o zdrowym trybie życia, czyli zbilansowanej diecie, śnie i aktywności fizycznej. Odstaw używki i przyjmuj suplementy dla ciężarnych.