Rozwijający się zarodek zyskuje status płodu. Płód ma wielkość ok. 5 cm, wagę 7 gramów, rozwija się szybko, podobnie łożysko, które wkrótce będzie w pełni uformowane. Do 12. tygodnia ciąży wypełni całą macicę.
Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu
Spis treści:
- Co widać w USG?
- Rozwój dziecka
- Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
- Jakie badania wykonać?
- O czym warto pamiętać?
11. tydzień ciąży – co widać w USG?
Nadal w obrazie USG dominuje główka dziecka, jednak staje się ono coraz dłuższe i prostuje się z pozycji embrionalnej. Większość narządów i układów jest już wstępnie wytworzona, więc teraz będzie następował tylko ich dalszy rozwój.
Twoje dziecko potrafi wysuwać i chować język, a także wykonywać delikatne ruchy nogami i ramionami. Gesty są jednak niewyczuwalne przez mamę, ale można je zaobserwować w czasie USG. Dziecko potrafi już połykać oraz wysuwać i chować język.
11. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Pod koniec pierwszego trymestru zachodzi proces różnicowania się narządów płciowych. U chłopców rozpoczyna się produkcja testosteronu w jądrach, co umożliwia m.in. kształtowanie się penisa. U dziewczynek rozwijają się jajniki, a nieco później pojawią się zewnętrzne narządy płciowe.
11. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie
W wyniku dynamicznego rozwoju dziecka możesz zaobserwować pierwsze zmiany w swoim wyglądzie, a także doświadczać kolejnych dolegliwości wynikających z fizjologii ciąży.
W 11. tygodniu ciąży mdłości ustępują lub bywają sporadyczne.
Nad spojeniem łonowym brzuszek staje się bardziej zaokrąglony. To efekt powiększania się macicy, dlatego przyszłej mamie mogą dokuczać przy tym wzdęcia, zaparcia i częstomocz. W ciąży zwiększa się też gęstość włosów, poprawia kondycja paznokci, piersi stają się pełniejsze. Cera może się wygładzić i wyglądać lepiej niż dotychczas, ale wręcz przeciwnie na skórze mogą pojawić się wypryski i przebarwienia.
Możesz też zauważyć, że zwiększył się obwód Twoich bioder i być może nie mieścisz się w poprzednie ubrania.
11. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
W okresie 11-13+6 tyg. bardzo ważny jest test złożony, czyli USG i badanie białka PAPP-A i beta-hCG z omówieniem wyniku i ryzyka wad, stanu przedrzucawkowego, zaburzeń wzrastania płodu. Jest to pierwsze szczegółowe i według wielu źródeł, najważniejsze USG w ciąży.
Warto dodać, że test PAPP-A (a tak naprawdę to powinno się go nazywać „test podwójny” wg. FMF) jest badaniem przesiewowym w kierunku zespołu Downa oraz innych wad genetycznych – dostarcza nam też informacji o funkcji łożyska – o czym wiele pacjentek nie wie. Jest to zwykłe pobranie krwi mamy.
Badania prenatalne w I trymestrze nadal możesz poszerzyć o testy NIPT.
- Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu
O czym warto pamiętać?
Jedenasty tydzień ciąży to dobry czas na rozpoczęcie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Odgrywają one szczególną rolę zwłaszcza podczas porodu oraz w okresie połogu. Treningi uczą też kontroli czynności pęcherza moczowego i zapobiegają nietrzymaniu moczu. Ponadto ćwiczenia rozwijają umiejętność świadomego napinania i rozluźniania dolnych partii ciała, dlatego korzystnie wpływają również na perystaltykę jelit oraz na proces wypróżniania.
Warto też dodać, że kontynuowanie ćwiczeń po porodzie przyspiesza z kolei regenerację zmęczonych tkanek dna miednicy, a także pozwala szybciej odzyskać formę oraz sprawność i satysfakcję seksualną.
Dlaczego to takie ważne dowiesz się z artykułu pt. Jak „wrócić do formy” po porodzie?