10. tydzień ciąży

Pamiętaj, że zaokrąglony brzuch już w 10. tygodniu ciąży, to kwestia indywidualna i uwarunkowana wieloma czynnikami. Warto też dodać, że w pierwszej ciąży powłoki brzuszne nie są jeszcze rozciągnięte po przebytych ciążach.

Płód ma wielkość 25-33 mm, wagę 7 gramów, rozwija się szybko, podobnie łożysko, które wkrótce będzie w pełni uformowane. Wielkością przypomina truskawkę.

Do 12. tygodnia ciąży wypełni całą macicę. Powoli kończy się trudny czas w rozwoju prenatalnym dziecka, niestety wszelkie zaburzenia, które mogły mieć już miejsce są nie do nadrobienia. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta przed ciążą i na jej wczesnym etapie prowadziła zdrowy tryb życia.

Spis treści:

  1. Co widać w USG?
  2. Rozwój dziecka
  3. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Co powinno Cię zaniepokoić?

10. tydzień ciąży – co widać w USG?

Płód w 10. tygodniu ciąży osiąga około 25-33 mm, co wielkością odpowiada truskawce. Waży zaledwie 5 gramów!

Na USG widać już bijące serduszko, które bije nawet 180 uderzeń na minutę. Twarz płodu zaczyna przypominać już dziecięcą, zarasta podniebienie i widać już dobrze wykształcone kończyny.

10. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Powoli kończy się trudny czas w rozwoju prenatalnym dziecka, niestety wszelkie zaburzenia, które miały już miejsce są nie do nadrobienia. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta przed ciążą i na jej wczesnym etapie prowadziła zdrowy tryb życia.

Twarz płodu z grubsza przypomina już dziecięcą, zarasta podniebienie i widać już dobrze wykształcone kończyny. Płód zaczyna intensywnie rosnąć i przybierać na wadze. Na tym etapie ciąży dobrze funkcjonuje już układ pokarmowy, wątroba odgrywa rolę wytwórczą dla komórek krwi, a żołądek i pęcherzyk żółciowy dla soków trawiennych.

Płuca kończą swoją morfogenezę. Płód może zacząć połykać płyn owodniowy – jest to stymulacja rozwoju układu pokarmowego i oddechowego. Praktycznie ukształtowane już są błony płodowe i łożysko niezbędne do odżywiania i ochrony dziecka. Łożysko przejmuje już w pełni funkcję dostarczania dziecku składników odżywczych.

10. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Widocznie zaokrąglony brzuch w 10. tygodniu ciąży to kwestia indywidualna i uwarunkowana wieloma czynnikami, choć w pierwszej ciąży powłoki brzuszne nie są jeszcze rozciągnięte po przebytych ciążach, dlatego charakterystycznych kształtów ciążowych u pierwiastek można spodziewać się nieco później niż u wieloródek.

W I trymestrze zwiększa się objętość krwi w organizmie przyszłej mamy nawet o 40%, co powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i sprawia, że żyły są bardziej widoczne. Pojawia się ponadto ryzyko zawrotów i bólów głowy oraz zaburzeń widzenia. Dziąsła stają się rozpulchnione i bardziej podatne na podrażnienia oraz krwawienie podczas szczotkowania.

Można również zaobserwować problemy z skórą, szczególnie na twarzy, na której powstają wykwity i przebarwienia. W 10. tygodniu ciąży nasilenie porannych nudności i wymiotów osiąga zwykle swe apogeum, co może doprowadzić zamiast do wzrostu wagi to utraty paru kilogramów.

Mogą doskwierać ci również wzdęcia, które powodują dyskomfort i złe samopoczucie.

10. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Od 10. tygodnia ciąży można wykonać badanie NIPT czyli badanie wolnego DNA płodu w krwi matki. Jest to nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla matki i płodu przesiewowe badanie prenatalne, charakteryzujące się wysoką czułością sięgającą nawet 99%.

Umożliwia wykrycie nieprawidłowości chromosomalnych u dziecka na wczesnym etapie ciąży, w tym najczęściej występującej trisomii chromosomu 21, czyli zespołu Downa.

Pamiętaj o regularnej kontroli ciśnienia krwi.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jakie objawy powinny zaniepokoić ciężarną w I trymestrze? Przede wszystkim obfite krwawienia żywoczerwoną krwią z dróg rodnych, któremu towarzyszą regularne skurcze/bóle podbrzusza.

W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować z ginekologiem. Lekarz na podstawie badania może stwierdzić, czy rzeczywiście krwawienie spowodowane jest stratą ciąży i zabezpieczyć cię przed nadmierną utratą krwi.