26. tydzień ciąży

Zmysły dziecka w 26. tygodniu ciąży działają już coraz lepiej. Pewnie czujesz też, jak gwałtowanie się porusza, ale robi to już w sposób bardziej skoordynowany.

Twoje dziecko mierzy już 35 cm i waży 910 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do kapusty.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie

26. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Układ oddechowy dziecka rozwija się coraz bardziej, obecny jest już surfaktant, co pozwoli na rozprężenie płuc dziecka po nabraniu pierwszego oddechu poza Twoim łonem.

Zmysły dziecka działają już coraz lepiej. Porusza się gwałtowanie, ale w sposób skoordynowany, przybiera jeszcze różne pozycje w macicy, ponieważ ma jeszcze dość miejsca na to by się tak układać.

Po 26. tygodniu ciąży szanse na przeżycie dziecka w przypadku porodu przedwczesnego wzrastają już do 80%.

26. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Wzrastający brzuch może powodować coraz większe problemy z poruszaniem się takim jak dotychczas, ze zmianą pozycji czy też spaniem. Część ciężarnych będzie skarżyć się na bóle stawów i obrzęki, uczucie zgagi, zaparcia i trudności z oddychaniem. To już końcówka nazywanego najprzyjemniejszym etapem ciąży, czyli II trymestru.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, a chciałabyś wziąć w niej udział, to dobry moment aby to zrobić. Zajęcia odbywają się w różnej formie, znajdziesz te stacjonarne, ale i online. Dowiesz się na nich dużo o przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także jak opiekować się noworodkiem.