25. tydzień ciąży

W Twoich tkankach przed porodem gromadzą się zapasy wody, stąd typową dolegliwością w tym okresie są obrzęki stóp i dłoni.

Twoje dziecko mierzy już 33 cm i waży 780 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do dużego selera.

Dość powszechną dolegliwością i objawem zatrzymania się wody w Twoim organizmie mogą być obrzęki – zarówno w nogach, stopach, jak i dłoniach. Zadbaj o czas na odpoczynek i spróbuj podnieść wyżej spuchnięte stopy, aby złagodzić obrzęki. Nie zapomnij też powiedzieć o tym swojemu lekarzowi i położnej.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto wiedzieć?

25. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Układ szkieletowy kostnieje, a mięśnie nabierają siły. Następuje dalszy rozwój układu oddechowego. Dziecko wykonuje dużo świadomych ruchów ciała, może np. łapać dłońmi pępowinę.

25. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Rosnąca macica może powodować u Ciebie ucisk na przeponę i trudności z oddychaniem. Część kobiet doświadcza nawet uczucia duszności Możesz też zacząć chrapać w nocy.

Przeczytaj więcej – Dlaczego tak trudno oddycha się w ciąży?

Pojawiają się nieregularne, niebolesne napinania mięśnia macicy, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa. Są to tzw. skurcze „przepowiadające” różniące się jeszcze od tych porodowych.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

25. tydzień ciąży – badania

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, należy wykonać doustny test obciążenia glukozą – w celu wykrycia cukrzycy w ciąży. W przypadku przekroczenia którejś z norm zostanie rozpozna cukrzyca ciążowa i w zależności od wytycznych leczenia, powinnaś też stosować dietę cukrzycową oraz kontrolować poziom glukozy w krwi.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu pt. „Cukrzyca ciążowa – diagnoza, przyczyny, objawy i dieta”.

25. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj o odpoczynku, jeśli masz problemy z snem i znalezieniem wygodnej pozycji, możesz wykorzystać poduszki lub rogale do ułożenia sobie nóg i brzucha w dogodnej pozycji. Alternatywą jest możliwość za­sy­piania przy po­mo­cy spe­cjal­nej po­dusz­ki do spa­nia dla ko­biet w cią­ży – ta­kiej w for­mie ro­ga­la lub ba­na­na. Moż­na wte­dy le­żeć tak jak­by „w pół na ple­cach”, dzię­ki cze­mu na­czy­nia, któ­re są mię­dzy krę­go­słu­pem a ma­ci­cą są od­cią­żo­ne.

Więcej przeczytasz: „Pozycja do spania w ciąży – czy ma znaczenie?