34. tydzień ciąży

Na tym etapie zmysły Twojego dziecka są już rozwinięte, dzięki czemu reaguje na dźwięki, światło i dotyk, co ciekawe zna też smaki.

34. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 45 cm i waży 2300 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do mniejszego melona.

Twoje dziecko ma już wyrobiony schemat dobowy. Zamyka swoje oczy i śpi, otwiera je, gdy się budzi. To co może być dla Ciebie wyjątkowe, to może zdarzyć się, że przez brzuch dostrzeżesz odbicia jego części ciała – rączkę albo nóżkę!

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?

34. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko na tym etapie ciąży prawie zakończyło już swój rozwój. Większość narządów wewnętrznych się już rozwinęło i podjęło swoją pracę.

Ośrodkowy układ nerwowy nadal dojrzewa, ale ten stan będzie trwał jeszcze po urodzeniu. Dziecko wykonuje już ruchy oddechowe klatki piersiowej. Ma ustalony dobowy rytm spania i czuwania. Jego zmysły są już rozwinięte, dzięki czemu reaguje na dźwięki, światło i dotyk, zna też smaki.

34. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Dolegliwości ciążowe mogą być naprawdę uciążliwe. Bóle kręgosłupa, ucisk na pęcherz moczowy, zgaga, zaparcia oraz pojawiające się okresowo skurcze mogą dawać Ci się we znaki. Pojawiają się także obrzęki kończyn dolnych, a czasem także dłoni.

34. tydzień ciąży – badania

Kontrolne wizyty powinny odbywać się już co 2-4 tygodnie. Natomiast badania powinny być przeprowadzane adekwatnie do Twojej sytuacji i chorób. Zwracaj bacznie uwagę na ruchy płodu, liczy ich ilość mniej więcej 3 razy dziennie.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.