Twoje dziecko mierzy już 44 cm i waży 2100 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do ananasa.
Spis treści:
- Rozwój dziecka
- Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
- Jakie badania wykonać?
- Skurcze przepowiadające
33. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Dziecko cały czas rośnie, gromadzi brązową tkankę tłuszczową. Jego kości ulegają skostnieniu, tylko czaszka jest elastyczna, co ma pozwolić na przedostanie się malucha przez kanał rodny podczas porodu.
Mięśnie są już dość dobrze rozwinięte, a ich koordynacja coraz lepsza. Dojrzewa układ oddechowy oraz nerwowy.
33. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie
Twój brzuch w 33. tygodniu ciąży wygląda jak piłka, spowodowane jest to dużą ilością płynu owodniowego. Na tym etapie ciąży jest go najwięcej.
Duży rozmiar brzucha i jego ciężar mogą być przyczyną bólów kręgosłupa. Często pojawiają się skurcze nóg, występujące zwłaszcza nocą. Dodatkowo wiele kobiet uskarża się na uczucie zgagi.
33. tydzień ciąży – badania
Na wizycie kontrolnej powinnaś mieć zmierzone ciśnienie krwi, zbadaną czynność serca płodu, powinnaś być zważona, zbadana położniczo. Z badań laboratoryjnych powinna być wykonana morfologia i badanie ogólne moczu, a także powtórzone badania w kierunku chorób zakaźnych – HBS, HIV, HCV, toksoplazmoza i WR.
Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.
33. tydzień ciąży – skurcze „przepowiadające”
Coraz częściej pojawiają się skurcze „przepowiadające”, mogą być one dość bolesne. Jednak gdy nie są regularne i nie ulegają nasileniu, bądź też ustępują po relaksującej kąpieli lub lakach rozkurczowych nie są powodem do niepokoju. Prawdziwe skurcze porodowe będą coraz silniejsze i regularniejsze oraz nie dadzą się wyciszyć.