5. tydzień ciąży

Jeden z pierwszych i najczęstszych objawów ciąży to obrzmienie piersi. Ze wzglę­du na wzrost pro­ge­ste­ro­nu oraz in­nych hor­mo­nów zwią­za­nych z cią­żą, pier­si sta­ją się więk­sze (już w pierw­szych ty­go­dniach możesz kupić sobie nowy biu­sto­no­sz), tkliwe i obrzęk­nię­te.

5. tydzień ciąży

Zarodek w 5. tygodniu ciąży ma ok. 1-3 mm, wielkością odpowiada ziarenku kaszy.

To też moment, w którym możesz już poczuć pierwsze ciążowe dolegliwości.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Co widać w USG?
  3. Zmiany w Twoim organizmie
  4. Jakie badania wykonać?
  5. O czym warto byś pamiętała?

5. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Zarodek w 5. tygodniu ciąży intensywnie się rozwija, następują podziały komórkowe, powstają tkanki z których wykształcą się na późniejszym etapie narządy wewnętrzne, a także naczynia krwionośne, nerwy, skóra, kości, mięsnie, włosy i inne niezbędne elementy ciała.

Pierwsze tygodnie rozwoju dziecka są bardzo istotne dla kształtowania się układu nerwowego. Piąty tydzień ciąży oznacza, że niedługo zacznie tworzyć się i zamykać cewa nerwowa – struktura, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy. Zdarza się, że proces ten nie zachodzi prawidłowo, co wiąże się z powstaniem poważnych wad. Zapobiec im możesz dzięki suplementacji kwasu foliowego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat suplementacji? Przeczytaj artykuł: Suplementy w ciąży – co powinna przyjmować kobieta ciężarna?

5. tydzień ciąży – co widać w USG?

Na tym etapie ciąży pęcherzyk ciążowy widoczny w USG będzie miał wymiar między 5-11 mm, zależnie od dnia wykonania badania. Możliwe jest też uwidocznienie pęcherzyka żółtkowego – struktury wewnątrz pęcherzyka ciążowego potwierdzającej prawidłowy rozwój ciąży.

Czasem pod koniec 5. tygodnia ciąży udaje się uwidocznić maleńki zarodek, ale nie obawiaj się jeśli u Ciebie nie będzie go jeszcze widać.

5. tydzień ciąży – samopoczucie mamy i zmiany w organizmie

W 5. tygodniu zazwyczaj już wiesz że jesteś w ciąży. Test pokazał 2 kreski lub wynik badania krwi potwierdził Twoje przypuszczenia. Pamiętaj, że w ciąży nie występują krwawienia miesiączkowe i każde plamienie z dróg rodnych jest objawem niepokojącym, wymagającym wyjaśnienia.

Powoli możesz zacząć odczuwać dolegliwości ciążowe. Najczęściej kobiety podają uczucie zmęczenia, osłabienia lub brak energii. Kształt brzucha jeszcze się nie zmienia, ale piersi stają się pełniejsze, jędrniejsze i często bardziej wrażliwe na dotyk. Mogą pojawić się nudności i wymioty, które nie należą do najprzyjemniejszych. Zwróć uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu i odpowiedni odpoczynek.

5. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Jeśli dotąd nie wykonałaś testu ciążowego a spóźnia Ci się okres, to najwyższy czas go zrobić. Możesz skorzystać z łatwo dostępnych testów z moczu, które są do kupienia w aptekach i drogeriach, albo wykonać badanie krwi w celu oznaczenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej.

Samo jednorazowe oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej oczywiście potwierdza ciążę, ale to tempo narastania jej poziomu pozwala nam odpowiedzieć na pytanie czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Warto wykonać dwa pomiary w odstępie 48 godzin. Jeśli poziom HCG się podwoił to mamy pewność, że ciąża na tym etapie rozwija się prawidłowo.

O czym należy pamiętać?

W 5. tygodniu ciąży rozpoczyna się kształtowanie wszystkich narządów i układów niezbędnych na dalszym etapie życia, dlatego tak istotne jest odstawienie wszystkich toksycznych substancji. Alkohol i inne używki oraz leki teratogenne są w tym okresie zdecydowanie zabronione!