7. tydzień ciąży

W tym okresie przede wszystkim ważna jest wizyta u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży wewnątrzmacicznej – udaj się na nią miedzy 6-10 tygodniem ciąży.

7. tydzień ciąży

Zarodek na etapie 7. tygodnia powiększa się prawie dwukrotnie, może osiągnąć nawet 12 mm, co możemy porównać z wielkością borówki amerykańskiej. Wymiar CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa zwiększa się ok 1 mm dziennie.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto pamiętać?

7. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Zarodek nadal rośnie, rozwijają się jego narządy wewnętrzne. W tym tygodniu kształtują się jego kończyny, szybciej rozwijają się kończyny górne niż dolne. Powiększa się główka, tworzą się wargi i zawiązek języka, małżowiny uszne przybierają kształt odziedziczony po rodzicach. Czaszka, żebra i kręgi kostnieją, natomiast wątroba wytwarza komórkowe składki krwi. Równolegle tworzy się łożysko, jednak na tym etapie ciąży, to jeszcze ciałko żółte odpowiada głównie za utrzymanie ciąży.

7. tydzień ciąży – samopoczucie mamy i zmiany w organizmie

Brzuch nadal nie jest jeszcze widoczny, ponieważ macica nie powiększyła się znacznie. Nadal możesz odczuwać powiększenie i tkliwość piersi, nudności i wymioty oraz częstsze oddawanie moczu, a także zwiększone wydzielanie śliny. Zwiększa się ilość krwi krążącej w organizmie, przez co nerki także szybciej pracują, zwiększa się ilość oddawanego moczu.

7. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Przede wszystkim ważna jest wizyta u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży wewnątrzmacicznej miedzy 6-10 tygodniem ciąży, określenie BMI, zmierzenie ciśnienia tętniczego, badanie piersi. Badania z krwi do 10. tygodnia: grupa krwi i Rh, przeciwciała odpornościowe, morfologia, badanie ogólne moczu, cytologia szyjki macicy jeśli nie było w ciągu ostatnich 6 miesięcy, VDRL, glukoza na czczo ewentualnie OGTT u kobiet z czynnikami ryzyka cukrzycy ciążowej, HIV, HCV, toksoplazmoza przeciwciała IgG IgM, różyczka przeciwciała IgG IgM, jeśli nie chorowałaś lub nie byłaś szczepiona, TSH, kontrola stomatologiczna.

7. tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

Jak w poprzednich tygodniach pamiętaj o suplementacji przede wszystkim kwasu foliowego, witaminy D3 oraz jodu. Możesz skorzystać z dostępnych na rynku preparatów zawierających suplementy dla ciężarnych. Stosuj zdrową zbilansowaną dietę, utrzymuj aktywność fizyczną na podobnym poziomie, jak przed ciążą oraz odstaw używki, jeśli dotychczas tego nie zrobiłaś. Zadbaj o wypoczynek i unikaj w miarę możliwości stresu.