8. tydzień ciąży

W 8. tygodniu zaczynają się różnicować narządy płciowe, jednak płeć swojego dziecka będziesz mogła poznać dopiero za parę tygodni.

8. tydzień ciąży

Zarodek jest wielkości 16 mm i waży ok. 1 gram. Wielkością przypomina jeżynę.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Jak o siebie zadbać?
  3. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  4. O czym warto pamiętać?

8. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 8. tygodniu ciąży następuje dalsze kształtowanie kończyn górnych i dolnych. Zaczyna kształtować się twarz dziecka. Oczy są nadal szeroko rozstawione, ale w gałkach tworzą się źrenice i pigment tęczówki. Powstaje zarys żuchwy, szczęki, nozdrzy i powiek.

Powstaje przewód słuchowy i błędnik. Dochodzi do unerwienia ucha wewnętrznego, dzięki czemu płód zaczyna poznawać aktywność mamy i może odpowiednio reagować, np. uspokajać się podczas marszu i słuchania muzyki. Kształtują się dalej jelita, które stają się coraz dłuższe i pofałdowane, wstępują także one coraz bardziej do jamy brzusznej, dzięki czemu niedługo zniknie fizjologiczna przepuklina. Rozpoczyna się też bardzo ważny proces kształtowania narządów zmysłu, który będzie trwał do końca ciąży i nadal w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Powstają także płuca, ale ich pełny rozwój będzie trwał jeszcze do końca ciąży. W 8. tygodniu zaczynają się też różnicować narządy płciowe, jednak płeć dziecka będzie można poznać dopiero za parę tygodni.

8. tydzień ciąży – dbaj o siebie

Cały czas prowadź zdrowy tryb życia, dbaj o odpoczynek. Wizytę u ginekologa możesz odbyć w tym tygodniu, aby wykonać USG i badania zalecane na wczesnym etapie ciąży takie jak grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, glukoza na czczo, badania w kierunku chorób zakaźnych oraz TSH. Przyjmuj kwas foliowy, witaminę D3 oraz jod. Nie spożywaj alkoholu i unikaj narażenia na dym tytoniowy.

8. tydzień ciąży – samopoczucie mamy i zmiany w organizmie

Rosnąca macica powoduje rozciąganie się więzadeł, co może spowodować charakterystyczne pobolewania i ciągnięcie w okolicy pachwin. Mogą także dokuczać Ci bóle okolicy lędźwiowej i krzyżowej, a także podbrzusza. Dodatkowo mogą pojawić się zaparcia.

W dalszym ciągu mogą męczyć Cię takie dolegliwości jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • utrata apetytu,
  • częste oddawanie moczu,
  • zmęczenie,
  • tkliwość piersi.

Możesz tez odczuwać zmniejszone libido, co częściowo tłumaczą wyżej wymienione dolegliwości oraz działanie hormonów w Twoim organizmie. Mimo tych wszystkich intensywnych zmian brzuch nadal nie jest jeszcze zaokrąglony.

8. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?

Rozpoczyna się bardzo ważny proces kształtowania i doskonalenia narządów zmysłu, który będzie trwał praktycznie do końca ciąży i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jego ewentualne zakłócenia mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji tych narządów, jak ślepota czy głuchota, dlatego bardzo ważne jest unikanie wszelkich substancji toksycznych na tym etapie ciąży.