6. tydzień ciąży

Pamiętaj, jak ważna jest wizyta u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży wewnątrzmacicznej miedzy 6-10. tygodniem ciąży. Lekarz wykona też inne badania, określi BMI, zmierzy ciśnienie tętnicze i wiele innych.

6. tydzień ciąży

Zarodek ma wielkość ok. 5 mm, podobnie jak ziarenko soczewicy.

Możemy już w nim uwidocznić niewielkich rozmiarów serce. A także uwidocznić jego prace w badaniu USG transwaginalnym.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. Ciąża pozamaciczna

6. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Zaczynają powstawać wszystkie ważne narządy, takie jak ośrodkowy układ nerwowy, serce, układ pokarmowy i wydalniczy. Z cewy nerwowej stopniowo wykształci się mózg i rdzeń kręgowy płodu. Zaczyna rozwijać się układ pokarmowy z gardłem i jelitem oraz powstaje zaczątek układu wydalniczego i krążenia.

Zaczyna pracować serce, jego częstość uderzeń jest 100-140/min. Na tym etapie ciąży największą częścią płodu jest głowa, zaznaczone są już rączki i nóżki, jednak są one jeszcze zrośnięte z tułowiem. Zarodek kształtem przypomina kijankę.

6. tydzień ciąży – o czym warto byś pamiętała?

Mimo że macica nie powiększyła się jeszcze zbytnio i nadal znajduje się w miednicy mniejszej, możesz zauważyć powiększenie talii o kilka centymetrów lub ucisk w dopasowanych ubraniach. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi odbywającymi się w Twoim ciele.

Część kobiet może uskarżać się na typowe dolegliwości ciążowe typu tkliwość piersi, pobolewania w podbrzuszu, częste oddawanie moczu, czy też delikatne plamienie z dróg rodnych. Mogą pojawić się nudności i wymioty oraz zmęczenie i zmienność nastrojów.

6. tydzień ciąży – jakie badania?

Przede wszystkim ważna jest wizyta u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży wewnątrzmacicznej miedzy 6-10. tygodniem ciąży, określenie BMI, zmierzenie ciśnienia tętniczego, badanie piersi.

Inne badania to: badania z krwi do 10. tygodnia: grupa krwi i Rh, przeciwciała odpornościowe, morfologia, badanie ogólne moczu, cytologia szyjki macicy jeśli nie było w ciągu ostatnich 6 miesięcy, VDRL, glukoza na czczo ewentualnie OGTT u kobiet z czynnikami ryzyka cukrzycy ciążowej, HIV, HCV, toksoplazmoza przeciwciała IgG IgM, różyczka przeciwciała IgG IgM, jeśli nie chorowałaś lub nie byłaś szczepiona, TSH, kontrola stomatologiczna.

6. tydzień ciąży – ciąża pozamaciczna

Niestety 2% ciąż dochodzi do zagnieżdżenia zarodka poza jamą macicy. Rozpoznajemy wtedy ciążę pozamaciczną, najczęściej umiejscowiona jest ona w jajowodzie, jednak może być też w jajniku, jamie brzusznej, szyjce macicy lub bliźnie po cięciu cesarskim.

Ciąża pozamaciczna stwarza duże zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety i wymaga interwencji lekarskiej. Objawy ciąży ektopowej to nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, ból w podbrzuszu, niski przyrost hormonu beta-HCG, ale na wczesnym etapie może nie wystąpić żaden z tych objawów. Częściej do rozwoju ciąży pozamacicznej dochodzi po rozrodzie wspomaganym, przebytej już wcześniej ciąży ektopowej, stanach zapalnych miednicy mniejszej lub operacjach na jajnikach i jajowodach. Dlatego istotne jest potwierdzenie prawidłowej lokalizacji jaja płodowego w badaniu USG.