W 9. tygodniu ciąży płód ma już wielkość 23 mm i wagę ok. 2 gramów, możemy go porównać do oliwki. Powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka.
Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu
Spis treści:
- Rozwój dziecka i co widać w USG?
- Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
- Jakie badania wykonać?
- O czym warto pamiętać?
9. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Nadal wielkością dominuje główka płodu, ponieważ intensywnie rozwija się mózg. Kształtuje się twarz, a w kończynach powoli można rozróżnić palce u dłoni.
Serce przybrało już czterokomorową budowę i pompuje krew, która krąży w organizmie płodu. Pojawiają się pierwsze mimowolne ruchy płodu, widoczne w USG, ale nieodczuwalne jeszcze przez kobietę.
9. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie
Brzuch w 9. tygodniu ciąży może się minimalnie uwypuklić, ale też może po Tobie nie być widać żadnej zmiany. Waga także może się jeszcze nie zmienić. Nadal występują typowe dolegliwości związane z wysokimi wartościami beta-hCG takie jak nudności, wymioty, brak apetytu.
Z powodu powiększającej się macicy możesz odczuwać ciągnięcie i pobolewanie w okolicy pachwin, podbrzusza i pleców. Piersi stają się pełniejsze, a brodawki sutkowe mogą pociemnieć. Może także pojawić się ciemna linia od pępka do spojenia łonowego tzw. linea negra. Część kobiet zaczyna także odczuwać tzw. zachcianki ciążowe.
9. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
To już ostatni moment na wykonanie niezbędnych badań na początku ciąży, jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologa to koniecznie zapisz się na wizytę. Dobrze byłoby już zapisać się na USG referencyjne odbywające się między 11. a 13. tygodniem ciąży.
- Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu
- Przeczytaj więcej o badaniach prenatalnych I trymestru.
O czym warto pamiętać?
Pamiętaj, że w miarę zmieniania się poziomów hormonów w Twoim organizmie dochodzi też do zmian emocjonalnych. Wiele kobiet doświadcza zmian w odczuwaniu i przeżywaniu emocji w trakcie ciąży, mogą pojawić się żywe sny (zapamiętujesz je długo po obudzeniu), a także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.
Istnieje cały szereg zmian emocjonalnych doświadczanych powszechnie przez ciężarne kobiety. Jedne z nich są całkowicie niegroźne, podczas gdy inne leżą w obszarze zmian patologicznych i mogą wymagać konsultacji psychologicznej bądź psychiatrycznej.