9. tydzień ciąży

W miarę zmieniania się poziomów hormonów w Twoim organizmie dochodzi też do zmian emocjonalnych. Wiele kobiet doświadcza zmian w odczuwaniu i przeżywaniu emocji w trakcie ciąży, masz prawo wówczas zwrócić się o pomoc do najbliższych i specjalisty.

9. kalendarz ciąży

W 9. tygodniu ciąży płód ma już wielkość 23 mm i wagę ok. 2 gramów, możemy go porównać do oliwki. Powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka.

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka i co widać w USG?
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto pamiętać?

9. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Nadal wielkością dominuje główka płodu, ponieważ intensywnie rozwija się mózg. Kształtuje się twarz, a w kończynach powoli można rozróżnić palce u dłoni.

Serce przybrało już czterokomorową budowę i pompuje krew, która krąży w organizmie płodu. Pojawiają się pierwsze mimowolne ruchy płodu, widoczne w USG, ale nieodczuwalne jeszcze przez kobietę.

9. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Brzuch w 9. tygodniu ciąży może się minimalnie uwypuklić, ale też może po Tobie nie być widać żadnej zmiany. Waga także może się jeszcze nie zmienić. Nadal występują typowe dolegliwości związane z wysokimi wartościami beta-hCG takie jak nudności, wymioty, brak apetytu.

Z powodu powiększającej się macicy możesz odczuwać ciągnięcie i pobolewanie w okolicy pachwin, podbrzusza i pleców. Piersi stają się pełniejsze, a brodawki sutkowe mogą pociemnieć. Może także pojawić się ciemna linia od pępka do spojenia łonowego tzw. linea negra. Część kobiet zaczyna także odczuwać tzw. zachcianki ciążowe.

9. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

To już ostatni moment na wykonanie niezbędnych badań na początku ciąży, jeśli jeszcze nie byłaś u ginekologa to koniecznie zapisz się na wizytę. Dobrze byłoby już zapisać się na USG referencyjne odbywające się między 11. a 13. tygodniem ciąży.

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że w miarę zmieniania się poziomów hormonów w Twoim organizmie dochodzi też do zmian emocjonalnych. Wiele kobiet doświadcza zmian w odczuwaniu i przeżywaniu emocji w trakcie ciąży, mogą pojawić się żywe sny (zapamiętujesz je długo po obudzeniu), a także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.

Istnieje cały szereg zmian emocjonalnych doświadczanych powszechnie przez ciężarne kobiety. Jedne z nich są całkowicie niegroźne, podczas gdy inne leżą w obszarze zmian patologicznych i mogą wymagać konsultacji psychologicznej bądź psychiatrycznej.