Droga Czytelniczko,
Pacjenci, którzy otrzymują chemioterapię nie stanowią zagrożenia dla dzieci, kobiet w ciąży i innych członków rodziny. Leki przeciwnowotworowe w ciągu 48-72 godzin od podania wydalane są w moczu, stolcu i wymiotach.
Dlatego by zupełnie uniknąć narażenia na chemoterapię w okresie jej wydalania, należy unikać kontaktu z płynami ustrojowymi chorego. Żeby zachować szczególną ostrożność osoba chora może w te dni korzystać z innej łazienki.
Jeśli jest jedna łazienka należy dwukrotnie spłukiwać toaletę po każdym użyciu. Sytuacją, w której po terapii należy unikać kontaktu z innymi ludźmi są terapie z zastosowaniem pierwiastków promieniotwórczych np. w leczeniu niektórych nowotworów tarczycy.
Po podaniu radioizotopu osoba napromieniowana przez okres 2 tygodni nie może utrzymywać bliskich (przytulanie, całowanie, spanie) kontaktów z innymi osobami a szczególnie z kobietami w ciąży i z małymi dziećmi.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.