Droga Czytelniczko,
Zawał to obumarcie tkanki mięśniowej, z której zbudowane jest serce. Spowodowane jest ono najczęściej pęknięciem blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli w naczyniu, które doprowadza krew do serca.
Pęknięta blaszka zatyka naczynie, zatrzymuje przepływ krwi, wskutek czego jakaś część serca jest niedokrwiona i niedotleniona. Jak naczynie nie zostanie szybko udrożnione tkanka „umiera”.
Powrót do pracy to sprawa bardzo indywidualna. Najprościej odpowiedzieć, że można do niej wrócić po rehabilitacji kardiologicznej i po okresie rekonwalescencji. Jednak jak długo to będzie trwało, zależy od ogólnego stanu pacjenta, od tego czy duży obszar tkanki obumarł, wskutek czego serce stało się niewydolne, a także czy są inne powikłania choroby.
Powrót do pracy po zawale zależy też od jej rodzaju np. osoba wykonująca ciężką pracę fizyczną po zawale, który uszkodził serce może już nigdy nie wrócić na stanowisko pracy przed zawałem. Z kolei osoba, która wykonuje pracę umysłową wraca do pracy po kilku tygodniach. Zdolność do powrotu do pracy zawsze ocenia prowadzący kardiolog i lekarz medycyny pracy.
Przeczytaj więcej o zawale serca.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.