14. tydzień ciąży

Twój brzuch może być już wyraźnie zaokrąglony, ale pamiętaj, że jest to zależne od sylwetki kobiety. U części będzie on już widoczny, natomiast u innych nadal będzie się domyśleć, że kobieta jest w ciąży.

14. tydzień ciąży

Twoje dziecko otwiera i zamyka swoje dłonie, może zbliżać je nawet do ust. Mierzy już 14 cm i około 90 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do jabłka.

Zaczynacie II trymestr, często nazywany najlepszym okresem w całej ciąży. Być może odpoczniesz od niektórych nieprzyjemnych objawów.

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Profilaktyka
  4. O czym warto byś wiedziała?

14. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Coraz lepiej rozwijają się mięśnie dziecka, dzięki czemu jego ruchy są bardziej skoordynowane. Twarz staje się coraz bardziej podobna do twarzy dziecka. Na całym ciele pojawia się meszek płodowy, to takie krótkie delikatne włoski, które w późniejszym etapie ciąży ulegną zanikowi.

Rozwijają się narządy płciowe, często można już określić płeć dziecka w trakcie badania USG. Łożysko już jest wykształcone i odpowiada za takie funkcje jak odżywianie płodu, dostarczanie mu tlenu i odprowadzanie zbędnych metabolitów.

14. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Brzuch może być już wyraźnie zaokrąglony, ale pamiętaj, że jest to zależne od sylwetki kobiety. U części będzie on już widoczny, natomiast u innych nadal będzie się domyśleć, że kobieta jest w ciąży. Mogą pojawiać się bóle pleców, parcie na mocz oraz ciągnięcie w pachwinach, spowodowane jest to wzrostem mięśnia macicy.

U części kobiet pojawiają się obrzęki kończyn lub żylaki, a są one efektem ucisku macicy na naczynia żylne w obrębie miednicy.

14. tydzień ciąży – profilaktyka

Gdy występują u Ciebie żylaki kończyn dolnych lub po prostu chcesz się ich ustrzec, warto zainwestować w pończochy przeciwżylakowe. Jest to podstawowa profilaktyka w ciąży. Pończochy powinny być indywidualnie dobrane i mieć odpowiedni stopień ucisku. Będziesz je zakładać przed wstaniem z łóżka i nosić przez cały dzień. Nawet w trakcie porodu możesz być w takich pończochach.

14. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

14. tydzień to początek II trymestru ciąży, oznacza to też, że skończył się etap gwałtownych przemian. Płód ma już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne jednak są one bardzo małe i niedojrzałe. Łożysko zaczyna produkować hormony, dlatego też ryzyko poronienia znacząco maleje.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu