15. tydzień ciąży

Czy wiesz, że 15. tydzień ciąży to czas, kiedy Twoje dziecko ćwiczy ssanie i połykanie, ale i intensywnie się porusza? Sprawdź, jak jeszcze się rozwija i jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele.

Twoje dziecko mierzy już 16 cm i około 115 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do awokado.

Twoje dziecko porusza się coraz bardziej aktywnie, zgniata piąstki i ćwiczy różne wyrazy twarzy. Może już napinać mięśnie twarzy; marszczyć czoło, mrużyć oczy, a nawet się krzywić się.

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. Co powinnaś wiedzieć?

15. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko intensywnie się porusza, ćwiczy ssanie i połykanie. Proporcje jego ciała zmieniają się, główka nie sprawia już wrażenia tak dużej, nogi są dłuższe niż ręce. Szkielet ulega skostnieniu, gdyby zrobić dziecku zdjęcie RTG to byłoby na nim widać już cały szkielet.

15. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Przez bardzo dużą liczbę kobiet – II trymestr ciąży określany jest jako ten najprzyjemniejszy. Typowe dolegliwości I trymestru ustępują, a brzuch jest jeszcze zbyt mały, aby wpływać na codzienne funkcjonowanie. Cera i włosy ulegają poprawie, libido wzrasta.

To oczywiście nie oznacza, że nie będziesz odczuwać innych objawów ciąży. Może towarzyszyć Ci np. ból pleców.

Twój brzuch rośnie, więc już niedługo mogą sprawdzić się luźniejsze spodnie, sukienki lub spódnice, ubrania nieuciskające zaokrąglającego się brzuszka, w których będziesz się wygodnie czuć.

15. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Ważna jest kontrolna wizyta u ginekologa z badaniem, zmierzeniem wagi, ciśnienia tętniczego oraz wykonanie morfologii i badania ogólnego moczu.

15. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

W trakcie badania USG łatwiej jest rozpoznać płeć męską, z powodu wyraźnego obrazowania prącia i moszny płodu, więc jeśli usłyszysz, że spodziewasz się chłopca jest to już raczej pewna informacja. Natomiast dziewczynki czasem płatają ultrasonografistom figle i trochę trudniej jest przekazać rodzicom pewną informację na temat płci dziecka.