Twoje dziecko mierzy już 27 cm i około 370 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do marchwi.
Jeśli już zaczęłaś odczuwać ruchy swojego dziecka, to teraz przygotuj się na to, że w nadchodzących tygodniach będą coraz intensywniejsze. Skóra Twojego dziecka nadal jest przezroczysta, przez którą prześwitują naczynia krwionośne, ale stopniowo staje się coraz grubsza.
Spis treści:
21. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Rozwój dziecka w 21. tygodniu jest nadal intensywny. Mózg płodu nie jest jeszcze pofałdowany, ale cały czas rozwijają się komórki nerwowe i połączenia między nimi. Zmysły czucia i smaku doskonalą się. Cały czas dziecko połyka płyn owodniowy, który układ pokarmowy przetwarza, a następnie wydala przez nerki. Dzięki temu następuje także prawidłowy rozwój płuc dziecka.
W tym czasie szpik kostny przejmuje funkcję wytwarzania krwinek białych, co jest bardzo istotne dla prawidłowego kształtowania późniejszej odporności dziecka.
21. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie
Brzuch kobiety ciężarnej w 21. tygodniu ciąży jest już wyraźnie zaokrąglony. W kolejnych miesiącach będzie on coraz bardziej się powiększał. Waga także wzrosła średnio 5-6 kg od początku ciąży. Powiększających się brzuch i wzrost masy ciała są przyczyną dolegliwości ciężarnej. Zmienia się ustawienie środka ciężkości, przez co mogą pojawić się bóle pleców.
Ucisk macicy na pęcherz moczowy powoduje częstsze wizyty w toalecie, a także pobudki w nocy w celu oddania moczu. Progesteron i relaksyna powodują rozluźnienie się mięśni, co może sprzyjać zaparciom i uczuciu zgagi.
Oczywiście każda kobieta jest inna, ale Twoje samopoczucie raczej może być dobre, jednak może pojawić się bezsenność.
Pamiętaj jak ważna jest aktywność fizyczna, każda powinna być dopasowana do możliwości ciężarnej. Jest ona tak kluczowym czynnikiem, gdyż pomaga ograniczyć ryzyko nadmiernego przyrostu masy ciała, cukrzycy ciążowej, zakrzepicy żył głębokich, nadciśnienia tętniczego.
- Przeczytaj więcej o „Co można a czego nie można w ciąży?”
Do nielicznych przeciwskazań zaliczamy:
- zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego,
- łożysko przodujące.
Przeczytaj również: Leżenie w ciąży czy odpoczywanie, oto jest pytanie!
21. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
21-26. tygodnie ciąży to dobry okres na rozpoczęcie edukacji przedporodowej – czyli tzw. szkoła rodzenia. W 21. tygodniu ciąży powinnaś zostać objęta opieką położnej. Dzięki wizytom położnej otrzymasz wykwalifikowaną opiekę medyczną oraz możliwość zadawania pytań i rozwiania wątpliwości dotyczących ciąży, porodu i połogu.
Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.