20. tydzień ciąży

20. tydzień to już połowa ciąży. W tym okresie bardzo dużo kobiet zaczyna odczuwać ruchy dziecka. U kobiet będących w pierwszej ciąży może to być chwile później, natomiast wieloródki mogą czuć ruchy dziecka np. już tydzień wcześniej.

Twoje dziecko mierzy już 25 cm i około 330 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do banana.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?

20. tydzień ciąży – rozwój dziecka

To już połowa ciąży!

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Dalszy rozwój dziecka polega przede wszystkim na rośnięciu. Płód będzie przybierał na masie oraz wydłużał się. Większość narządów wewnętrznych będzie udoskonalać swoje funkcje. Skóra dziecka pokryta jest mazią płodową, która pełni funkcje ochronne. Jest to mieszanina wydzielin gruczołów łojowych dziecka i złuszczonego naskórka. W tym czasie zaczynają też rosnąć brwi, rzęsy i włosy, a także dochodzi do rozwoju zawiązków zębów.

Twoje dziecko jest coraz bardziej wrażliwe na dźwięki.

20. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Na półmetku ciąży bardzo dużo kobiet zaczyna odczuwać ruchy dziecka. U kobiet będących w pierwszej ciąży może to być chwile później, natomiast wieloródki mogą czuć ruchy dziecka np. już tydzień wcześniej. Ruchy płodu są istotnym markerem świadczącym o dobrostanie ciąży, dlatego ich obserwacja na późniejszych etapach ciąży będzie istotna.

Nowością mogą być pojawiające się skurcze „przepowiadające” macicy, czasem odczuwane dość intensywnie przez kobiety. Macica jest mięśniem i podobnie jak inne mięśnie odpowiada na bodźce, tzn. potrafi się kurczyć w odpowiedzi na dotyk, kopnięcia dziecka lub inną stymulację.

Może pojawić się także wydzielina z piersi, nie jest to nic niepokojącego. Macica sięga już do pępka, skóra rozciąga się coraz bardziej, przez co może towarzyszyć Ci świąd. Pojawiają się także przebarwienia na skórze, dlatego istotne jest stosowanie filtrów UV podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

20. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Najważniejszym badaniem do wykonania na półmetku ciąży jest USG płodu oceniające jego prawidłowy rozwój. Często nazywane USG „połówkowym” trwa dłużej niż zwykłe „podejrzenie dziecka”, ma na celu dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych i sprawdzenie czy nie ma jakiś nieprawidłowości.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

Dodatkowo powinna być zmierzona długość szyjki macicy i ocenienie ryzyka porodu przedwczesnego. Na wizycie u lekarza konieczny jest pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego. Z innych badań dodatkowych powinno się wykonać kontrolną morfologię i badanie ogólne moczu.

W ciąży należy pamiętać też o szczepieniach, rekomendowane jest szczepienie ciężarnych przeciw grypie, krztuścowi oraz koronawirusowi. Szczepionki są przebadane i całkowicie bezpieczne dla ciężarnej i jej dziecka.