22. tydzień ciąży

Twoje dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz, dźwięki i temperaturę. Serce jest już wykształcone, natomiast do całkowitego rozwoju płuc jeszcze daleka droga.

Twoje dziecko mierzy już 29 cm i waży 470 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do cukinii.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto byś pamiętała?

22. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko osiąga już taki wiek ciążowy, od którego mówimy już o porodzie (a nie poronieniu). W przypadku porodu przedwczesnego istnieją szanse na przeżycie dziecka, jednak są one obarczone dużym ryzykiem powikłań.

Skóra płodu zmienia swój wygląd, staje się mniej przezroczysta, zaczyna odkładać się pod nią tłuszcz. Dziecko reaguje na bodźce z zewnątrz, dźwięki i temperaturę. Serce jest już wykształcone, natomiast do całkowitego rozwoju płuc jeszcze daleka droga.

22. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Z powodu powiększającego się brzucha, mogą pojawić się na skórze rozstępy. Dlatego tak ważne jest dbanie o kondycję skóry na każdym etapie ciąży.

Problemem mogą się też okazać żylaki kończyn dolnych, zwłaszcza gdy pracujesz w pozycji stojącej. Pomocny może być odpoczynek z uniesionymi nogami, a także profilaktyczne stosowanie pończoch przeciwżylakowych.

Jeśli zastanawiasz się nad wypoczynkiem, przeczytaj czy możesz korzystać: Kobieta w ciąży i karmiąca w SPA – z czego może korzystać a z czego nie powinna?

22. tydzień ciąży – badania

21-26. t.c. to czas na pomiar masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę czynności serca płodu, badanie ogólne moczu, morfologię, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (-) minus, a u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

22. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?

Pamiętaj o przyjmowaniu prawidłowej ilości płynów i stosowaniu diety bogatej w błonnik. Z powodu zwolnienia perystaltyki i zaparć oraz ucisku wzrastającej macicy na naczynia żylne, mogą powstawać żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Jest to częsta przypadłość w ciąży.

Postępowanie profilaktyczne polega na zbilansowanej diecie, bogatej w błonnik, piciu odpowiedniej ilości wody i unikaniu zaparć. W przypadku pojawienia się hemoroidów skonsultuj się z lekarzem w celu dobrania skutecznego leczenia.