30. tydzień ciąży

W 30. tygodniu ciąży piersi stają się coraz pełniejsze i może okresowo pojawiać się już z nich wydzielina tzw. siara, czyli kremowa gęsta wydzielina będąca pierwszym pokarmem noworodka.

30. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 40 cm i waży 1550 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do kokosa.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto pamiętać?

30. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko w 30. tygodniu ciąży wygląda jak maleńki noworodek, jednak jeszcze niedojrzały. Mimo że ma wykształcone wszystkie narządy, jego płuca i mózg nadal się rozwijają.

Udoskonala się też układ szkieletowy dziecka, wytwarzana jest tkanka podskórna. Jego organizm rozwija układ odpornościowy, dzięki wpływowi przeciwciał przekazywanych przez matkę.

30. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Dolegliwości bólowe odczuwane przez Ciebie, a związane z kopnięciami dziecka mogą być czasem bardzo intensywne. Zwłaszcza, gdy dziecko kopie w kierunku narządów wewnętrznych.

Do tego ciężarna macica uciska pęcherz moczowy, co powoduje częste oddawanie moczu. Ucisk na naczynia żylne może powodować powstawanie żylaków oraz obrzęków kończyn dolnych.

Zgaga i zaparcia często nadal dokuczają ciężarnym. Może pojawiać się uczucie zmęczenia związane z dość już dużym ciężarem dźwiganym na co dzień.

30. tydzień ciąży – badania

To ostatni moment dla kobiet Rh (-) ujemnych na podanie profilaktycznej immunoglobuliny w trakcie ciąży. Kobiety ciężarne powinny także w tym okresie wykonać kontrolne USG z oceną anatomii dziecka oraz prawidłowością jego wzrastania.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

30. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

To dobry czas na ustalenie z partnerem, czy chce być obecny przy porodzie. Ważny jest również wybór, w którym szpitalu chciałabyś rodzić, zorientowanie się co musisz skompletować do szpitala. Możesz zbierać rzeczy dla dziecka, wymieniać doświadczenia z koleżankami, które mają już dzieci i potrafią powiedzieć, co się przydaje a co nie w funkcjonowaniu z noworodkiem w domu.

Piersi stają się coraz pełniejsze i może okresowo pojawiać się już z nich wydzielina tzw. siara, czyli kremowa gęsta wydzielina będąca pierwszym pokarmem noworodka. Jest ona bogata w witaminy i przeciwciała.