29. tydzień ciąży

Mimo że Twoje dziecko szybko rośnie, to nadal jeszcz ma dość miejsca w macicy, aby przybierać różne pozycje ciała.

29. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 39 cm i waży 1390 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do brokułu.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto pamiętać?

29. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Płód zaczyna przypominać pulchnego noworodka, tkanka podskórna jest już dość dobrze rozwinięta. Pracę podejmuje jego ośrodek termoregulacji, u części dzieci zanika meszek płodowy, ale też niektóre mają go aż do terminu porodu. Nadal jeszcze Twoje dziecko ma dość miejsca w macicy, aby przybierać różne pozycje ciała.

29. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Brzuch cały czas rośnie, dolegliwości ciążowe są coraz bardziej intensywne. Wynikają one przede wszystkim z ucisku macicy na narządy sąsiadujące oraz działania hormonów ciążowych. Częste oddawanie moczu, momentami jego nietrzymanie, zgaga i zaparcia, duszność, napinania mięśnia macicy, skurcze łydek i zmęczenie – mogą Cię dotyczyć, ale może być też tak, że czujesz się bardzo dobrze i nie masz żadnych dolegliwości.

29. tydzień ciąży – badania

Na kontrolnej wizycie u ginekologa powinnaś być zważona, mieć zmierzone ciśnienie tętnicze. Jeśli ostatnio nie robiłaś badań to warto wykonać kontrolną morfologię i badanie ogólne moczu. Kobiety Rh (-) ujemne powinny wykonać badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych i mieć podaną immunoglobulinę, jako profilaktykę konfliktu serologicznego.

Między 28-32. tygodniem ciąży powinno się odbyć badanie USG III trymestru.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

29. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

Pamiętaj o zdrowej diecie, aktywności fizycznej i prawidłowej ilości snu. Możesz już kompletować wyprawkę dla malucha i organizować mu miejsce w domu. To też dobry czas na rozeznanie się, w którym szpitalu chciałabyś rodzić. Zorientuj się jakie rzeczy powinnaś mieć do szpitala, a jakie są dostępne na miejscu.