37. tydzień ciąży

Twoje dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat. Jego ruchy są bardzo ograniczone przez coraz mniejszą ilość miejsca w jamie macicy.

37. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 48 cm i waży 3000 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do rabarbaru.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. Przygotuj się do porodu

37. tydzień ciąży – rozwój dziecka

To czas, gdy mówimy już o ciąży donoszonej, dziecko urodzone w tym okresie nie będzie już wcześniakiem, jest ono już w pełni przygotowane do wyjścia na świat. Pozycja dziecka to już najczęściej ułożenie główką do dołu.

Jego ruchy są już ograniczone przez coraz mniejszą ilość miejsca w jamie macicy. Twoje dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat.

37. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Twój organizm intensywnie przygotowuje się do porodu. Mogą pojawić się upławy, odejść tzw. czop śluzowy, czyli wydzielina śluzowo-krwista w większej ilości.

Zdarzają się coraz intensywniejsze skurcze. Główka obniża się w kanale rodnym – przez co zwiększa się jej ucisk na pęcherz moczowy – co powoduje częstsze wizyty w toalecie. Zmniejsza się też ucisk macicy na przeponę co powoduje mniejsze uczucie duszności.

37. tydzień ciąży – badania

Skończony 37. tydzień ciąży oznacza, że ciąża jest już ciążą donoszoną. Dziecko jest już dojrzałe i może się rodzić w każdej chwili.

Oczywiście spokojnie, możesz urodzić dopiero po 40. tygodniu ciąży, jednak duża liczba dzieci przyjdzie na świat przed terminem porodu i gdy wydarzy się to po 37. tygodniu ciąży nie będą one traktowane jak wcześniaki.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

37. tydzień ciąży – czas przygotowań

37. tydzień ciąży to już ostatni moment na przygotowanie torby z rzeczami do porodu. Powinnaś zorientować się, jakie rzeczy są dostępne w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, a co musisz mieć zabrane z domu. Dostępne są gotowe listy z tzw. wyprawką dla mamy i dziecka. Pamiętaj, że ilość miejsca w szpitalu jest ograniczona i łatwiej funkcjonować z mniejszą, konkretnie przygotowaną ilością rzeczy.

Tutaj znajdziesz wskazówki: Torba do porodu – co spakować do szpitala?