Znacznie częściej spotkamy ze skrótem TIA od angielskiej nazwy Transient Ischemic Attack). Ta przypadłość medyczna to nic innego jak krótkotrwałe zakłócenie przepływu krwi do mózgu, prowadzące do tymczasowych objawów neurologicznych. Choć objawy TIA mogą sugerować udar mózgu istnieje jedna podstawowa różnica – objawy te ustępują. Zazwyczaj dzieje się to dość szybko, jednak mogą granica ich ustąpienia to 24 godziny i nie pozostawiają żadnych trwałych uszkodzeń.
TIA stanowi też poważne ostrzeżenie – wskazuje on na zwiększone ryzyko wystąpienia pełnoobjawowego udaru w przyszłości – dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich niepokojących objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się po moc
Przemijający atak niedokrwienny powstaje w wyniku czasowego zablokowania naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do mózgu. Przyczyną takiej sytuacji najczęściej jest skrzep, który przemieszcza się przez układ krwionośny, zatykając naczynie. Blokda jest tylko przejściową sytuacją – przepływ krwi zostaje stosunkowo szybko przywrócony i objawy ustępują. TIA samo w sobie nie powoduje trwałych uszkodzeń mózgu, to jednak wskazuje na istotne problemy ze stanem zdrowia, które mogą prowadzić do udaru.
Czynniki ryzyka są niemal bliźniacze do tych, które wymieniamy w związku z udarem.
- Nadciśnienie tętnicze: wysokie ciśnienie krwi uszkadza naczynia krwionośne, co może prowadzić do ich zatkania.
- Choroby serca: takie jak niewydolność serca, arytmie (np. migotanie przedsionków), przetrwały otwór owalny czy choroba wieńcowa zwiększają ryzyko tworzenia się skrzepów.
- Cukrzyca: wysokie poziomy cukru we krwi uszkadzają naczynia krwionośne, to sprzyja powstawaniu miażdżycy.
- Palenie tytoniu: dym tytoniowy uszkadza naczynia krwionośne, co prowadzi do ich zwężenia i zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów.
- Wysoki poziom cholesterolu: zwiększa to ryzyko powstawania blaszki miażdżycowej, która może prowadzić do zwężenia naczyń krwionośnych.
Po wystąpieniu tego przypadku medycznego niezwykle istotna jest szybka reakcja oraz jest dokładna diagnostyka. W ramach leczenia farmakologicznego pacjenci otrzymują leczenie przeciwpłytkowe (zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów) lub przeciwzakrzepowe.
Wspominana już Hailey Bieber niedługo przed wystąpieniem TIA rozpoczęła przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, których nie powinna była otrzymywać ze względu na nawracające migreny, przeszła COVID-19 oraz przebyła dwa loty samolotem na odcinku Stany zjednoczone – Francja, podczas których się nie ruszała, ani nie korzystała np. z skarpetek uciskowych. W wyniku dalszych badań okazało się, że posiadała również posiadała przetrwały otwór owalny w sercu, co składało się na pełną kaskadę czynników sprzyjających TIA.
Przykład żony Justina Biebera może nauczyć nas, że należy słuchać swojego organizmu oraz nie ignorować tak istotnych sygnałów przez niego wysyłanych. TIA może przytrafić się osobom młodym, których najprawdopodobniej nie podejrzewamy o możliwość wystąpienia objawów podobnych do udaru. Dlatego warto brać przykład z omawianej sytuacji – liczy się reakcja na niepokojące symptomy ze strony organizmy oraz szybka i trafna diagnostyka. Hailey też, pomimo nie najlepszych wspomnień związanych z sytuacją, nie zatrzymała tego dla siebie i przedstawiła problem szerszej grupie swoich odbiorców, która będzie świadoma zagadnienia TIA.