Droga Czytelniczko,
Ból głowy jest tylko objawem. Dlatego, by skutecznie leczyć ból głowy trzeba ustalić jego przyczynę.
- Bóle głowy mogą być pierwotne (inaczej samoistne) i do takich bólów należy migrena, napięciowe bóle głowy, klasterowe bóle głowy.
- Bóle głowy mogą być wtórne, czyli wynikać z innych chorób niekoniecznie związanych z głową. Wtórne bóle głowy obserwujemy po przebytych urazach głowy lub szyi, chorób naczyń szyjnych, chorób oczu, uszu, zatok przynosowych, zębów, jamy ustnej. Ból głowy może być związanych z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym.
Myślę, że konieczna będzie konsultacja neurologiczna, ale warto skonsultować się też z laryngologiem i okulistą. Nie warto wykonywać badań na własną rękę. Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zbada Cię i zaproponuje dalszą diagnostykę.
Przy bólach głowy warto też zwrócić uwagę na bóle wynikające z przyjmowania leków. Choć może to wydać się dziwne, czasem nasilone bóle głowy występują u osób, które z powodu samoistnych bólów nadużywają leków przeciwbólowych. Mówimy wówczas o bólu głowy z obicia lub bólu głowy indukowanym lekami.
Powstaje mechanizm błędnego koła – lek przyjęty z powodu bólu głowy na chwile przynosi poprawę, jednak potem nasila się na tyle, że trzeba przyjąć kolejny. Polekowe bóle głowy opisywane są jako obejmujące całą głowę, uciskowe, najczęściej występująca rano po obudzeniu.
Metodą leczenia jest odstawienie wszystkich leków przeciwbólowych. Leczenie powinno być prowadzone pod okiem specjalisty, czasem może być konieczna hospitalizacja.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.