Droga Czytelniczko,
Czy cierpiąc na zespół jelita drażliwego można pić kawę? Kofeina stymuluje jelita do szybszego działania, a to powoduje, że nawet osoby bez choroby przewodu pokarmowego mogą mieć po kawie biegunki lub szybszą potrzebę wypróżnienia. Dlatego kawa może być problematyczna dla osób z biegunkową postacią IBS, ale jak pokazała niedawna metaanaliza (link niżej) też dla osób z postacią zaparciową.
W postaci biegunkowej z uwagi na zwiększanie przez kofeinę pobudliwości jelita, a w postaci zaparciowej wskazano na potencjał odwadniający i zmniejszający absorpcje magnezu. Oczywiście nie u każdej osoby kawa będzie zaostrzała dolegliwości, dlatego by potwierdzić bądź wykluczyć ten napój jako potencjalnego sprawcę należy zastosować dietę eliminację przez około 6 tygodni.
Jeśli odstawienie kawy przyniesie poprawę to mamy sygnał, że należy ją wyeliminować, jeśli natomiast ponowne włączenie kawy po eliminacji nie spowoduje zaostrzenia objawów to wiemy, że nie musimy z niej rezygnować.
Można też spróbować kaw lżejszych o niższej zawartości kofeiny albo bezkofeinowych, które nie powinny wpływać na nasilenie dolegliwości.
Przeczytaj więcej o zespole jelita drażliwego.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.
Źródło:
Koochakpoor, Glareh et al. “Association of Coffee and Caffeine Intake With Irritable Bowel Syndrome in Adults.” Frontiers in nutrition vol. 8 632469. 15 Jun. 2021, doi:10.3389/fnut.2021.632469