Sen to niezwykle istotny element doby dla każdego z nas, jednak u dzieci jest on szczególnie ważny. Odpowiednia ilość snu sprzyja rozwojowi mózgu najmłodszych, rośnięciu, regeneracji, przetwarzaniu oraz zapamiętywaniu rzeczy, które wydarzyły się i nauczyły się w ciągu dnia… A nawet może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadwagi oraz otyłości w przyszłości.
Czy Twoje dziecko śpi odpowiednio długo?
Godziny, które dzieci powinny przeznaczyć na sen – różnią się. Jeżeli Twoje dziecko jest wieku:
- od urodzenia do roku – powinno spać od 15 do 18 godzin (najmłodsze aż do 20 godzin!)
- od roku do 3 lat, to powinno spać od 12 do 14 godzin
- od 3 do 6 lat, to powinno spać od 11 do 12 godzin
- od 6 do 12 lat, to powinno spać od 10 do 11 godzin
- od 12 lat wzwyż, to powinno spać pomiędzy 8 a 9 godzin, jednak niektóre z pewnością potrzebują dużo więcej snu podczas dojrzewania.
Opublikowane na łamach The Lancet Child & Adolescent Health w ubiegłych latach badania wykazały, że dzieci w wieku pomiędzy 9 a 10 lat, u których nie zadbano o odpowiednio długi sen (tj. spały mniej niż 9 godzin w ciągu nocy), przystępując do badania miały mniej istoty szarej w niektórych obszarach mózgu. Partie te powiązane były z pamięcią, koncentracją oraz kontrolą zachowania. Porównano je do rówieśników, którzy spali odpowiednio długo. Niestety przez kolejne dwa lata obserwacji te różnice utrzymywały się. Według autorów badania wyniki te mogą wskazywać na negatywne i długofalowe skutki braku odpowiedniej długości snu.
Wiele rad jest uniwersalnych dla dzieci oraz dorosłych. Łóżko powinno jednocześnie kojarzyć się ze snem – nie oglądamy w nich filmów, nie gramy w gry, nie uczymy się. Należy zadbać o odpowiednie zacienienie sypialni – nie pozostawiamy zapalonych lampek na wypadek obudzenia się. Światło powinno kojarzyć się z dniem – zapalmy je podczas wstawania – rano.
Zadbanie o rutynę oraz rozważne rozplanowanie zajęć dziecka jest niezwykle ważne. Warto zwrócić uwagę na dbanie o aktywność fizyczną, którą lubi dziecko oraz chętniej do niej przystępuje. Korzystanie z telefonów lub innych urządzeń emitujących światło niebieskie przed snem nie jest najlepszym pomysłem – zdecydowanie rezygnujemy z nich na godzinę przed snem, a czas ograniczamy do minimum. Napoje gazowane, kawa i herbata zawierające kofeinę należy wyeliminować z diety.
Jeżeli dziecko ma szczególne problemy z zasypianiem wieczorem, warto przemyśleć rezygnację z drzemek w tracie dnia – skupić się wyłącznie na śnie podczas godzin nocnych. Spisywanie swoich myśli w łóżku, ćwiczenia relaksacyjne oraz spokojna muzyka mogą pomóc w usypaniu.
Należy pamiętać, aby planując dobę swojego dziecka, zadbać o przeznaczenie odpowiedniej ilości godzin na niezbędny wypoczynek, jakim jest sen. Jego niedobory mogą mieć negatywny wpływ na uwagę oraz koncentrację oraz długotrwale – na dobrostan psychiczny oraz rozwój dzieci.