Jeśli poszukujesz informacji na temat dostępnego w Polsce leczenia otyłości (stan na czerwiec 2022 r.), to właśnie w tym materiale znajdziesz zebrane przez z nas najważniejsze wiadomości o działaniu trzech leków zarejestrowanych do wspomagania leczenia otyłości.
Orlistat
Działanie:
- Hamuje w układzie pokarmowym wchłanianie ok. 1/3 przyjętych z jedzeniem tłuszczów, dlatego może być skuteczny u osób preferujących tłuste potrawy.
- Nie działa ośrodkowo i nie wpływa na odczuwanie głodu, sytości i apetytu.
Działania niepożądane:
- układ pokarmowy – (bardzo często) plamienie tłuszczowe z odbytu, wzdęcia, gazy z wydzieliną, bóle brzucha, parcie na stolec, tłuszczowe stolce, płynne stolce,
- ból głowy,
- hipoglikemia u chorych na cukrzycę typu 2.
Lek złożony z chlorowodorku naltreksonu i chlorowodorku bupropionu
Działanie:
- Stymuluje układ nagrody, zmniejsza apetyt, zmniejsza odczuwanie głodu, a wzmacnia odczuwanie sytości.
- Ze względu na właściwości leku, warto rozważyć jego stosowanie u osób chorujących na otyłość, której towarzyszy również depresja, a także u osób, które podjęły decyzję o zaprzestaniu palenia tytoniu.
- Może być skuteczny u osób, które jedzą pod wpływem emocji.
- Jest przeciwwskazany u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym.
Działania niepożądane:
- ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha, wzrost ciśnienia tętniczego, pobudzenie, lęk w pierwszych tygodniach stosowania, wzrost potliwości.
Liraglutyd
Działanie:
- Zwiększa uczucie sytości i pełności, zmniejsza uczucie głodu, opóźnia opróżnianie żołądka.
- Jest szczególnie polecany osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Badania wykazały, że 3-letnie stosowanie leku zmniejszyło ryzyko rozwoju cukrzycy u 80% pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.
- Stosowanie liraglutydu zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału czy udaru.
- Przyczynia się do spadku ciśnienia tętniczego, dlatego warto go rozważyć u osób chorujących na otyłość i jednocześnie nadciśnienie tętnicze.
- Pozytywnie wpływa na poprawę parametrów zdrowia pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby.
- Pozytywnie wpływa na zespół bezdechu w czasie snu zmniejszając ilość bezdechów i spłyconych oddechów.
Działania niepożądane:
- zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – (bardzo często) nudności, wymioty, biegunka, zaparcia; (często) suchość w jamie ustnej, dyspepsja, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie żołądka, ból w nadbrzuszu, nadmierna produkcja gazów jelitowych, wzdęcie brzucha, odbijanie się,
- zaburzenia psychiczne – (często) bezsenność,
- zaburzenia układu nerwowego – (często) zaburzenia smaku, zawroty głowy.
Kto przepisuje leki w terapii otyłości?
Pamiętaj, że leki na otyłość wydawane są na receptę, a zatem wyłącznie lekarz może je Ci przepisać. Dla dobra pacjenta, to lekarz, po dokładnym wywiadzie i badaniu, decyduje o konieczności i następnie doborze odpowiedniego preparatu dla konkretnego pacjenta.
Podczas farmakoterapii pacjent powinien być pod stałą opieką lekarza, dlatego „załatwianie” recepty na lek na własną rękę jest niebezpieczne.
Jakie są główne cele farmakoterapii?
- ułatwienie pacjentowi wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania,
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się powikłań otyłości lub poprawa w ich zakresie.
Autorką tekstu jest lekarka w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, dietetyczka, psychodietetyczka Dorota Święch (@lekarka.psychodietetyczka).
Źródło:
Otyłość przewodnik interdyscyplinarny pod redakcją prof. dr hab. n. med. Pawła Bogdańskiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2020.