Cesarskie cięcie bez tajemnic

Cesarskie cięcie bez tajemnic

Cesarskie cięcie bez tajemnic

W poprzednim tygodniu, opisałam wam w tekście oraz w filmiku jak wygląda poród fizjologiczny drogami natury.

Dziś wpadłam na pomysł, żeby opisać wam jak wygląda cesarskie cięcie. Mało jest o tym ogólnodostępnych informacji w internecie, a bardzo wiele pacjentek mnie pyta o szczegóły tej operacji.

Nie będzie to tekst dla każdego, co poniektórzy mogą poczuć, że jest zbyt obrazowy lub moje poglądy są zbyt „surowe”. Jeżeli jesteście wrażliwi na takie szczegóły medyczne to radzę po prostu dalej nie czytać.

Cięcie cesarskie to prawdopodobnie najczęściej wykonywana operacja na Świecie i na pewno najważniejsza procedura ratująca życie zarówno matki jak i noworodków w współczesnym położnictwie.

Zacznę jednak od drugiej strony – zarówno dla matki jak i dziecka udany poród siłami natury jest lepszy niż nawet najbardziej prawidłowo przebiegające cesarskie cięcie.

Czasami pacjentki myślą, że doktor nie zrobił „cesarki” bo mu się nie chciało. Nic bardziej mylnego. Szersze mówiąc dla lekarzy i położnych dużo szybszy i wymagający mniej nakładu czasowego jest właśnie poród przed cesarskie cięcie. Natomiast wszystkie wytyczne i opracowania naukowe jednoznacznie mówią – że lepszy jest poród siłami natury.

Muszę jednym zdaniem napisać dlaczego- mogłabym pisać wiele powodów ale napiszę jeden najważniejszy argument: przy PSN jest trzykrotnie mniejsze ryzyko ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub nawet zgonu matki.

Czy jestem przeciwna cesarskim cięciom ? Oczywiście, że NIE. Ale uważam, że jest to bardzo poważna operacja i powinna być wykonywana tylko w ściśle określonych wskazaniach.

I tu się narażę pewnej grupie kobiet – nie jestem za cesarskim cięciem na życzenie. Co więcej uważam, że takie podejście wynika z braku edukacji na ten temat. Ten brak lub mylna wiedza – powoduje lęk u kobiet. To dla mnie zupełnie zrozumiałe. A lęk ze strony pacjentki powoduje lęk ze strony lekarza. I tym sposobem częstość cięć cesarskich na całym świecie rośnie.

Kobiety boją się, że po porodzie siłami natury ich narządy rodne „się popsują” – tak NIE jest.
Kobiety boją się, że poród bardzo boli – to często prawda, ale cięcie cesarskie też bardzo boli.
Kobiety uważają, że cesarskie ciecie jest bezpieczniejsza dla dziecka – to zdecydowanie nie jest prawda. Wieloletnie badania wykazują, że dzieci urodzone silami natury rozwijają się nieco zdrowiej niż dzieci po CC.

To tylko kilka mitów, które warto obalić. Na pewno jest ich więcej.

To się rozpisałam w rolach wstępu. Teraz przejdę już do meritum i opowiem wam jak cesarskie cięcie wygląda.

Po pierwsze kobieta musi być znieczulona. Zazwyczaj jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, czyli anestezjolog wkuwa się igłą w plecy mamy, podaje lek i sprawia, że kobiet czuje dotyk ale nie czuje bólu. Przy takim znieczuleniu, kobieta jest w zupełni świadoma operacji –„czuje” to co lekarze robią, ale nie doznaje tego jako bólu. Takie znieczulenie jest znieczuleniem z wyboru do CC.

W niektórych przypadkach jednak może być takie znieczulenie niemożliwe. Może to być z przyczyn medycznych np. choroby kręgosłupa mamy lub zaburzenia krzepnięcia, również jeżeli CC musi być wykonane bardzo szybko ze wskazań życiowych dla dziecka . Wtedy kobieta musi być znieczulona „ogólnie” czyli jest pod narkozą – śpi, jest nieświadoma operacji.

Po znieczuleniu następuje bardzo ważna dla cesarskiego cięcia procedura – cewnikowania pęcherza moczowego matki. Ponieważ pęcherz moczowy leży pomiędzy skórą a macicą to musi on do cesarskiego cięcia być pusty i w trakcie całej operacji na bieżąco opróżniany.
Pusty pęcherz zazwyczaj chowa się poniżej spojenia łonowego kobiety i nie stanowi przeszkody do dostępu do macicy i wydobycia dziecka.

Technik cesarskiego cięcia jest wiele. Nie dajcie sobie wmówić, że jedna metoda jest lepsza od drugiej. Najważniejsze jest, aby lekarz wykonał cesarskie ciecie według metody, którą najlepiej zna.
Jakby nie było – procedura jest bardzo podobna w każdej modyfikacji.

Po dokładnym odkażeniu pola operacyjnego – w tym wypadku dolnej połowy brzucha oraz spojenia łonowego, lekarz wykonuje poprzeczne nacięcie długości około 15cm, na wysokości około dwóch palców nad górnym brzegiem spojenia łonowego.

Pod skórą znajduje się miękka tkanka podskórna, którą się tylko lekko na środku nacina a następnie rozchyla się brzegi na „tępo” czyli pociągając tkanki a nie przecinając je.
Dochodzimy do powięzi – jest to bardzo twarda i elastyczna tkanka, którą również nacinamy tylko w części pośrodkowej a następnie na tępo (bez użycia noża) rozrywany.

W tym momencie widoczne są mięśnie brzucha – te które możecie znać jako „sześciopak”.
Mięśni się nie nacina tylko ponownie rozchyla na boki.
Pod mięśniami mamy bardzo delikatną błonkę – jest to otrzewna. Otrzewną rozrywany palcami.
Uwidacznia nam się ciężarna macica, zajmuje ona całą jamę brzuszną. Jelita i inne narządy są schowane za nią.

Procedura do tego momentu trwa 1-2 minut.

Kolejna minuta jest najbardziej stresującym momentem operacji.
Koniuszkiem skalpela robimy małe nacięcie w dolnym odcinku macicy. Następnie dwoma palcami wskazującymi „wpychamy się” do jamy macicy i z całej siły ale z wyczuciem macicą rozrywamy – tak aby dostać się do dziecka a otwór był ponownie około 15 centymetrowy.

Wkładamy jedną dłoń do macicy, pod część przodzującą dziecka – czyli tą która jest najbliżej kanału rodnego, najczęściej będzie to główka.

I pewnie wydawało by się wam teraz, że co w tym trudnego główkę przeciągnąc na wierzch – tak mi się na studiach wydawało. Nic bardziej mylnego. Czasami jest to rzeczywiści banalnie proste, a czasami wymaga to takiej siły i to nie jednej a kilku osób, że poziom adrenaliny u całego personelu sali operacyjnej sięga zenitu.

Podobnie jak przy porodzie naturalnym, po wydobyciu główki, wydobycie reszty ciała jest już bardzo proste i zazwyczaj zajmuje dosłownie kilka sekund.

Noworodki bardzo różnie reagują na ten moment, niektóre od razu płaczą inne potrzebują nawet do kilku minut na pierwszy krzyk.

Gdy pępowina przestanie tętnić, odcinamy ją i oddajemy dziecko neonatologom.
Nas ginekologów, czeka teraz bardzo trudny etap operacji.
Zatamowanie krwawienia – które zawsze jest. W końcu macica jest w ciąży najlepiej ukrwionym narządem w ciele matki.

Zaciskamy naczynia krwawiące w ścianie macicy metalowymi narzędziami. W międzyczasie rodzi się łożysko.
Po porodzie łożyska „czyścimy” środek macicy z pozostałości po łożysku i błonach.

Często musimy też od góry otworzyć palcami kanał szyjki macicy aby macica po operacji mogła się naturalnie opróżniać tak jak po porodzie siłami natury.

Zaszywamy macicę. I daj Bóg macica jest mądra i wie, że już musi się obkurczyć, wtedy sama przestaje krwawić i cięcie cesarskie przebiega dalej bez problemu.
Niestety dość często macica się rozkurcza – a jak się rozkurcza to krwawi. Podajemy leki naskurczowe, masujemy mięsień macicy, uciskamy. Na szczęście to zazwyczaj działa. Niestety czasami, wszelkie metody nie są skuteczne, to są dramatyczne sytuacje w położnictwie i w ostateczności może dojść nawet do konieczności usunięcia macicy w celu ratowania życia matki.

Gdy macica jest już zaszyta i nie krwawi, sprawdzamy resztę narządów jamy brzusznej. Zamykamy jamę brzuszną warstwowo – jednak w odróżnieniu od „wejścia” do jamy brzusznej to przy „wyjściu” nie wszystkie warstwy musimy szyć.

Obowiązkowo musimy szyć powięź (to jest ta silna elastyczna błona nad mięśniami). Możemy szyć mięśnie, ale czasami one same się schodzą bez konieczności ich przybliżania.

Zakładamy kilka pojedyńczych szwów na tkankę podskórną i na koniec zakładamy piękny estetyczny szew na skórę. Może to być kilka szwów pojedyńczych lub ciągły szew śródskórny.

Ten szew to jedyna nasza zewnętrzna pamiątka po CC- a tak naprawdę wewnątrz mamy tych pamiątek wiele – ale mało kto o nich wie.

Przy każdym kolejnym cesarskim cięciu, mamy tych pamiątek coraz więcej.

I teraz pytanie, czy te pamiątki są na naprawdę potrzebne?

 

U wielu kobiet tak – o wskazaniach do cesarskiego ciecia napiszę innym razem.

379 komentarzy

 1. Mialam dwa cc. W jednym szpitalu cewnik przed, w drugim po znieczuleniu. A i po drugim cieciu, ktore bylo robione po rozpoczeciu akcji porodowej, bolalo mnie o wiele mniej, nie bylo problemu zeby sie wyprostowac itp. Bylam zaskoczona swoja forma (po dwoch morfinach bezposrednio po operacji, bralam juz tylko paracetamol w tabletkach). Cesarka cesarce nierowna, tak jak porody sn. Dla mnie kazda kobieta powinna miec prawo wyboru, tak jak mamy prawo do operacji plastycznych, ktore tez ni sa dyktowane wzgledami zdrowotnymi, a przeciez sie je wykonuje. Pozdrawiam!

  • Katarzyna

   Każda operacja to ryzyko. Nie porównywałabym operacji CC do operacji plastycznej bo ani jedno ani drugie nie powinno być wynikiem widzi mi się. Operacja plastyczna też powinna być przeprowadzana tylko w wyjątkowych sytuacjach (deformacji poparzeń, wypadków) Bo jeżeli ktoś idzie sobie zmienić tylko nosek, to wysłałabym go najpierw do psychologa, bo bo najwyraźniej mam problemy z sobą i poczuciem wlanej wartości), tu trzeba przebudować mylenie o sobie a nie nosek). A ceratka jak napisała autorka nie powinna być wykonywana o tak. “Wybór” jest w ostatnim czasie nad używany. Wybrać można sobie kolor i fason sukienki.
   Ale jeśli chodzi o zdrowie i życie własne lub czyjeś to słowo to jest tu nie na miejscu. Operacja powinna być ostateczną koniecznością ,gdy inne metody nie dają nam oczekiwanych skutków leczenia.

 2. Paulina Pawłowska Gardas

  Super artykuł. Marzyłam o naturalnym porodzie, podczas porodu, po 8 godz pełnego rozwarcia odbyła się cesarka, wówczas wymarzona hehe, bo doktor stwierdziła, że syn jest faktycznie zbyt duży. Okazało się ze zrobił sobie szelki na nożce i wokół ramienia i nie mógł zejść do kanału. Byłam bardzo zawiedziona ze musiałam mieć cc, ale położona pocieszyla mnie, że w czasie parcia 8 godzinnego wiele dobrego takze przekazałam dziecku. Czekam na kolejną ciążę i mam nadzieje ze uda się urodzić naturalnie !

 3. Ja rodzilam naturalnie 2h i dziękuję Bogu że skończyło się na cc. Dochodzenie po cc zdecydowanie mniej bolesne niż poród. Oczywiście 3 pierwsze dni największy ból jednak mniejszy niż poród a później już tylko lepiej. Ja cc wspominam lepiej niż 2h meczarni na porodowce. Wiadomo że każdy organizm inaczej może reagować ale nie ma też co straszyć cc.

 4. Czy to prawda, że im niżej cięcie (z reguły w sytuacjach nagłych) tym większe ryzyko naruszenia szyjki macicy? I że blizna blisko szyjki może być przyczyną przedwczesnego porodu w ewentualnej kolejnej ciąży (bo szyjka miałaby być osłabiona i może się pojawić rozwarcie)?

 5. Agnieszka

  Bardzo dobry artykuł zastanawiałam się jak wygląda cesarka . Sama jeszcze nie mam dzieci ale planuję . Niestety w moim przypadku wchodzi w grę tylko cc trochę martwią mnie powikłania jakie może za sobą nieść. Szczerze mając wybór wybrała bym poród siłami natury a tak jestem skazana tylko na cc. Pozdrawiam.:)

 6. Rodziłam córkę 37 godzin. I dziękuje mądremu lekarzowi, który poprowadził ten poród do końca. Ja zwątpiłam i prosiłam o cesarkę, on we mnie chyba wierzył, bo się nie zgodził. Reasumując tydzień po porodzie wyglądałam jak przed ciąża, a kilka godzin po porodzie byłam wykąpana, ogranięta i mogłam naprawde normalnie funkcjonować. Na sali leżały kobiety po cc, one nie wyglądały tak żeśko. Mimo ogromnego bólu i wyczerpania w trakcie porodu kolejne dziecko chce urodzić SN.

 7. Miałam 2 CC, i dzięki doskonalej opiece medycznie nie mam ŻADNYCH negatywnych wspomnień związanych z przyjściem na świat moich dzieci. Swoja drogą analizując stosunek wielkości płodu do matki, i inne uwarunkowania anatomiczne u ssaków , to niestety własnie człowiek jest w najmniej korzystnej sytuacji i poród jest zdecydowanie najbardziej trudny właśnie u gatunku ludzkiego. U żadnego innego gatunku pękniecie krocza nie jest tak częste … do rozważenia …

  • Gdyby natura uważała tak jak i Pani to by dzieci się nie rodziły drogami rodnymi:) kobiety dawniej dawały radę rodzic i bardzo duże dzieci bez znajomosci i wiedzy jaka dysponuje ówczesna medycyna…

   A jeśli tylko nie ma przeciwskazania do SN to same korzyści dla dzieci. Proszę poczytać;)

 8. Rodziłam dwa razy naturalnie, trzeci raz przez cesarskie cięcie ze względu na powiklania. I mimo duzego bólu przy porodzie SN gdybym tylko mogła to i ten trzeci bym na taki zamienila. Połóg po porodzie SN to bajka w porównaniy fo CC

 9. Przeczytalam artykul o wskazaniach do CC, a potem szybko przyszlam tutaj. Lzy stanely mi w oczach, kiedy to wszystko czytalam, bo moj syn urodzil sie wlasnie poprzez cesarsakie ciecie. Nie byla to moja decyzja – bylo to ’emergency c-section’ po 2 dniach wywolywania porodu ‘naturalnego’ (czy porod indukowany ma cos wspolnego z naturalnym? w sumie nie wiem, bo nie mialam ani jednego skurczu naturalnego…). Tak naprawde nigdy nie czytalam, na czym to polega, nie mialam pojecia. Az mnie blizny bola 😉 Troche mi nawet siebie samej zal, bo po tylu h bolu przy skurczach na oksytocynie, 24h pessaru itd i tak skonczylam z pieknymi bliznami.
  Bardzo chcialam i chcialabym jeszcze kiedys doswiadczyc porodu silami natury. Obawiam sie jednak opieki medycznej, tu gdzie mieszkam, czyli w UK. Chyba musze zglebic temat VBAC tutaj.

 10. Rozczarowana

  Jest mi bardzo przykro, że wszędzie pisze się, jaki zabieg przez “cesarskie cięcie” jest zły dla dziecka i dla matki. A co mają powiedzieć kobiety, które przez całą ciążę przygotowywały się do porodu naturalnego i marzyły o porodzie naturalnym, a przy końcu okazuje się, że muszą mieć cesarkę ze względów medycznych? Czy ktoś kiedykolwiek pisze o takich kobietach? Kto rozumie ich ból i cierpienie? Kto rozumie ich lęk przed operacją? Nigdzie nie ma pomocy w tej kwestii i na tej stronie również.

  • Zupełnie nie zrozumiałaś intencji tego wpisu. Cięcie cesarskie to wspaniała i jedyną alternatywa w chwili, gdy poród sn nie może dojść do skutku, ale warto wiedzieć jak to wygląda. Kobiety nie zdają sobie sprawy z powagi takiej operacji, boją się bolu przy porodzie sn albo pęknięcia czy nacięcia krocza, a nie mają pojęcia co się robi Z ich ciałem podczas CC. Ten wpis miał na celu pokazanie jak wygląda taka operacja, a nie mówienie, że CC jest złe. Jeśli planujesz kolejną ciążę i marzysz o porodzie sn to polecam grupę naturalnie po cesarce. Znajdziesz tam mnóstwo wsparcia, wspaniałe historie udanych vbac-ow ale też mądre opisy porodów które mimo próby zakończyły się CC. Ja też jestem po CC, nagle z braku postępu porodu. W październiku podejmuje próbę porodu sn 🙂 pozdrawiam!

 11. Czyli podczas cięcia żadne mięśnie nie są rozcinane?Wszystkie się rozsuwa w kresie białej? Kurczę, miałam cesarkę, myślałam, że mięśnie są rozcinanie- to super, że jednak nie 🙂

 12. Po jakim czasie od cesarskiego cięcia można planować drugie dziecko?

 13. Mam pytanie. jestem dwa miesiace po cesarskim cieciu. Codziennie musze wnosic gondole z malym na drugie pietro,a stezal wozka zostawiam na dole. Czy to bezpieczny czas na takie dzwiganie? Czy to mozliwe, ze przez to moze rozejsc mi sie blizna i moge ‘ w środku’ popekac ? Prosze o odpowiedz.

  po wozycie kontrolnej lekarz powiedzial,ze jest wszystko w jak najlepszym porzadku, a o to sie zapomnialam zapytac

 14. W jakim czasie pępowina jest przecinana ? Jak ustanie tetnienie czyli ile to jest 2-3 minuty ?
  Mozna poprosic lekarza aby poczekal przynajmniej te 3 min i dopiero odcial ?

 15. Witam. Napisałaś, że przy porodzie sn kobiety boja się ze ich narzady “się zepsują się “. Czy aby napewno sie nie psują? Dlaczego nie mówi się nigdzie o prawdziwych konsekwencjach typu przetokach, popekanych szyjkach, obniżonych ścianach i skutkach z tym związanym, słabych doznaniach seksualnych, a temat nietrzymania moczu jest czymś w zasadzie normalnym. Faktycznie cc jest poważną operacją, ale kobiety powinny być edukowane w zakresie przebiegu porodu sn i cc oraz być poinformowane o wszystkich możliwych konsekwencjach i na tej podstwie móc dokonać wyboru ze swoim lekarzem co będzie dla nich najlepsze. Każdy pród niesie za soba ryzykow poważnych zdrowotych powikłań.

 16. Przykre jest jak 9 miesięcy nastawialam sie na porod sn a skonczylo sie cc. Niestety nie bylo rozwarcia a wody odeszly , co prawda skurcze zostały wywolane ale rozwarcia nie bylo, więc nie bylo innego wyjscia i do dzis dziękuję Panu Bogu ze mam zdrowego synka.jak sobie pomyślę co by moglo sie stac to aż ciarki mnie przechodzą. Fajt faktem wiem co to są skurcze i jak bolą ale to co bylo po cc przez pierwsze dni masakra…. ktos wyzej napisal ze powinien powstac artykul o takich kobietach jak ja co maja cc i nie mialy wplywu na to i wyszlo to tak w ostatniej chwili. Ale najważniejsze ze dzieki cc rodza sie dzieci cale i zdrowe. Czekam na taki artykuł z zaciekawieniem czy ktos tez czul sie tak jak ja.

 17. Aleksandra

  Nie wyobrażam sobie porodu SN. Wolę żeby mnie pokroili niż żebym musiała czuć ten cały ból przez x godzin. Cc zostawia pamiątki w ciele, ale porod SN również. Z ryzykiem wypadającej macicy czy wysilkowym nietrzymaniem moczu włącznie. Każda kobieta powinna miec wybór w jaki sposób chce rodzic po uprzedniej rozmowie z ginekologiem odnośnie wad i zalet każdej formy. A rodzenie bez znieczulenia? Równie dobrze można przeprowadzać wycinanie wyrostka bez tego…
  Niestety, kilka moich znajomych żałuję, że lekarze nie podjęli decyzji o cc, gdyż poród okazał się być o wiele trudniejszy niż zakładano.
  Jak ktoś nie chce cc czy operacji plastycznej to niech tego nie robi. Ale dlaczego ma zabraniac tego innym?

 18. Miałam cesarkę 9,5 miesiąa temu w 31 tygodniu ciąży. Było to dla mnie traumatyczne przeżycie. Leżąc w szpitalu 10 dni przybralam na wadze 10 kg wody. Poziom sodu osiągnął krytyczny poziom , duża ilość białka w moczu, wysokie ciśnienie, anuria, ciężki oddech wszystko to doprowadziło do tego, że lekarz oznajmił że ciążę przerywamy bo zagraża życiu. Na sali operacyjnej lekarze powiedzieli że jestem tak opuchnięta że w 31 tygodniu wyglądam jak w donoszonej ciąży. Anastezjolog miał problem ze znieczuleniem z powodu opuchlizny. Udało się. Znieczulenie zadziałało. Rozcięli mnie. Dostałam drgawek. Ciężko było zmierzyć ciśnienie. Czułam szarpanie brzucha. Potem było nerwowo. Dwóch lekarzy próbowało wyciągnąć dziecko. Pani doktor nie mogła znalesc nogi dziecka. Było ułożone poprzecznie. Zaczęli odliczać. Coś było nie tak. Po kilku próbach udało się! Mikołaj urodził się w 31 tygodniu z wagą 1230 g!! Gdyby nie miła pani Anastezjolog to zabraliby dziecko na salę i nie pokazaliby mi go w ogóle. Widziałam je 5 sekund. Pozszywali mnie szybko. Anastezjolog w pewnym momencie powiedziała “W pewnym momencie zamarliśmy. Jak znajdę kiedyś w ciążę to tylko ty Kaska wyciągasz!”. Pani doktor od razu powiedziała że mam cięcie odwrócone T i kolejna ciąża to tylko cesarka. Drgawki miałam jeszcze ok godziny na sali poporodowej. Dostałam kilka kroplówek na raz. Zaczelam wymiotować po znieczuleniu. Wymioty pojawiały się zmianie pozycji na łóżku. Po 24 godzinach wymioty minęły i mniej więcej doszłam do siebie. Po cesarce leżałam w szpitalu 11 dni. Rana bolała mnie 7 miesięcy. Cesarka na życzenie?!!! Zdecydowanie odradzam!! To poważna operacja!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*