16. tydzień ciąży

Warto pamiętać, że każda ciąża jest inna. Dlatego jeśli w 16. tygodniu czujesz się źle i wpływa to na codzienny komfort funkcjonowania, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub położną.

Twoje dziecko mierzy już 18 cm i około 145 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do gruszki.

Mniej więcej od tego czasu może słyszeć różne dźwięki: zarówno te ze świata zewnętrznego, jak i odgłosy Twojego układu pokarmowego, a także dźwięk Twojego głosu i serca.

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. O czym warto wiedzieć?

16. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 16. tygodniu następuje dalszy rozwój dziecka, płód rośnie i doskonali wszystkie życiowe funkcje. Porusza się, regularnie oddaje mocz i połyka płyn owodniowy. Kształtuje się układ nerwowy i zmysły. Podczas gdy zmieniasz pozycję i się kołyszesz płód ćwiczy zmysł równowagi.

16. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Twoje samopoczucie może już znacznie się poprawić, okresowo mogą pojawiać się bóle pleców, niestrawność, zgaga lub zaparcia, piersi mogą być już mniej wrażliwe. Brzuch jest już często widocznie zaokrąglony. Możesz też zauważyć, że Twoje włosy i paznokcie rosną szybciej.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu

W organizmie kobiety w ciąży krąży prawie dwa razy więcej krwi niż standardowo u kobiet bez ciąży, dlatego też mogą pojawić się obrzęki, przekrwienie np. dziąseł i krwawienie z nich lub ze śluzówek nosa. Zapytaj swojego lekarza o wskazówki, jak radzić sobie z tymi problemami.

Pamiętaj przy tym o prawidłowej higienie jamy ustnej, ponieważ w ciąży zwiększa się ryzyko schorzeń zębów i dziąseł.

Dowiedz się też więcej: Ciąża a wizyta u stomatologa, czyli opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

16. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

Jeśli się nad tym zastanawiałaś, to dobry moment żeby poszukać szkoły rodzenia, na której dowiesz się więcej o przebiegu porodu i jak opiekować się noworodkiem. Szkoły rodzenia są prowadzone przez położne i lekarzy, można uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych lub online. Zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży wskazane jest uczestniczenie w takich zajęciach.