17. tydzień ciąży

Pamiętaj, że zmia­ny fi­zjo­lo­gicz­ne to ta­kie, któ­re nie mają wpły­wu na prze­bieg cią­ży i wy­stę­pu­ją pra­wie u każ­dej kobiety w tym okresie. Jeśli w tym kontekście zastanawiasz się, jak pielęgnować swoją skórę, to w naszych artykułach znajdziesz wskazówki, jak to robić.

Twoje dziecko mierzy już 20 cm i około 180 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do papryki.

Mniej więcej na tym etapie tułów, rączki, nóżki Twojego dziecka zaczynają dorównywać rozmiarom jego głowy. Z ciekawostek łożysko jest prawie zbliżone do rozmiarów dziecka. Z ciekawostek jest to organ, który powstaje z tkanek zarówno matki, jak i dziecka. Rozwój łożyska wspomaga profilaktyczna dawka kwasu acetylosalicylowego, ważne jednak by rozpoczęła się przed 16. tygodniem ciąży.

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto byś wiedziała?

17. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko doskonali ruchy dłoni, potrafi chwytać np. pępowinę lub ssać swoje kciuki. Powieki są nadal zamknięte, ale dziecko patrzy jakby już przed siebie, widzenie będzie się kształtowało już po samym urodzeniu.

Ucho jest dość dobrze rozwinięte, dzięki czemu Twoje dziecko potrafi rozróżniać dźwięki.

17. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Kobieta ciężarna w 17. tygodniu ciąży czuje się dobrze, dolegliwości I trymestru ustąpiły, co prawda pojawiają się bóle kręgosłupa czy też inne kwestie związane z powiększającą się macicą, ale nie jest ona jeszcze tak duża jak na końcówce ciąży. W 17. tygodniu ciąży macica sięga połowie odległości między spojeniem łonowym a pępkiem, przez co widać zaokrąglenie brzucha. Większość kobiet przybiera ok. 2-4 kilogramów.

17. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Jeśli jeszcze się nie byłaś na wizycie ginekologicznej rekomendowanej między 15-20. t.c., to warto się na nią udać. Na takiej wizycie odbędzie się badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała oraz zostanie określone ryzyko ciążowe.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

Powinna być zlecona kontrolna morfologia i badanie ogólne moczu. Jeśli wynik testu złożonego był nieprawidłowy, wykazywał pośrednie ryzyko wad, może być Ci zasugerowane wykonanie nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej pod postacią testu NIPT.

17. tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

Z powodu powiększającej się macicy, zaokrągla się także brzuch, a skóra nad nim ulega rozciągnięciu co może sprzyjać powstawaniu rozstępów. Uczucie swędzenia i ciągnięcia skóry możesz niwelować przy użyciu balsamów i olejków do ciała.

Więcej na temat skóry w ciąży dowiesz się z artykułów: