Twoje dziecko mierzy już 22 cm i około 220 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do mango.
Zastanawiasz się czy Twoje dziecko Cię słyszy? Tak, rozpoznaje już róże dźwięki, te niespodziewane, głośniejsze, ale i te dochodzące z Twojego układu trawiennego. Dlatego możesz puszczać mu swoją ulubioną muzykę, czytać, mówić do niego. Nawet jeśli teraz nie rozumie tych dźwięków, to po urodzeniu rozpozna Twój głos, zidentyfikuje go wśród innych.
Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu
Spis treści:
- Rozwój dziecka
- Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
- Jakie badania wykonać?
- O czym warto pamiętać?
18. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Rozpoczyna się mielinizacja zakończeń nerwowych, czyli powstawanie takich osłonek włókien nerwowych, które tworzą barierę mechaniczną i izolują przesyłanie impulsów nerwowych. Proces ten zakończy się dopiero po pierwszym roku życia dziecka.
Zmysły płodu cały czas się doskonalą, dziecko słyszy Twoje serce, ruchy robaczkowe jelit a nawet głośne dźwięki z otoczenia. Dziecko powoli zaczyna mieć już rytm dobowy, z okresami snu i aktywności.
18. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie
Zwykle w tym czasie większość kobiet zaczyna odczuwać ruchy dziecka, wcześniej następuje to u wieloródek. W pierwszej ciąży możesz jeszcze nie czuć ruchów dziecka lub też interpretować je jako ruchy jelit, uczucie przelewania się w brzuchu. Później nauczysz się je lepiej rozpoznawać.
18. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
W okresie 18-22./24. t.c. czas na USG „połówkowe” (badanie w środkowym trymestrze ciąży). Jest to ocena anatomii płodu – drugie najważniejsze badanie ultrasonograficzne w trakcie ciąży. Na tym etapie ocenia się bardzo dokładnie anatomię dziecka, należy także zmierzyć długość szyjki macicy i ocenić ryzyko porodu przedwczesnego. Można wykonać dodatkowe pomiary i oznaczenia badań z krwi, aby ocenić ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, hipotrofii i porodu przedwczesnego.
- Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, warto byś przeczytała: „USG połówkowe ciąży – odpowiadamy na najważniejsze pytania”.
Jeśli chodzi natomiast o echo serca płodu, to jego wykonanie zaleca się w uzasadnionych przypadkach.
Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.
18. tydzień ciąży – co warto wiedzieć?
Pamiętaj, że badania genetyczne i „połówkowe” świetnie się uzupełniają, a nie wykluczają.
Ciekawostką jest, że jest dość duża grupa kobiet, które o ciąży dowiadują się dopiero mniej więcej w jej połowie. Wpływa na to kilka czynników: nie miesiączkują regularnie, mają zespół policystycznych jajników i brak miesiączki zupełnie ich nie dziwi. Dopiero kiedy zaczynają czuć ruchy płodu udają się do lekarza. W tej grupie szczególnie ważne są właśnie badania „połówkowe”, które bywa wyzwaniem.