19. tydzień ciąży

Możliwe że dopiero podczas USG „połówkowego” dowiedziałaś się jaka jest płeć Twojego dziecka. 19. tydzień to czas, kiedy już odczuwasz ruchy dziecka.

Twoje dziecko mierzy już 24 cm i około 270 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do ogórka.

Serce Twojego dziecka bije coraz mocniej i czy wiesz, że jest około dwa razy szybsze od Twojego? Twoje dziecko do swoich osiągnięć takich jak ssanie kciuków, ruszanie się, właśnie nabyło umiejętność połykania.

Zobacz nasz kalkulator ciąży i termin porodu

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto wiedzieć?

19. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Układ nerwowy cały czas się rozwija, powstają miliony połączeń nerwowych. Twoje dziecko ma coraz wyraźniejsze pory snu i czuwania, możesz zauważyć np. w czasie chodzenia że ruchy dziecka są mniej odczuwalne – jest ukołysane Twoim poruszaniem się. Natomiast gdy położysz się i skupisz na ruchach dziecka, często można zaobserwować że zwiększa się ich ilość. Na pewno też płód słyszy Twój głos, możesz zauważyć że uspokoja się pod wpływem spokojnego tonu głosu.

19. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Macica zazwyczaj sięga już prawie pępka, przez co ciąża jest już widoczna dla otoczenia. Mogą pojawiać się mocne bóle w okolicy pachwin, spowodowane rozciąganiem więzadeł do których przyczepiona jest macica. części kobiet dokucza zgaga, zaparcia i obrzęki kończyn dolnych. ważny jest odpoczynek i prawidłowe nawodnienie.

19. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Wykonanie USG „połówkowego” oceniającego przede wszystkim anatomię płodu i prawidłowość funkcjonowania jego narządów wewnętrznych.

Warto byś przeczytała: „USG połówkowe ciąży – odpowiadamy na najważniejsze pytania”.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

19. tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

Możliwe że dopiero podczas USG „połówkowego” dowiedziałaś się jaka jest płeć Twojego dziecka. To dobry czas na stopniowe kompletowanie wyprawki, ponieważ brzuch nie jest jeszcze tak duży, aby utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jeśli planujesz przemeblowanie mieszkania/domu, przygotowanie pokoju dla dziecka, to może być dobry okres na takie działania, później często dolegliwości ciążowe są uciążliwe.