23. tydzień ciąży

Z powodu wzrostu rozmiaru brzucha i piersi kobieta w 23. tygodniu ciąży może mieć problemy z znalezieniem wygodnej pozycji, trudności z snem oraz bólami kręgosłupa.

Twoje dziecko mierzy już 30 cm i waży 550 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do bakłażana.

Wiele kobiet w II trymestrze odczuwa intensywniej ciepło. Jest to spowodowane nie tylko zmianami hormonalnymi i metabolicznymi, ale i tym, że dziecko rośnie i macica zaczyna uciskać na duże naczynia krwionośne.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto wiedzieć?

23. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w 23. tygodniu ciąży jest już zbliżone do bardzo małego noworodka. Na tym etapie ciąży sen dziecka zajmuje około 20 godzin. Jest to istotny czas dla prawidłowego rozwoju wzroku i słuchu, dlatego też dzieci urodzone przedwcześnie na tym etapie ciąży często mierzą się z trudnościami związanymi ze wzrokiem i słuchem.

Ruchy dziecka są dość intensywne i całkowicie kontrolowane, płód może się obracać, zginać kończyny czy też zaciskać pięści.

23. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Twój brzuch w 23. tygodniu ciąży jest już zaokrąglony i umiejscowiony dość wysoko, później opuści się niżej. Z powodu wzrostu rozmiaru brzucha i piersi kobieta może mieć problemy z znalezieniem wygodnej pozycji, trudności z snem oraz bólami kręgosłupa.

Główne dolegliwości na tym etapie to:

  • zgaga,
  • zaparcia,
  • swędzenie skóry na brzuchu,
  • zaczynające się pojawiać obrzęki stóp i dłoni.

Dowiedz się więcej z artykułu: Zaparcia, nietrzymanie moczu i wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

23. tydzień ciąży – badania

Nadal można wykonać USG „połówkowe”, jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej. Na wizycie u lekarza powinnaś być zważona, mieć wykonany pomiar ciśnienia tętniczego. Z badań krwi wykonaną: morfologię, przeciwciała anty-D u kobiet Rh(-) ujemnych, oraz kontrolne badania w kierunku toksoplazmozy oraz badanie ogólne moczu.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

23. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?

Pod wpływem hormonów na skórze ciężarnych mogą pojawiać się przebarwienia, ważne jest aby stosować kremy z filtrem na słońcu.

Tu znajdziesz więcej wskazówek: Piękna w ciąży cz. 3 – skóra

Mogą pojawić się też skurcze łydek, często wynika to z niedoboru mikroelementów, ważne aby Twoja dieta była zbilansowana tak, że jest bogata w magnez i potas, jeśli mimo to nadal masz bolesne skurcze nóg skonsultuj się z lekarzem w celu doboru suplementów.

Z powodu działającej na rozluźnienie więzadeł relaksyny, Twoje stopy mogą się powiększyć nawet o jeden lub dwa rozmiary. Co może spowodować konieczność wymiany butów, pamiętaj żeby zainwestować w wygodne obuwie, które zapewni odpowiednie podparcie dla stopy.