24. tydzień ciąży

Okres 24, tygodnia ciąży, to czas, kiedy na głowie Twojego dziecka rosną prawdziwe włosy. Ma już też brwi i rzęsy. Co ciekawe jego oczy są już tak rozwinięte, że odróżnia ciemność od światła.

Twoje dziecko mierzy już 32 cm i waży 660 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do kolby kukurydzy.

Zastanawiasz się jaką twarz ma Twoje dziecko, jak wygląda jego nosek, oczy, usta? Tymczasem jego rysy twarzy stają się coraz bardziej zdefiniowane, są już niepowtarzalne. Z ciekawostek, jego oczy są już na tyle rozwinięte, że pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto wiedzieć?

24. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 24. tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już w pełni wykształconą buzię i ciało, rośnie intensywnie i wykonuje dużo ruchów ciała. W jego płucach wykształcają się oskrzeliki i zaczyna pojawiać się surfaktant, dzięki czemu dziecko będzie mogło samodzielnie oddychać po urodzeniu.

Płód zaczyna otwierać powieki, a gałki oczne poruszają się już w różne strony. To też czas, kiedy nadal intensywnie rozwija się układ nerwowy. Dziecko ma brwi, rzęsy i włosy na głowie.

Dziecko urodzone przedwcześnie w 24. tygodniu ciąży ma szansę na przeżycie w około 25%.

24. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

To naturalne, że odczuwasz ruchy Twojego dziecka, to dlatego, że stają się one coraz intensywniejsze i gwałtowniejsze.

Dolegliwości takie jak zgaga, zaparcia czy też swędzenie skóry brzucha mogą nadal być obecne. Dodatkowo częste oddawanie moczu, obrzęki i trudności z odnalezieniem wygodnej pozycji podczas snu mogą się u Ciebie nasilać.

Dowiedz się więcej – Zaparcia, nietrzymanie moczu i wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Twoje samopoczucie najczęściej jest dobre, choć mogą pojawiać się zmienne nastroje. Część kobiet w ciąży skarży się na problemy z pamięcią i trudnościami w koncentracji uwagi.

24. tydzień ciąży – badania

Czas 24-28. t.c. to moment na wykonanie badanie OGTT, czyli badanie stężenia glukozy po doustnym obciążeniu 75 g glukozy (3 pomiary na czczo, po 1 h i po 2 h) w celu ewentualnego wykrycia cukrzycy w ciąży.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu pt. „Cukrzyca ciążowa – diagnoza, przyczyny, objawy i dieta”.

24. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?

Hormony uwalniane w organizmie kobiety ciężarnej mają korzystny wpływ na cerę i włosy. Te włosy, które normalnie by wypadły, w trakcie ciąży nie wypadają i przez to masz je bardziej zagęszczone. Niestety po porodzie to może się zmienić.