28. tydzień ciąży

28-30. t.c. to czas na podanie immunoglobuliny anty-D kobietom Rh(-) z brakiem przeciwciał anty-D (to tzw. kluczowy element profilaktyki śródciążowej).

28. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 37 cm i waży 1200 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do kabaczka.

Razem ze swoim dzieckiem właśnie zaczynasz III trymestr ciąży.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto pamiętać?

28. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Narządy wewnętrzne płodu doskonalą swoje funkcje. Mózg Twojego dziecka zaczyna się fałdować, dzięki czemu jego ruchy są bardziej skoordynowane a zmysły działają coraz sprawniej.

28. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Twój brzuch ciążowy jest już duży, macica sięga sporo ponad pępek, przez co narządy wewnętrzne są przesunięte ku górze i uciśnięte. Masa ciała średnio zwiększyła się o 8 kg od początku ciąży. Pamiętaj jednak, że jest to kwestia indywidualna, zależna od budowy ciała, wyjściowej masy ciała i nawyków żywieniowych kobiety.

Otyłość w ciąży – jakie generuje wyzwania i zagrożenia?

28. tydzień ciąży – badania

Okres 28-32. t.c. to czas na badanie USG III trymestru z oceną anatomii i wzrastania płodu. Natomiast czas 28-30. t.c. to moment na podanie immunoglobuliny anty-D kobietom Rh (-) z brakiem przeciwciał anty-D (to tzw. kluczowy element profilaktyki śródciążowej).

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

28. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

W Polsce wszystkie kobiety Rh (-) ujemne, bez wykrytych przeciwciał anty-D objęte są profilaktyką śródciążową konfliktu serologicznego polegającą na podaniu immunoglobuliny anty-D. Istnieje możliwość sprawdzenia w trakcie ciąży czy dziecko ma antygen D czy nie, polega ono na wykryciu w krwi matki DNA płodowego, a następnie przeprowadzeniu adekwatnych analiz. W przypadku braku antygenu D u płodu pacjentka może być zwolniona z profilaktyki śródciążowej ponieważ nie ma ryzyka konfliktu serologicznego.

Na temat konfliktu serologicznego przeczytasz więcej w artykule – „Co to jest konflikt serologiczny? Profilaktyka i diagnozowanie”.