32. tydzień ciąży

Jeśli otrzymałaś skierowanie do CC, to przed Tobą wizytą kwalifikacyjną w szpitalu, na którą powinnaś umówić się wcześniej, zabierz niezbędne skierowanie do cięcia cesarskiego, zaświadczenia o dodatkowych chorobach i opinie specjalistów z danych dziedzin np. okulisty, neurologa lub psychiatry.

32. tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 43 cm i waży 1950 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do kapusty pekińskiej.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?

32. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko jest już prawie gotowe, większość narządów działa już samodzielnie, jedynie rozwój płuc nadal postępuje. Gdyby poród nastąpił w 32. tygodniu prawdopodobnie dziecko poradziłoby sobie dość dobrze.

Zmysły dziecka są rozwinięte, trzeba jednak pamiętać że rozwój układu nerwowego będzie postępował nadal po narodzinach. Skóra staję się coraz grubsza, nie prześwitują już przez nią naczynia krwionośne, tkanka podskórna staje się coraz grubsza. Zanika meszek płodowy.

Dziecko nadal wykonuje gwałtowne ruchy kończynami, może obracać główkę, jednak całe ciało ma zazwyczaj już ustawione główka w dół. Co de facto jest prawidłową pozycją do porodu fizjologicznego.

32. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Brzuch w 32. tygodniu ciąży jest duży i może utrudniać Ci funkcjonowanie. Piersi też stają się większe, przygotowując się do laktacji.

Możesz doświadczać duszności, zgagi, mieć zaparcia oraz obrzęki kończyn. Przeczytaj więcej – Dlaczego tak trudno oddycha się w ciąży?

Ruchy dziecka są intensywne, a w odpowiedzi na nie mogą pojawiać się skurcze „przepowiadające”, czasem dość mocno odczuwane przez kobiety w ciąży.

32. tydzień ciąży – badania

Gdy występują u Ciebie wskazania do cięcia cesarskiego istotne jest, aby Twój lekarz prowadzący wystawił Ci skierowanie do cięcia cesarskiego.

Wskazania do cięcia cesarskiego – co jest, a co nie jest wskazaniem do zabiegu?

W większości szpitali obowiązuje tzw. wizyta kwalifikacyjna, na którą powinnaś umówić się wcześniej, zabrać niezbędne skierowanie do cięcia cesarskiego, zaświadczenia o dodatkowych chorobach i opinie specjalistów z danych dziedzin np. okulisty, neurologa lub psychiatry. Na takiej wizycie określona jest zasadność elektywnego (planowego) cięcia cesarskiego i często wyznaczany jego termin.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

W przypadku wskazań położniczych, np. takich jak nieprawidłowa pozycja płodu – może być Ci zaproponowane dalsze postępowanie (obrót zewnętrzny) i wyznaczone dalsze terminy wizyt w celu ponownej oceny wskazań do cięcia cesarskiego.