Opryszczka w ciąży

Ginekolog
22 grudnia 2016
Nicole

Chciałabym rozprawić się z kolejnym mitem ciążowym czyli o szkodliwości opryszczki w ciąży.
Nie pamiętam dokładnie, ile moich pacjentek dzwoniło do mnie w panice, ale było ich dziesiątki.
„Pani doktor wyskoczyło mi zimno, co mam zrobić? Czytałam w Internecie, że zaszkodzi to dziecku.
Spokojnie, a gdzie ma Pani tę opryszczkę?
No jak to gdzie? Na ustach!
Ok, to proszę się nie przejmować. Może Pani użyć takiej samej maści albo plasterków jak przed ciążą (nie podam wam tutaj nazwy leku, ponieważ nam lekarzom nie wolno tego robić).
Pani doktor, to czemu w Internecie piszą, że to szkodzi?
A bo ja wiem...?"

A teraz do rzeczy. Groźna (jeżeli w ogóle) jest tak zwana pierwotna infekcja - czy "pierwsza opryszczka w życiu". Co więcej, martwi nas opryszczka genitalna a NIE ta wargowa,  i to ten wirus (HSV-2) może być przeniesiony na dziecko podczas porodu. Dziecko musi mieć bezpośredni kontakt z tą zmianą, żeby się zarazić. Nawet jak ma kontakt, to szanse zakażenia są około 10%. Dlatego, dyskusyjne jest nawet to, czy przy aktywnej opryszczce genitalnej wykonywać cesarskie cięcie. Poza tym wirus opryszczki HSV 1 (opryszczka wargowa) i 2 (genitalna), nie jest wirusem, który bytuje we krwi. Nosiciele a nawet osoby z aktywnym zakażeniem, mogą być także dawcami krwi. Wiedzieliście o tym? Ja dowiedziałam się dziś ☺️, jak doszkalałam się w temacie. Także, jeżeli wirusa nie ma we krwi, to też nie ma jak dostać się do płodu. Jedynie podczas porodu jest taka możliwość.

Innym zagadnieniem jest już opryszczka rodzica, czy to mamy, czy taty, w okresie noworodkowym. Trzeba wtedy bardzo uważać, żeby nie zarazić dziecka, a o tym już mało kto pamięta i mało się mówi, a w Internecie nie ma o tym niestworzonych historii, nie wiem dlaczego jest tak dużo na temat opryszczki w ciąży, i to właśnie - niestworzonych (niezgodnych medycznie) historii.

Podsumowując - opryszczka na twarzy, kolejna w życiu, nie ma szkodliwości na wasze dzieciątko w brzuchu. Tyle w temacie.

Dowiedzieliście się czegoś nowego? Czy ten wpis był przydatny? ☺️
Jeżeli znacie kogoś, kogo ten tekst mógłby zainteresować, pokażcie mu (jej) go ☺️.