Droga Czytelniczko,
Najwięcej wirusa w organizmie osoby nim zakażonej jest kolejno: we krwi, w nasieniu mężczyzn i w wydzielinach narządów płciowych kobiet. Podczas kontaktu seksualnego możliwe jest przeniesienie zakażenia na partnera seksualnego, czy to poprzez krew czy wydzieliny płciowe.
Trudno powiedzieć czy w wyżej wymienionym przypadku doszło do zakażenia, gdyż nie wiemy do końca czy partner jest zakażony, ani też jakie było uszkodzenie tego naskórka.
Najlepiej w takim przypadku skontaktować się z poradnią chorób zakaźnych i określić czy potrzebna jest profilaktyka poekspozycyjna. W przypadku zakażenia wirusem HIV bezpieczne są praktyki seksualne, przy których nie dochodzi do kontaktu spermy lub krwi z błonami śluzowymi.
Przeniesienie HIV przez nieuszkodzoną w widoczny sposób skórę jest niemożliwe – skóra stanowi naturalną barierę chroniącą przed czynnikami chorobotwórczymi.
HIV nie jest najbardziej zakaźnym wirusem, dzięki czemu nie każdy kontakt seksualny z osobą zakażoną musi skończyć się przeniesieniem zakażenia na partnera seksualnego. Zawsze należy pamiętać o stosowaniu prezerwatyw podczas współżycia z osobą potencjalnie zakażoną.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.