Mama w SPA

Mama w SPA

Co wolno a czego nie wolno w  #spa podczas ciąży i karmienia piersią ?
img_3317
Nie jest to może temat bardzo istotny medycznie ale naprawdę bardzo wiele z was do mnie pisze w tym “zbiorczym” temacie.

Zacznę może od tego, że zabiegi relaksacyjne w okresie ciąży i karmienia nie dość, że są DOZWOLONE to często są nawet zalecane.

1. Basen – pływanie jest jedną z najzdrowszych rodzajów wysiłku fizycznego , zawsze czy to w ciąży w innym okresie życia kobiety. Woda działa odprężająco a wysiłkiem poprawia sile mięśni brzucha i miednicy co jest bardzo ważne podczas porodu. Kobiety które mają tendencje do infekcji pochwy zachęcam do użycia probiotyku dopochwowego , doraźnie po kąpieli.


2. Sauna – nie wolno korzystać z sauny zarówno mokrej jak i suchej oraz z “caldarium” w okresie ciąży- ponieważ przegrzewanie organizmu jest nie wskazane i może nawet być groźne. Natomiast podczas karmienia piersią można korzystać z sauny, jest to czasami nawet bardzo korzystne jeżeli tworzą się zastoje w piersiach. Trzeba tylko pamietać o nawodnieniu po saunie.

(po napisaniu tego postu dostałam wiele wiadomości o tym, że są badania z Finlandii, że sauna jednak może być dozwolona w ciąży – muszę zgłębić ten temat, i może napiszę o tym odrębny wpis) 


3. Jacuzzi – nie powinno się korzystać z jacuzzi w ciąży z podobnych względów jak z sauny, chyba, że sami możemy ustawić temperaturę (taka domowa wersja jacuzzi ) to wtedy nie ma przeciwskazań jeżeli woda będzie miała 37 stopni tak jak nasza temperatura ciała. Podczas karmienia wolno nie ma w tym zakresie żadnych przeciwwskazań.


4. Masaże – podczas karmienia można, nie ma żadnych ograniczeń. Często jest to super rozwiązane bo matki karmiące niestety mają po ciąży i ze względu na częste “noszenie na rączkach” dość dokuczliwe bóle kręgosłupa. W trakcie ciąży zasadniczo można korzystać z masaży. Jednak trzeba uważać na kilka elementów – nie powinno się masować brzucha, nie powinno się długo leżeć w bezruchu na plecach- można podłożyć klin albo wałek, ale można leżeć na brzuchu tak długo jak nie sprawia nam to dolegliwości. Jeżeli masaż zawiera elementy refleksoterapii to terapeuta powinien unikać punktów które wzmagają skurcze narządów miednicy i brzucha ( nie wiem gdzie one są ale Google mówi na nadgarstkach i kostkach ?)

img_3270
5. Peelingi – zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią najbezpieczniejsze są pilingi naturalne z cukru, soli lub np. orzechów. Powinno się unikać pilingów chemicznych.


6. Zabiegi nawilżające – nie ma przeciwwskazań do tych zabiegów – warto jednak zrobić najpierw test skórny na kilkanaście minut ponieważ w szczególności w ciąży skóra może się okazać bardziej wrażliwa na uczulenia.


7. Depilacja – kolejny mit- można depilować się woskiem czy pastą cukrową zarówno w ciąży jak i podczas karmienia – jest to bezpieczne. Jedyny   problem ponownie może się okazać, że skóra jest bardziej wrażliwa i zabiegi są bardziej bolesne niż przed ciążą.


8. Zabiegi “upiększające” – nie wolno w ciąży wykonywać zabiegów permanentnego makijażu oraz wszelkich nastrzykiwań. ( w okresie karmienia piersią podobnie choć zdania są tu już podzielone) Można robić manicure i hybrydy oraz doczepiać rzęsy . ( manicure i manicure hybrydowym jest też oddzielny wpis)


Tyle w telegraficznym skrócie w tym obszernym babskim temacie.fullsizerender-3

7 komentarzy

 1. Miałam ciążę zagrożoną, (bardzo badzo bardzo intensywnie uprawiałam sport) i nagle lekarze ze szpitala i moja gin prosiły mnie o przystopowanie i z życia 6dni w tyg siłownia + 2x crossfit usiadłam na kanapie i zaczęłam płakać, ale wzięłam się w garść i pkt 1 uratował mnie psychicznie… Chodziłam na basen dzień w dzień, pływałam, cieszyłam się życiem i czułam że żyje 🙂

   
 2. A perfumy podczas ciąży i karmienia piersią?? Można czy nie? Też z różnymi opiniami się spotkałam…Jestem ciekawa zdania Pani Mamy Ginekolog; )

   
 3. A te badania o szkodliwości perfum w ciąży, o złym wpływie na płody męskie, że podobno jakieś składniki działają feminizująco na chłopców i powodują niepłodność? Pojawił się taki artykuł “pregnancy and perfumes warning”… Szkoda że mój ginekolog mi niczego takiego nie mówił..
  Ale Pani zdaniem podczas ciąży i karmienia piersią można perfum używać? Pozdrawiam 🙂

   
 4. Agnieszka

  A co z peelingiem kawitacyjnym? Dostalam w prezencie karnet i podobno Pani która go sprzedawała została poinformowana o ciąży. A ja się na czytałam że nie można. A co Ty o tym myślisz?

   

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*